Travlopp på Jägersro & Solvalla, banan för Dagens dubbel onsdag 15 maj 2019. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 15 maj 2019 Jägersro & Solvalla

onsdag 15 maj 2019Jägersro lopp 9 & Solvalla lopp 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Jägersro

Lopp 9 · Umesläp Öst-Syd Jan Patrik Ramsér AB - Majstayern · 3140 m · Voltstart · Planerad start kl 21:40

Vinnare

1Crown Prince W.W. Johan Untersteiner

Segermarginal: hals

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
11Crown Prince W.W.Johan Untersteiner1.15,62,23
23Zefiro Dei CedriJoakim Lövgren1.15,27,72
36Partizan FaceAdrian Kolgjini1.14,84,39
48ProsperousChristoffer Eriksson1.14,94,88
52LeopardiJörgen Sjunnesson1.16,225,41
Opl.7Cantona MearasStefan Persson1.15,330,42
Opl.5Flash TeemerPeter Ingves1.16,064,64
Opl.4Sinfonia d'AmorePeter Untersteiner1.16,312,53
Struken9Surprise PowerWilliam Ekberg––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 10 · Välkommen till Elitloppshelgen 2019! · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:51

Vinnare

5New Steel Claes Sjöström

Segermarginal: 1 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
15New SteelClaes Sjöström1.11,62,78
212RadagastOskar J Andersson1.11,88,48
39Vincent ChaseÖrjan Kihlström1.11,98,90
410Earl VarieraKevin Oscarsson1.11,959,41
56Pablo AndoverKai P Jussila1.12,012,32
61Raise BrolineErik Adielsson1.12,123,26
Opl.3PierreKim Eriksson1.12,37,69
Opl.4CounterfeightrPer Lennartsson1.12,33,84
Opl.7Alvena UniKaj Widell1.12,665,35
Opl.2Sentence ÅsUlf Ohlsson1.12,648,64
Diskv.8Pastell Tilly (galopp)Peter G Norman1150,46
Struken11Star CostashortaJorma Kontio––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Jägersro lopp 9

Umesläp Öst-Syd Jan Patrik Ramsér AB - Majstayern · 3140 m · Voltstart · Planerad start kl 21:40

Startlista DD-1, Jägersro lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Crown Prince W.W.Johan Untersteiner1Startar
2LeopardiJörgen Sjunnesson2Startar
3Zefiro Dei CedriJoakim Lövgren1Startar
4Sinfonia d'AmorePeter Untersteiner2Startar
5Flash TeemerPeter Ingves3Startar
6Partizan FaceAdrian Kolgjini1Startar
7Cantona MearasStefan Persson2Startar
8ProsperousChristoffer Eriksson3Startar
9Surprise PowerWilliam Ekberg4Struken

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 10

Välkommen till Elitloppshelgen 2019! · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:51

Startlista DD-2, Solvalla lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Raise BrolineErik Adielsson1Startar
2Sentence ÅsUlf Ohlsson2Startar
3PierreKim Eriksson3Startar
4CounterfeightrPer Lennartsson4Startar
5New SteelClaes Sjöström5Startar
6Pablo AndoverKai P Jussila6Startar
7Alvena UniKaj Widell7Startar
8Pastell TillyPeter G Norman8Startar
9Vincent ChaseÖrjan Kihlström9Startar
10Earl VarieraKevin Oscarsson10Startar
11Star CostashortaJorma Kontio11Struken
12RadagastOskar J Andersson11Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 15 maj 2019 kl 21:55.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    157,47191,5721,9412,079,6554,99238,98191,9526,45298,06–41,29
    2318,21454,29125,6283,9174,15339,74806,901178,55167,15916,54–185,32
    3231,70406,1729,5727,4525,62129,55539,58443,9756,80597,08–63,57
    4137,41278,04113,3450,9337,66200,04348,98862,2274,28821,40–210,24
    5428,66681,91359,22274,05122,35546,31740,08984,69318,031245,98–715,13
    670,28157,1632,8915,939,5857,66210,74250,2926,41293,62–43,26
    7365,66636,93187,47126,7576,08379,12422,521165,42180,14847,58–296,46
    8105,03215,7526,8513,3312,8666,92270,92208,3429,67371,95–39,61
    9––––––––––––

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.