Travlopp på Jägersro & Solvalla, banan för Dagens dubbel onsdag 22 januari 2020. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 22 januari 2020 Jägersro & Solvalla

onsdag 22 januari 2020Jägersro lopp 9 & Solvalla lopp 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Jägersro

Lopp 9 · Fördel Ston · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:40

Vinnare

10Champion Melon Thomas Uhrberg

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
110Champion MelonThomas Uhrberg1.12,747,84
29Gambit BroddeMarc Elias1.12,86,49
35AhaStefan Persson1.12,96,43
411Bara MinJan Henriksson1.13,06,80
512Adde S.H.Peter Untersteiner1.13,26,89
66InertialJörgen Sjunnesson1.13,23,05
Opl.4Liza With a Z.Olof Thorson1.13,510,98
Opl.8Cheri de VieKen Ecce1.13,593,25
Opl.1Champions Peak (galopp)Steen Juul1.13,531,35
Opl.7Vis Dell'OlmoWilhelm Paal1.13,868,96
Opl.2Earl VarieraMorten Friis1.13,966,93
Diskv.3Seethestar (galopp)Johan Untersteiner1215,55

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 10 · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 21:51

Vinnare

12Electrical Storm Mattias Djuse

Segermarginal: 1.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
112Electrical StormMattias Djuse1.13,53,30
214Grainfield AidenHannu Korpi1.13,62,98
34Total RecallUlf Eriksson1.14,310,09
415Havbergs KnightFredrik B Larsson1.13,819,09
511Boulder LukeRikard N Skoglund1.13,87,64
63Flash SpruceTuomas Pakkanen1.14,5121,15
75Orlando PointJorma Kontio1.14,630,07
Opl.6Conrads WilhelmKristian Lindberg1.13,921,10
Opl.2Emotion ManJanne Soronen1.14,736,33
Opl.13MalkinKaj Widell1.14,117,71
Opl.9Obi DegatoCarl Johan Jepson1.14,535,68
Opl.7Pablo Andover (galopp)Bengt L Axelsson1.16,521,72
Diskv.10Västerbo RealWorld (galopp)Emilia Leou104,98
Struken1Soul TanIngvar Nyberg––
Struken8Je t'Aime ExplosivOskar J Andersson––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Jägersro lopp 9

Fördel Ston · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:40

Startlista DD-1, Jägersro lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Champions PeakSteen Juul1Startar
2Earl VarieraMorten Friis2Startar
3SeethestarJohan Untersteiner3Startar
4Liza With a Z.Olof Thorson4Startar
5AhaStefan Persson5Startar
6InertialJörgen Sjunnesson6Startar
7Vis Dell'OlmoWilhelm Paal7Startar
8Cheri de VieKen Ecce8Startar
9Gambit BroddeMarc Elias9Startar
10Champion MelonThomas Uhrberg10Startar
11Bara MinJan Henriksson11Startar
12Adde S.H.Peter Untersteiner12Startar

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 10

2140 m · Voltstart · Planerad start kl 21:51

Startlista DD-2, Solvalla lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Soul TanIngvar Nyberg1Struken
2Emotion ManJanne Soronen1Startar
3Flash SpruceTuomas Pakkanen3Startar
4Total RecallUlf Eriksson4Startar
5Orlando PointJorma Kontio5Startar
6Conrads WilhelmKristian Lindberg1Startar
7Pablo AndoverBengt L Axelsson2Startar
8Je t'Aime ExplosivOskar J Andersson3Struken
9Obi DegatoCarl Johan Jepson3Startar
10Västerbo RealWorldEmilia Leo4Startar
11Boulder LukeRikard N Skoglund6Startar
12Electrical StormMattias Djuse7Startar
13MalkinKaj Widell8Startar
14Grainfield AidenHannu Korpi9Startar
15Havbergs KnightFredrik B Larsson10Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 22 jan 2020 kl 21:59.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112131415
    1–934,341263,98336,39448,44487,59620,35–601,061386,83305,90102,68689,46160,90666,54
    2–622,241450,88386,17777,20693,27855,33–1263,491814,20549,60213,791144,44244,271081,91
    3–357,56525,81122,49194,48172,33246,05–197,40550,9986,0431,14212,6742,03279,02
    4–347,37687,2965,95199,97123,90168,43–212,47725,4469,4527,84153,9127,37148,05
    5–242,89477,4066,43100,0495,25138,54–160,97419,1644,5218,68124,2721,68160,62
    6–95,85470,1237,66131,5362,9083,79–142,20391,0726,329,8065,6912,43101,00
    7–936,211548,52512,13679,99780,36476,15–776,472158,11493,71226,241051,96245,961588,42
    8–1349,601550,73847,13955,09919,351002,88–1246,142693,64745,97361,431908,52442,491399,31
    9–236,10665,5966,85176,1396,32161,65–119,17431,9646,4314,75105,4018,14143,74
    10–1609,133287,60603,44777,69849,051354,91–1055,351173,33393,03199,61816,17236,001327,34
    11–540,772443,82147,41427,66231,17332,96–460,521190,7382,5144,62177,1651,77144,80
    12–366,951357,4593,18274,08184,56259,46–308,12773,1672,1621,91161,2231,10159,05

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.