Travlopp på Åby, banan för Dagens dubbel torsdag 3 januari 2019. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 3 januari 2019 Åby

torsdag 3 januari 2019Åby, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Åby

Lopp 8 · Peter Arnqvist - ÅbyTravet Amatörtränarchampion 2018 · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

3Marys Overandout Erika Persson

Segermarginal: 1 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
13Marys OverandoutErika Persson1.13,24,45
212Bravo SölvtopThomas Uhrberg1.13,411,87
35EdioMikko Aho1.13,55,74
46MambaJoakim Lövgren1.13,64,17
51Miss EuphoriaStefan Persson1.14,023,33
69Easy Tiger PelliniJan Henriksson1.14,240,15
Opl.4Dream of WinnerMagnus Jakobsson1.14,216,01
Opl.8Temptation GarboChristian Nissen1.14,652,82
Opl.7Ugly DucklingMikael J Andersson1.14,615,78
Opl.11Whitesocksspirit (galopp)Jens Laursen1.14,870,04
Diskv.2J.H.Respons (galopp)Johan Untersteiner53,32
Struken10Miss AlwinaSören Boel––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Åby

Lopp 9 · Linus N Olsson - ÅbyTravet Ponnykuskchampion 2018 · 2640 m · Voltstart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

1Hennesy Boko Conrad Lugauer

Segermarginal: 1.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
11Hennesy BokoConrad Lugauer1.15,62,17
26Invincible H.C.Christoffer Eriksson1.15,26,13
35ValentinSvend Dyhrberg1.15,218,45
43Staro JuniqueJohan Untersteiner1.16,224,77
59Asterix HornlineMikael J Andersson1.15,121,76
62Vikens EnergyAndré Eklundh1.16,346,33
Opl.7SkymasterPeter Ingves1.15,918,52
Opl.11Comanche MoonJoakim Lövgren1.15,68,64
Opl.10Above All (galopp)Jörgen Sjunnessonu54,73
Diskv.4Cexter Bob (galopp)Patrik Nygren751,37
Diskv.8Explosive Merlot (galopp)Stefan Söderkvistu3,88

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Åby lopp 8

Peter Arnqvist - ÅbyTravet Amatörtränarchampion 2018 · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Åby lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Miss EuphoriaStefan Persson1Startar
2J.H.ResponsJohan Untersteiner2Startar
3Marys OverandoutErika Persson3Startar
4Dream of WinnerMagnus Jakobsson4Startar
5EdioMikko Aho5Startar
6MambaJoakim Lövgren6Startar
7Ugly DucklingMikael J Andersson7Startar
8Temptation GarboChristian Nissen8Startar
9Easy Tiger PelliniJan Henriksson9Startar
10Miss AlwinaSören Boel10Struken
11WhitesocksspiritJens Laursen10Startar
12Bravo SölvtopThomas Uhrberg11Startar

Startlista DD-2 · Åby lopp 9

Linus N Olsson - ÅbyTravet Ponnykuskchampion 2018 · 2640 m · Voltstart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Åby lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Hennesy BokoConrad Lugauer1Startar
2Vikens EnergyAndré Eklundh2Startar
3Staro JuniqueJohan Untersteiner3Startar
4Cexter BobPatrik Nygren1Startar
5ValentinSvend Dyhrberg2Startar
6Invincible H.C.Christoffer Eriksson3Startar
7SkymasterPeter Ingves4Startar
8Explosive MerlotStefan Söderkvist1Startar
9Asterix HornlineMikael J Andersson2Startar
10Above AllJörgen Sjunnesson3Startar
11Comanche MoonJoakim Lövgren4Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 3 jan 2019 kl 21:23.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →1234567891011
    170,24724,57507,911376,49409,40187,61399,11142,77507,27933,79280,11
    27,57154,8692,32308,7894,0420,7894,7414,73105,88238,5536,86
    313,85308,82234,85515,30158,7645,58122,7925,82291,07623,7154,75
    430,45407,49293,13313,83202,6051,55276,0846,36209,74582,0493,49
    512,90260,37215,10350,8288,5730,67167,8319,09152,56312,3755,03
    69,84207,01194,46392,13118,3022,10143,1916,39146,25366,4330,36
    742,94510,35417,18818,63313,0599,92184,9282,88210,77904,09145,40
    8246,391157,731379,312222,391284,49502,34933,36304,871108,141861,56997,49
    9196,711793,721155,742463,90830,42479,771801,72391,22542,891966,79665,76
    10–––––––––––
    11415,122475,992509,863546,451426,101572,821698,59995,521554,642242,15812,37
    1251,84711,29465,171210,51397,54114,48404,5581,83421,981003,44125,83

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.