Travlopp på Åby & Solvalla, banan för Dagens dubbel onsdag 9 september 2020. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 9 september 2020 Åby & Solvalla

onsdag 9 september 2020Åby lopp 9 & Solvalla lopp 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Åby

Lopp 9 · Välkomna till Swedish Yearling and mixed sales på Åby Arena 9 oktober · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:40

Vinnare

5Ad Hoc Carl Johan Jepson

Segermarginal: 2 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
15Ad HocCarl Johan Jepson1.12,65,52
210Hierro BokoHanna Lähdekorpi1.12,812,37
311Can LanePeter Ingves1.12,817,86
41The Real StarFredrik Persson1.12,914,05
54Global UnspokedOskar Svanberg1.12,93,78
63M.T.Mighty WinnerPeter Untersteiner1.13,422,12
Opl.6Mr PerfectionKevin Oscarsson1.13,489,97
Opl.8Puccy ItaliaHenna Halme1.13,896,90
Opl.2Taiga WoodlandChristian Fiore1.14,217,92
Opl.12Ike SchermerRick Ebbinge1.14,811,75
Opl.9Andre Ward (galopp)Flemming Jensenu3,16
Struken7Joyride CaneAndré Eklundh––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 10 · Fyraåringslopp · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:51

Vinnare

10Gardner Shaw Jörgen Westholm

Segermarginal: 2.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
110Gardner ShawJörgen Westholm1.13,25,15
22Dwayne ZetÖrjan Kihlström1.13,42,06
34Golden GuardJonathan Bardun1.13,519,48
43Gazoline MearasErik Adielsson1.13,616,77
51Astronascente ZacBjörn Goop1.13,74,62
69RotateUlf Ohlsson1.14,085,50
Opl.8Mr Can TrixUlf Eriksson1.14,286,88
Opl.11Enjoy BankerNicklas Korfitsen1.14,245,10
Opl.7Big ShotTorbjörn Jansson1.14,649,26
Opl.12GrandissimoBenny Christensen1.15,0316,85
Opl.6S.G.ShermanKim Eriksson1.19,088,04
Diskv.5Slippery Runway (galopp)Kaj Widellu10,90

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Åby lopp 9

Välkomna till Swedish Yearling and mixed sales på Åby Arena 9 oktober · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:40

Startlista DD-1, Åby lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1The Real StarFredrik Persson1Startar
2Taiga WoodlandChristian Fiore2Startar
3M.T.Mighty WinnerPeter Untersteiner3Startar
4Global UnspokedOskar Svanberg4Startar
5Ad HocCarl Johan Jepson5Startar
6Mr PerfectionKevin Oscarsson6Startar
7Joyride CaneAndré Eklundh7Struken
8Puccy ItaliaHenna Halme7Startar
9Andre WardFlemming Jensen9Startar
10Hierro BokoHanna Lähdekorpi10Startar
11Can LanePeter Ingves11Startar
12Ike SchermerRick Ebbinge12Startar

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 10

Fyraåringslopp · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:51

Startlista DD-2, Solvalla lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Astronascente ZacBjörn Goop1Startar
2Dwayne ZetÖrjan Kihlström2Startar
3Gazoline MearasErik Adielsson3Startar
4Golden GuardJonathan Bardun4Startar
5Slippery RunwayKaj Widell5Startar
6S.G.ShermanKim Eriksson6Startar
7Big ShotTorbjörn Jansson7Startar
8Mr Can TrixUlf Eriksson8Startar
9RotateUlf Ohlsson9Startar
10Gardner ShawJörgen Westholm10Startar
11Enjoy BankerNicklas Korfitsen11Startar
12GrandissimoBenny Christensen12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 9 sep 2020 kl 21:56.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    156,2828,90190,32208,09140,91737,24408,66999,99766,7659,98656,61999,99
    295,6761,34366,04370,00283,34977,94686,87999,99999,99118,45781,77999,99
    352,1038,05138,69352,50166,32652,36372,54999,99586,06111,73999,99999,99
    422,538,8966,5856,3640,59340,50228,04686,65307,1514,42357,96999,99
    536,8514,4494,04101,2957,83396,64319,89640,75426,2226,75465,733202,41
    6343,02274,21911,00921,31752,58682,11999,99999,99999,99716,89999,99999,99
    7––––––––––––
    8418,97358,78999,99999,99999,99999,99999,99999,99999,99999,99999,99999,99
    912,178,5058,2882,8940,32250,60159,47459,06186,8019,25224,33999,99
    1042,1626,19149,08170,23113,69663,19400,92999,99789,9445,48471,38999,99
    1146,5835,23194,47278,21161,08700,75451,66999,99755,9481,48453,35999,99
    1278,6939,76276,70312,29155,81999,99679,27999,99999,9957,83604,04999,99

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.