Travlopp på Umåker, banan för Dagens dubbel söndag 8 mars 2020. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 8 mars 2020 Umåker

söndag 8 mars 2020Umåker, lopp 9 och 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Umåker

Lopp 9 · Bro och Taks lopp - DubbelCupen, Försök 6 i Meeting 1 - Fördel Ston · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 16:48

Vinnare

10Guli Roy Rikard N Skoglund

Segermarginal: huvud

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
110Guli RoyRikard N Skoglund1.26,06,17
25DemexWiktor Kylin-Blom1.26,01,55
312Nordby FröyJimmy H Andersson1.26,420,93
44Norrlands ScottLars-Åke Ericsson1.26,47,10
57ForspärlaUlf Ohlsson1.26,89,33
68Faks NilsJan Ove Olsen1.26,845,25
Opl.3Vårvind (galopp)Micael Melander1.27,874,89
Opl.2Vestpol GladiatorHeidi Hiltunen1.27,972,72
Opl.9Kleppe MandenKrister Söderholm1.28,8128,44
Opl.1Lex OdinRoger Nilsson1.29,171,62
Opl.6Eng Stegg (galopp)Lucas H Vikströmu167,06
Struken11StålvilleMats Gällerstedt––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Umåker

Lopp 10 · NCCs lopp - Fördel Ston · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 17:08, faktisk start kl 17:13 (+5 min)

Vinnare

6Let's Go Ernie Nicklas Westerholm

Segermarginal: 6 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
16Let's Go ErnieNicklas Westerholm1.17,37,16
29So ChicRikard N Skoglund1.17,85,18
32Master SånnaJenny Engfors1.17,922,36
45Emilie K.Stefan Johansson1.18,17,61
51Santana's UltimateMicael Melander1.18,116,90
68Darling LaserKrister Söderholm1.18,413,10
Opl.10Livi KingdomOlle Wäjersten1.18,768,22
Opl.12Zeki FontOve A Lindqvist1.19,169,05
Opl.7Quantum KempMika Forss1.19,12,75
Opl.3Pacino BraveUlf Ohlsson1.20,220,28
Opl.11TommasiWilliam Strand1.20,387,39
Diskv.4Artie B.Zet (galopp)Magnus A Djuseu12,52

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Umåker lopp 9

Bro och Taks lopp - DubbelCupen, Försök 6 i Meeting 1 - Fördel Ston · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 16:48

Startlista DD-1, Umåker lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Lex OdinRoger Nilsson1Startar
2Vestpol GladiatorHeidi Hiltunen2Startar
3VårvindMicael Melander3Startar
4Norrlands ScottLars-Åke Ericsson4Startar
5DemexWiktor Kylin-Blom5Startar
6Eng SteggLucas H Vikström6Startar
7ForspärlaUlf Ohlsson7Startar
8Faks NilsJan Ove Olsen8Startar
9Kleppe MandenKrister Söderholm9Startar
10Guli RoyRikard N Skoglund10Startar
11StålvilleMats Gällerstedt11Struken
12Nordby FröyJimmy H Andersson11Startar

Startlista DD-2 · Umåker lopp 10

NCCs lopp - Fördel Ston · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 17:08, faktisk start kl 17:13 (+5 min)

Startlista DD-2, Umåker lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Santana's UltimateMicael Melander1Startar
2Master SånnaJenny Engfors2Startar
3Pacino BraveUlf Ohlsson3Startar
4Artie B.ZetMagnus A Djuse4Startar
5Emilie K.Stefan Johansson5Startar
6Let's Go ErnieNicklas Westerholm6Startar
7Quantum KempMika Forss7Startar
8Darling LaserKrister Söderholm8Startar
9So ChicRikard N Skoglund9Startar
10Livi KingdomOlle Wäjersten10Startar
11TommasiWilliam Strand11Startar
12Zeki FontOve A Lindqvist12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 8 mar 2020 kl 17:18.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1370,401004,93745,51518,96498,19622,48378,93963,82429,223432,582305,952793,96
    2699,50560,61697,27628,18650,63634,32333,49860,91513,531805,262266,801977,62
    3720,051058,97437,51638,53624,10576,48320,33932,76526,123260,254665,652222,76
    4107,57106,06127,2869,5658,7236,7829,9892,5831,54882,731435,37836,63
    525,8635,9431,2123,7013,5312,426,0620,279,90155,50262,34159,99
    61041,531046,97913,96861,22800,66538,38558,14997,43677,802752,355005,854665,65
    792,05133,7385,4181,3753,0353,8430,0174,9635,09698,281219,70628,02
    8408,08430,22298,55386,05261,94196,93127,91208,45192,19963,821138,77907,06
    91937,752874,171636,791759,011273,341579,75692,851464,23574,832505,533507,753783,95
    1065,8497,6572,1167,8843,1935,4819,8959,3722,50357,36840,19392,18
    11––––––––––––
    12379,41403,76343,40336,71207,01139,4688,16254,94126,941625,712784,25993,30

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.