Travlopp på Åby & Solvalla, banan för Dagens dubbel onsdag 15 januari 2020. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 15 januari 2020 Åby & Solvalla

onsdag 15 januari 2020Åby lopp 9 & Solvalla lopp 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Åby

Lopp 9 · Xpresstayertrappan · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 21:40

Vinnare

5M.T.Nordic Spirit Johan Untersteiner

Segermarginal: 2 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
15M.T.Nordic SpiritJohan Untersteiner1.15,718,50
21Armour AsPeter Ingves1.15,95,36
36HögstenaStalldrängMikko Aho1.15,94,87
43FullpointStefan Persson1.16,050,92
510AdmirerMarc Elias1.16,05,23
67Vulcano O.P.Edvin Ceka1.16,1137,91
713Celsius EvoHenna Halme1.16,114,16
72Ståhlebos KingVictor Rosleff1.16,1168,22
Opl.14Judge MemphisAndré Eklundh1.16,166,67
Opl.8MilordCarl Johan Jepson1.16,216,50
Opl.9Rocky BearHåkan E Johansson1.16,222,09
Opl.12Vagabond VikThomas Uhrberg1.16,362,48
Opl.11Digital ScienceRobert Bergh1.16,47,72
Opl.15Townshend BrolineHenriette Larsen1.16,729,07
Diskv.4Tengil Face (galopp)Adrian Kolgjini147,36

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 10 · 1640 m · Voltstart · Planerad start kl 21:51, faktisk start kl 21:59 (+8 min)

Vinnare

8Digital Class Ulf Ohlsson

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
18Digital ClassUlf Ohlsson1.13,07,51
27Pols Crazy DiamondKevin Gondet1.13,011,17
33Enriko HaBjörn Goop1.13,45,50
45Fade to Black F.I.Mika Forss1.13,566,12
54Angel RazielJukka Torvinen1.13,653,63
69ImakeyouproudEmilia Leo1.13,640,43
Opl.11Crystal CoolTuomas Pakkanen1.13,758,80
Opl.10News PointJorma Kontio1.14,618,89
Opl.12Trilly of NandoRikard N Skoglund1.14,825,56
Diskv.1Captain My Captain (galopp)Erik Adielsson102,51
Diskv.6Italiano Boko (galopp)Örjan Kihlström115,31
Diskv.2Star's Fighter (galopp)Oskar Kylin Blomu50,61

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Åby lopp 9

Xpresstayertrappan · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 21:40

Startlista DD-1, Åby lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Armour AsPeter Ingves1Startar
2Ståhlebos KingVictor Rosleff2Startar
3FullpointStefan Persson3Startar
4Tengil FaceAdrian Kolgjini4Startar
5M.T.Nordic SpiritJohan Untersteiner5Startar
6HögstenaStalldrängMikko Aho6Startar
7Vulcano O.P.Edvin Ceka7Startar
8MilordCarl Johan Jepson8Startar
9Rocky BearHåkan E Johansson9Startar
10AdmirerMarc Elias10Startar
11Digital ScienceRobert Bergh11Startar
12Vagabond VikThomas Uhrberg12Startar
13Celsius EvoHenna Halme13Startar
14Judge MemphisAndré Eklundh14Startar
15Townshend BrolineHenriette Larsen15Startar

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 10

1640 m · Voltstart · Planerad start kl 21:51, faktisk start kl 21:59 (+8 min)

Startlista DD-2, Solvalla lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Captain My CaptainErik Adielsson1Startar
2Star's FighterOskar Kylin Blom2Startar
3Enriko HaBjörn Goop3Startar
4Angel RazielJukka Torvinen4Startar
5Fade to Black F.I.Mika Forss5Startar
6Italiano BokoÖrjan Kihlström6Startar
7Pols Crazy DiamondKevin Gondet7Startar
8Digital ClassUlf Ohlsson8Startar
9ImakeyouproudEmilia Leo9Startar
10News PointJorma Kontio10Startar
11Crystal CoolTuomas Pakkanen11Startar
12Trilly of NandoRikard N Skoglund12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 15 jan 2020 kl 22:03.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    115,29351,1832,56405,48425,2247,6584,3841,74324,57219,39425,72265,75
    2554,671212,20907,312226,262330,551448,461829,451764,563872,503189,725214,065291,08
    3214,111936,25273,231857,911687,26433,34685,69444,701719,661101,492533,281938,34
    426,30336,4747,24300,20422,3152,7688,6648,75373,83261,82558,82303,33
    537,53534,5465,13497,94297,8990,01188,93104,83341,18230,311050,76512,97
    610,24224,5118,28246,08327,7825,4156,4838,01196,16156,59335,11157,25
    7398,221982,32643,211761,951457,90943,89822,131008,182728,153172,773332,152840,65
    836,12496,5458,48723,35735,8381,51143,1467,46479,91301,08912,86399,24
    983,831021,69158,761472,282341,21207,67265,96208,07461,60510,411415,27802,61
    1011,97311,6123,44356,53646,1135,8549,2727,99280,3987,35391,61157,77
    1119,27500,8434,26587,89841,2548,64111,5957,23367,54253,56312,84274,57
    12304,932931,31541,833072,095214,06731,781015,90756,822689,231916,563363,441709,81
    1340,72692,8583,72780,401630,43112,66127,0795,47660,16314,271049,22402,61
    14361,675544,99769,175362,376745,88995,571466,251003,663030,512430,165950,273644,01
    15127,921925,84268,542635,803218,38352,01519,06349,84999,181088,112519,03849,83

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.