Travlopp på Solvalla, banan för Dagens dubbel tisdag 29 januari 2019. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 29 januari 2019 Solvalla

tisdag 29 januari 2019Solvalla, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Solvalla

Lopp 8 · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

10Forecast Örjan Kihlström

Segermarginal: 2.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
110ForecastÖrjan Kihlström1.13,57,20
21ValeurSandra Nordemo1.13,813,00
36TobaccoKenneth Haugstad1.13,912,47
42Cut Him Some SlackUlf Ohlsson1.13,911,49
511Destiny AmTino Ärling1.14,017,19
69Quebec C.D.Erik Adielsson1.14,018,13
Opl.5Helios U.S.Viktor Lyck1.14,233,72
Opl.8JeepsterOskar Kylin Blom1.14,636,76
Opl.4Västerbo Hard CashBjörn Goop1.14,64,21
Opl.3Twin's FairytailJorma Kontio1.14,945,13
Opl.7Ginny Weasley (galopp)Per Lennartssonu2,28

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 9 · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

1Ronzon Face Björn Goop

Segermarginal: huvud

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
11Ronzon FaceBjörn Goop1.14,55,85
211Zinco JetUlf Ohlsson1.14,52,19
36Dreamlady GlatigneÖrjan Kihlström1.14,63,91
48LightningskyErik Adielsson1.14,76,17
512Ivan Pavlov A.T.Per Lennartsson1.14,718,88
67Celinn PalemaAnders Eriksson1.14,913,85
Opl.2Wind KnightJörgen Westholm1.15,139,44
Opl.10LuksomRikard N Skoglund1.15,664,05
Opl.4Luckyline AmericaJorma Kontio1.17,267,53
Diskv.9Andreas Boy (galopp)Oskar Kylin Blomu39,26
Struken3Alliss WaddKaj Widell––
Struken5U.Bergs SvanteEmilia Leo––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Solvalla lopp 8

1640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Solvalla lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1ValeurSandra Nordemo1Startar
2Cut Him Some SlackUlf Ohlsson2Startar
3Twin's FairytailJorma Kontio3Startar
4Västerbo Hard CashBjörn Goop4Startar
5Helios U.S.Viktor Lyck5Startar
6TobaccoKenneth Haugstad6Startar
7Ginny WeasleyPer Lennartsson7Startar
8JeepsterOskar Kylin Blom8Startar
9Quebec C.D.Erik Adielsson9Startar
10ForecastÖrjan Kihlström10Startar
11Destiny AmTino Ärling11Startar

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 9

1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Solvalla lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Ronzon FaceBjörn Goop1Startar
2Wind KnightJörgen Westholm2Startar
3Alliss WaddKaj Widell3Struken
4Luckyline AmericaJorma Kontio3Startar
5U.Bergs SvanteEmilia Leo5Struken
6Dreamlady GlatigneÖrjan Kihlström4Startar
7Celinn PalemaAnders Eriksson5Startar
8LightningskyErik Adielsson6Startar
9Andreas BoyOskar Kylin Blom9Startar
10LuksomRikard N Skoglund10Startar
11Zinco JetUlf Ohlsson11Startar
12Ivan Pavlov A.T.Per Lennartsson12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 29 jan 2019 kl 21:19.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    165,27395,69–577,12–99,30309,02116,32516,95835,8451,11410,81
    230,18244,41–369,08–41,14182,2659,95322,57756,6622,87270,89
    3189,60869,84–405,21–262,34698,48420,83928,041652,85201,161211,83
    414,82194,82–130,59–24,99165,8033,79250,59481,4313,56161,97
    5111,91556,62–447,72–143,61305,84238,34441,091117,49132,59548,59
    641,68370,28–442,61–46,82248,1065,89444,04833,8032,26303,00
    713,41178,08–277,18–18,6084,5220,07124,54400,476,4882,03
    8174,38868,00–1253,26–201,29716,27211,151006,781487,56134,05819,17
    982,64485,53–854,28–119,56431,99106,48390,121254,0251,62380,15
    1023,34287,44–442,33–28,72136,8239,14306,45492,7015,27157,96
    1195,73855,35–1307,54–115,02466,55133,55737,101247,9251,11267,85

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.