Travlopp på Åby & Örebro, banan för Dagens dubbel onsdag 22 maj 2019. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 22 maj 2019 Åby & Örebro

onsdag 22 maj 2019Åby lopp 9 & Örebro lopp 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Åby

Lopp 9 · Uttagningslopp Summer Meeting Oslo · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:40

Vinnare

5Viveur Bi Christoffer Eriksson

Segermarginal: 4 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
15Viveur BiChristoffer Eriksson1.13,23,20
21BelladoreFlemming Jensen1.13,62,96
38Vertigo N.P.Carl Johan Jepson1.13,64,15
42RibaudePeter Ingves1.13,811,43
510CallipygianJohan Untersteiner1.14,221,45
64Vagabond VikHenriette Larsen1.14,345,80
Opl.9Arapaho GhostdanceDante Kolgjini1.14,512,46
Opl.3Can TabKnud Mönster1.14,553,64
Opl.7Bad BoyKasper K Andersen1.15,650,36
Opl.6Kiara SånnaJenny Brunzell1.16,178,37

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Örebro

Lopp 10 · Plannjas lopp · 2640 m · Voltstart · Planerad start kl 22:10

Vinnare

2Lennart Sjöhammar Erik Adielsson

Segermarginal: 2 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
12Lennart SjöhammarErik Adielsson1.15,820,20
27Aston D.K.Oskar Kylin Blom1.15,311,21
315Enzo AmPer Nilsson1.14,82,84
46MaclemoreEmilia Leo1.15,826,17
511Porthos RaceÅke Lindblom1.15,37,93
69Azarayah RidgeClaes Eskilsson1.15,918,24
714Alorac MathbellNicklas Westerholm1.15,326,64
Opl.12Einstein SisuUlf Ohlsson1.15,54,38
Opl.1Father FouraJevgeni Ivanov1.16,8180,97
Opl.5Leonas Sami (galopp)Oskar Svanberg1.16,214,81
Opl.10Mårten MarjeNathalie Blom1.15,743,86
Opl.13Guiseppe BokoMikael J Andersson1.15,9110,56
Opl.8Vikens Dome (galopp)Johan L Sundgren1.16,622,59
Diskv.3Victory Road (galopp)Anders Göstasson14148,52
Diskv.4Beaks Manello (galopp)Erik Berglöfu22,06

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Åby lopp 9

Uttagningslopp Summer Meeting Oslo · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:40

Startlista DD-1, Åby lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1BelladoreFlemming Jensen1Startar
2RibaudePeter Ingves2Startar
3Can TabKnud Mönster3Startar
4Vagabond VikHenriette Larsen4Startar
5Viveur BiChristoffer Eriksson5Startar
6Kiara SånnaJenny Brunzell6Startar
7Bad BoyKasper K Andersen7Startar
8Vertigo N.P.Carl Johan Jepson8Startar
9Arapaho GhostdanceDante Kolgjini9Startar
10CallipygianJohan Untersteiner10Startar

Startlista DD-2 · Örebro lopp 10

Plannjas lopp · 2640 m · Voltstart · Planerad start kl 22:10

Startlista DD-2, Örebro lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Father FouraJevgeni Ivanov1Startar
2Lennart SjöhammarErik Adielsson2Startar
3Victory RoadAnders Göstasson3Startar
4Beaks ManelloErik Berglöf4Startar
5Leonas SamiOskar Svanberg1Startar
6MaclemoreEmilia Leo2Startar
7Aston D.K.Oskar Kylin Blom3Startar
8Vikens DomeJohan L Sundgren4Startar
9Azarayah RidgeClaes Eskilsson5Startar
10Mårten MarjeNathalie Blom1Startar
11Porthos RaceÅke Lindblom2Startar
12Einstein SisuUlf Ohlsson3Startar
13Guiseppe BokoMikael J Andersson4Startar
14Alorac MathbellNicklas Westerholm5Startar
15Enzo AmPer Nilsson6Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 22 maj 2019 kl 22:16.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112131415
    1342,0791,62586,82148,3236,4392,3935,25141,3482,45205,9023,7422,42619,3787,9710,67
    21032,01175,241302,25338,0595,69218,92111,92318,28182,14436,1978,4057,311641,66206,4038,11
    31920,96898,49982,141474,16566,65900,34518,901677,801026,451817,87696,65601,533264,002151,43330,64
    41359,75720,362055,68460,23379,83518,02430,591155,20888,791522,76448,51462,604032,511440,04237,29
    5321,0661,17344,20102,5723,0766,0927,0989,8749,25150,4921,6015,75421,8469,678,27
    61515,95976,791799,631251,98628,31533,06658,861323,161153,452574,81656,73678,813379,792280,16341,69
    71565,78868,542013,591168,48468,07978,99357,011130,35892,181919,76432,85487,463754,401197,87222,03
    8642,48102,97690,34132,0534,1491,7637,54105,8780,36227,1426,8721,73557,12100,6414,48
    91719,44287,491403,58459,40133,85222,8999,83340,16117,19509,6269,7676,871388,87217,4641,61
    102068,23358,902095,24787,74309,87395,35232,36532,68355,18605,35174,55119,891836,49331,0082,09

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.