Travlopp på Örebro, banan för Dagens dubbel torsdag 10 januari 2019. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 10 januari 2019 Örebro

torsdag 10 januari 2019Örebro, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Örebro

Lopp 8 · 2100 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

9Horatio Fortuna Roman Matzky

Segermarginal: 5 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
19Horatio FortunaRoman Matzky1.16,63,99
211No Limit CasinoMikael J Andersson1.17,052,47
33Prototype HanoverKevin Oscarsson1.17,38,41
41Ridgehead MikkoMika Forss1.17,33,03
54Victory RoadTom Fromell1.17,883,33
62Mex HörstaKaj Widell1.17,85,84
Opl.12Bazooka de HuluCarl Johan Jepson1.17,842,10
Opl.7Jas S.S. (galopp)Per-Olof Svantesson1.20,547,22
Opl.10Cendrillon (galopp)Kim Erikssonu24,86
Diskv.8Deep Sea (galopp)Jorma Kontio84,90
Diskv.5S.O.S.O'Malley (galopp)Sebastian Hedblom1016,49
Struken6Sten ÅkePetter Karlsson––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Örebro

Lopp 9 · 2100 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

6Felix V.M. Henrik Johansson

Segermarginal: 1.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
16Felix V.M.Henrik Johansson1.14,43,49
210Rafiki FriAnna Isabelle Karlsson1.14,63,03
35Mr PerfectKevin Oscarsson1.14,72,92
48Red Hot SnapperKim Eriksson1.15,050,35
57Tarabuso JetVille Karhulahti1.15,27,73
63Orne AsKaj Widell1.15,442,53
Opl.2Cinnamon PrinceKenneth L T Nilsson1.15,9118,06
Opl.12Carpenter on TorTony Wallin1.16,074,81
Opl.4Sid the KidEmilia Leo1.16,123,17
Opl.11Max Not SandMarcus Hultman1.16,237,95
Opl.1NY DiamondInTheSky (galopp)Tommy Karlstedtu36,36
Struken9K.A.OnlineMikael J Andersson––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Örebro lopp 8

2100 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Örebro lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Ridgehead MikkoMika Forss1Startar
2Mex HörstaKaj Widell2Startar
3Prototype HanoverKevin Oscarsson3Startar
4Victory RoadTom Fromell4Startar
5S.O.S.O'MalleySebastian Hedblom5Startar
6Sten ÅkePetter Karlsson6Struken
7Jas S.S.Per-Olof Svantesson6Startar
8Deep SeaJorma Kontio7Startar
9Horatio FortunaRoman Matzky9Startar
10CendrillonKim Eriksson10Startar
11No Limit CasinoMikael J Andersson11Startar
12Bazooka de HuluCarl Johan Jepson12Startar

Startlista DD-2 · Örebro lopp 9

2100 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Örebro lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1NY DiamondInTheSkyTommy Karlstedt1Startar
2Cinnamon PrinceKenneth L T Nilsson2Startar
3Orne AsKaj Widell3Startar
4Sid the KidEmilia Leo4Startar
5Mr PerfectKevin Oscarsson5Startar
6Felix V.M.Henrik Johansson6Startar
7Tarabuso JetVille Karhulahti7Startar
8Red Hot SnapperKim Eriksson8Startar
9K.A.OnlineMikael J Andersson9Struken
10Rafiki FriAnna Isabelle Karlsson9Startar
11Max Not SandMarcus Hultman10Startar
12Carpenter on TorTony Wallin11Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 10 jan 2019 kl 21:20.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1161,90465,33135,2681,0210,6716,8938,65253,08–13,95120,42480,47
    2333,68404,05149,17119,7617,2225,2057,81330,25–25,12297,71808,44
    3389,62672,27162,92155,7218,9420,5450,50308,22–27,58251,14915,05
    4962,60987,78843,88346,15259,13415,51469,901180,11–479,301345,012020,28
    5363,11684,22364,39173,0749,8872,84139,52544,87–79,78610,031543,80
    6––––––––––––
    7921,06997,82422,12593,26166,33274,26247,281168,87–204,251209,181389,74
    8310,32618,49199,70172,7114,7926,1661,56241,62–16,87278,26896,26
    9251,80632,24217,49155,3412,9016,7040,77394,13–13,74156,88613,98
    10581,151266,91403,47353,0574,6697,57187,18632,23–86,47411,501077,77
    111042,862546,97776,78905,35171,60307,11435,221438,61–306,68586,001478,70
    121640,531793,34689,26836,69305,96331,26641,941341,33–406,901167,481063,76

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.