Travlopp på Östersund, banan för Dagens dubbel onsdag 22 juli 2020. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 22 juli 2020 Östersund

onsdag 22 juli 2020Östersund, lopp 9 och 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Östersund

Lopp 9 · Svenskt Kallblodsderby - sponsras av LRF, Agria och Sleipner · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:26

Vinnare

3Havglimt Öystein Tjomsland

Segermarginal: 7 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
13HavglimtÖystein Tjomsland1.24,01,45
29Grisleprinsen G.L.Örjan Kihlström1.24,76,91
36MustangLars-Erik Karlsson1.24,8106,11
42Järvsö EllingDagfinn Aarum1.25,212,05
54Bäcklös Uriel (galopp)Wiktor Kylin-Blom1.25,313,30
68Voje PirilLars Anvar Kolle1.25,639,71
Opl.5Björn BorkGöran Antonsen1.25,7101,76
Opl.11Oss CanTorbjörn Jansson1.27,979,67
Opl.10Fräcke Prins (galopp)Mats E Djuse1.28,022,92
Opl.7Buska Blyg (galopp)Robert Bergh1.28,541,43
Diskv.1Kinge Svarten (galopp)Vemund M. Drolsumu18,75
Diskv.12Mjölner Loke (galopp)Jan Roar Mjölnerödu162,14

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Östersund

Lopp 10 · Änge Chark - STL Klass I, Försök 6 i Meeting 5 (Final Åby 8 augusti) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:46

Vinnare

2Pleasure for Cash Örjan Kihlström

Segermarginal: 2.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
12Pleasure for CashÖrjan Kihlström1.13,34,38
25Easy CashJörgen Westholm1.13,63,57
31Pane VinoPer Linderoth1.13,710,14
47Gardner ShawRikard N Skoglund1.13,814,83
511Harper SeabrookRobert Bergh1.13,84,72
610First Ideal ManUlf Eriksson1.14,210,35
78OtroligosåfinLars-Göran Söderberg1.14,433,98
Opl.4Global WizardDaniel Wäjersten1.14,69,44
Opl.6Ara (galopp)Ida Riesterer1.17,335,06
Diskv.3Åsens Boggie (galopp)Mats E Djuse832,53
Struken9Jagger BokoUlf Ohlsson––
Struken12Xanthis BrazilNicklas Westerholm––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Östersund lopp 9

Svenskt Kallblodsderby - sponsras av LRF, Agria och Sleipner · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:26

Startlista DD-1, Östersund lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Kinge SvartenVemund M. Drolsum1Startar
2Järvsö EllingDagfinn Aarum2Startar
3HavglimtÖystein Tjomsland3Startar
4Bäcklös UrielWiktor Kylin-Blom4Startar
5Björn BorkGöran Antonsen5Startar
6MustangLars-Erik Karlsson6Startar
7Buska BlygRobert Bergh7Startar
8Voje PirilLars Anvar Kolle8Startar
9Grisleprinsen G.L.Örjan Kihlström9Startar
10Fräcke PrinsMats E Djuse10Startar
11Oss CanTorbjörn Jansson11Startar
12Mjölner LokeJan Roar Mjölneröd12Startar

Startlista DD-2 · Östersund lopp 10

Änge Chark - STL Klass I, Försök 6 i Meeting 5 (Final Åby 8 augusti) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:46

Startlista DD-2, Östersund lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Pane VinoPer Linderoth1Startar
2Pleasure for CashÖrjan Kihlström2Startar
3Åsens BoggieMats E Djuse3Startar
4Global WizardDaniel Wäjersten4Startar
5Easy CashJörgen Westholm5Startar
6AraIda Riesterer6Startar
7Gardner ShawRikard N Skoglund7Startar
8OtroligosåfinLars-Göran Söderberg8Startar
9Jagger BokoUlf Ohlsson9Struken
10First Ideal ManUlf Eriksson9Startar
11Harper SeabrookRobert Bergh10Startar
12Xanthis BrazilNicklas Westerholm12Struken

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 22 jul 2020 kl 21:52.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1125,3076,04611,70167,7179,84377,48315,20660,74–234,14102,33–
    287,4437,01355,5783,1937,41371,08140,28459,41–98,2253,54–
    317,227,3267,9516,735,1670,6123,2782,78–17,297,89–
    4124,9258,31535,97104,1332,63455,48123,96633,07–137,7263,83–
    5791,34396,08961,48740,59327,25999,99999,99999,99–999,99892,30–
    6999,99474,93999,99960,61568,44779,17999,99999,99–999,99999,99–
    7541,07220,91846,65579,17208,49999,99474,82999,99–668,09302,15–
    8672,47298,04999,99721,77298,55999,99864,05757,27–660,63355,69–
    963,9122,85254,2456,1819,28215,52100,33293,73–61,4628,84–
    10208,45104,94504,57237,1186,88640,40340,78759,46–188,46139,95–
    11999,99526,90999,99999,99569,90999,99999,99999,99–999,99510,14–
    12999,99994,94999,99999,99999,99999,99999,99999,99–999,99999,99–

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.