Travlopp på Östersund, banan för Dagens dubbel söndag 28 mars 2021. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 28 mars 2021 Östersund

söndag 28 mars 2021Östersund, lopp 9 och 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Östersund

Lopp 9 · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 16:48

Vinnare

1Arizona Dream Magnus A Djuse

Segermarginal: 2 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
11Arizona DreamMagnus A Djuse1.15,05,42
23Brunello HallRobert Bergh1.15,12,28
310Google SisuJessika Sidbäck1.14,68,83
46Tristan CesarDaniel Wäjersten1.14,660,56
57Highway PatrolmanClara Jonasson1.14,793,86
611Walther på G. (galopp)Mats E Djuse1.15,03,26
Opl.4Empir BrickJimmy H Andersson1.16,219,44
Opl.5Global TribunalBo Eklöf1.17,171,51
Opl.2All Cash (galopp)Robert Skoglundu26,93
Opl.9Aramis RaceLars-Åke Svärdfeldtu141,61
Struken8Barry WaddTomas Pettersson––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Östersund

Lopp 10 · DubbelCupen, Försök 6 i Meeting 2 · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 17:08

Vinnare

11Wild Donnan Ulf Ohlsson

Segermarginal: 2.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
111Wild DonnanUlf Ohlsson1.26,013,26
22Bara BlixtenStefan Edin1.26,211,89
37Slotts EldenIngvar Nyberg1.26,519,32
43MoetivDaniel Wäjersten1.26,778,39
54Kavata (galopp)Henrik Svensson1.26,728,12
610Rive RappaJan Wallén1.26,8186,06
Opl.1Soldhöjdens Drake (galopp)Ola Åsebö1.27,14,48
Opl.5Odinprinsen (galopp)Magnus O Jonsson1.27,477,46
Opl.8Skeie Trym (galopp)Emilia Leo1.27,92,18
Opl.9Neon TabacRobert Skoglund1.28,517,00
Diskv.12Blixen (galopp)Jan-Olof Johansson7149,14
Diskv.6Månodin A.M. (galopp)Mats E Djuse126,51

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Östersund lopp 9

2140 m · Voltstart · Planerad start kl 16:48

Startlista DD-1, Östersund lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Arizona DreamMagnus A Djuse1Startar
2All CashRobert Skoglund2Startar
3Brunello HallRobert Bergh3Startar
4Empir BrickJimmy H Andersson4Startar
5Global TribunalBo Eklöf5Startar
6Tristan CesarDaniel Wäjersten1Startar
7Highway PatrolmanClara Jonasson2Startar
8Barry WaddTomas Pettersson3Struken
9Aramis RaceLars-Åke Svärdfeldt3Startar
10Google SisuJessika Sidbäck4Startar
11Walther på G.Mats E Djuse6Startar

Startlista DD-2 · Östersund lopp 10

DubbelCupen, Försök 6 i Meeting 2 · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 17:08

Startlista DD-2, Östersund lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Soldhöjdens DrakeOla Åsebö1Startar
2Bara BlixtenStefan Edin2Startar
3MoetivDaniel Wäjersten3Startar
4KavataHenrik Svensson4Startar
5OdinprinsenMagnus O Jonsson5Startar
6Månodin A.M.Mats E Djuse6Startar
7Slotts EldenIngvar Nyberg7Startar
8Skeie TrymEmilia Leo8Startar
9Neon TabacRobert Skoglund9Startar
10Rive RappaJan Wallén10Startar
11Wild DonnanUlf Ohlsson11Startar
12BlixenJan-Olof Johansson12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 28 mar 2021 kl 17:14.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    122,3265,77335,20124,17322,2526,2392,9614,6990,841092,6168,14765,19
    2160,79295,06999,99471,96940,34169,53501,10103,44361,62999,99391,07999,99
    39,9037,56169,9277,55197,0712,4449,385,9542,39532,9232,34395,04
    4147,95171,39928,17248,69611,98130,14247,7757,64234,57999,99253,41999,99
    5537,01764,50948,84662,37421,35516,96779,80202,14792,03999,99959,86999,99
    6290,69507,06648,20555,28816,46261,03718,38159,40638,78999,99580,33999,99
    7568,24980,93999,99999,99999,99640,58691,07251,49999,99999,99999,99999,99
    8––––––––––––
    9999,99999,99999,99999,99999,99999,99999,99551,90999,99999,99999,99999,99
    1036,0793,46556,64159,29598,9440,10118,9221,71132,36999,9992,98999,99
    1118,4446,78286,2083,28306,8120,2666,298,4352,07801,1137,37508,19

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.