Travlopp på Solvalla, banan för Dagens dubbel lördag 26 september 2020. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 26 september 2020 Solvalla

lördag 26 september 2020Solvalla, lopp 10 och 11Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Solvalla

Lopp 10 · Svenskt Trav-Kriterium (Gr I, Nat.) · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 18:18

Vinnare

3Brambling Örjan Kihlström

Segermarginal: huvud

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
13BramblingÖrjan Kihlström1.13,18,57
22San MoteurPer Lennartsson1.13,13,37
39Henry Flyer SisuJorma Kontio1.13,110,09
47Beacon KronosPer Linderoth1.13,555,26
51Head RunRobert Bergh1.13,68,82
64A Good PointKevin Oscarsson1.13,756,89
Opl.10Manny MuscleUlf Ohlsson1.13,89,27
Opl.11Black and QuickJörgen S Eriksson1.13,869,94
Opl.5Önas PrincePer Nordström1.14,83,81
Opl.8Hell Bent for Am (galopp)Johan Untersteineru10,22
Diskv.6Twigs Honor (galopp)Erik Adielssonu42,18
Diskv.12Fire Piston (galopp)Kim Erikssonu102,92

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 11 · STL Bronsdivisionen, Final · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 18:43

Vinnare

4Mr Clayton J.F. Per Lennartsson

Segermarginal: huvud

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
14Mr Clayton J.F.Per Lennartsson1.11,438,97
25Anything for YouErik Adielsson1.11,44,93
31MerrittDaniel Wäjersten1.11,68,94
42Pleasure for CashMagnus A Djuse1.11,81,97
57KennedyAdrian Kolgjini1.12,126,49
63Everest SisuIngvar Nyberg1.12,19,72
79Valiant DreamJorma Kontio1.12,310,69
Opl.8Jackpot VrijthoutStefan Persson1.13,036,12
Opl.12WingmasterKim Eriksson1.14,937,35
Opl.6Sandsjöns Enzo (galopp)Johan Untersteiner1.19,324,03
Struken10Lucky BaseHans Crebas––
Struken11KaptahUlf Ohlsson––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Solvalla lopp 10

Svenskt Trav-Kriterium (Gr I, Nat.) · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 18:18

Startlista DD-1, Solvalla lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Head RunRobert Bergh1Startar
2San MoteurPer Lennartsson2Startar
3BramblingÖrjan Kihlström3Startar
4A Good PointKevin Oscarsson4Startar
5Önas PrincePer Nordström5Startar
6Twigs HonorErik Adielsson6Startar
7Beacon KronosPer Linderoth7Startar
8Hell Bent for AmJohan Untersteiner8Startar
9Henry Flyer SisuJorma Kontio9Startar
10Manny MuscleUlf Ohlsson10Startar
11Black and QuickJörgen S Eriksson11Startar
12Fire PistonKim Eriksson12Startar

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 11

STL Bronsdivisionen, Final · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 18:43

Startlista DD-2, Solvalla lopp 11
NrHästKuskStartspårStatus
1MerrittDaniel Wäjersten1Startar
2Pleasure for CashMagnus A Djuse2Startar
3Everest SisuIngvar Nyberg3Startar
4Mr Clayton J.F.Per Lennartsson4Startar
5Anything for YouErik Adielsson5Startar
6Sandsjöns EnzoJohan Untersteiner6Startar
7KennedyAdrian Kolgjini7Startar
8Jackpot VrijthoutStefan Persson8Startar
9Valiant DreamJorma Kontio9Startar
10Lucky BaseHans Crebas10Struken
11KaptahUlf Ohlsson11Struken
12WingmasterKim Eriksson10Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 26 sep 2020 kl 18:48.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    168,8719,90123,03470,8562,18287,36319,27416,46129,32––645,83
    236,176,5741,05150,6420,86112,68139,89169,9956,58––216,66
    379,1116,2396,51402,8950,86220,53249,39361,8896,08––480,94
    4486,47117,43681,26503,19353,31845,71979,031282,98523,65––1772,26
    534,167,5047,26135,2518,76100,07125,35182,5850,38––218,80
    6311,1878,24392,18648,27212,10318,10608,42767,34370,13––1142,56
    7517,35124,40583,441109,46300,97959,11605,94932,00594,19––1432,87
    898,9719,03127,45346,7547,90212,17259,64298,71134,43––522,00
    954,2115,2664,67301,4239,98212,11262,73360,8474,73––296,78
    1077,9616,1880,50388,2448,23236,16318,65325,35108,63––328,33
    111332,09309,471980,393471,571255,613181,852506,192982,711791,45––2516,26
    121602,55334,442505,483139,701377,282608,322971,592411,761747,19––1111,14

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.