Travlopp på Åby, banan för Dagens dubbel fredag 23 april 2021. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 23 april 2021 Åby

fredag 23 april 2021Åby, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Åby

Lopp 8 · Uttagningslopp Konung Gustaf V:s Pokal · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

4Jacoby Keeper Torbjörn Jansson

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
14Jacoby KeeperTorbjörn Jansson1.13,15,64
23Furies RainPeter Untersteiner1.13,220,44
310Hennessy AmBjörn Goop1.13,29,62
42Staro on the RocksCarl Johan Jepson1.13,348,27
59EpimetheusUlf Ohlsson1.13,345,33
67Manny Muscle (galopp)Erik Adielsson1.13,41,78
Opl.6Comes with AgeMats E Djuse1.13,547,60
Opl.8Southwind Hillrazr (galopp)Örjan Kihlström1.15,329,90
Opl.5Hemisphere (galopp)Claes Sjöström1.16,310,00
Diskv.1Bandido Gar (galopp)Jorma Kontio1011,07

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Åby

Lopp 9 · Uttagningslopp Drottning Silvias Pokal · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

5Honey Mearas Örjan Kihlström

Segermarginal: hals

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
15Honey MearasÖrjan Kihlström1.13,62,01
22Bank Wise AsErik Adielsson1.13,63,81
31Helluva AmJorma Kontio1.13,88,37
46HazyshadeofwinterAndré Eklundh1.13,874,43
57GlobalizerStefan Persson1.14,021,41
610La SassicaiaPeter Untersteiner1.14,256,20
Opl.3Chablis RibbUlf Ohlsson1.14,319,24
Opl.8A Cash MachineKevin Oscarsson1.14,3158,72
Opl.11Generator (galopp)Björn Goop1.17,940,33
Diskv.9Hall of Am (galopp)Magnus A Djusekubu8,61
Diskv.4Joy Alissa (galopp)Claes Sjöström943,23

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Åby lopp 8

Uttagningslopp Konung Gustaf V:s Pokal · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Åby lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Bandido GarJorma Kontio1Startar
2Staro on the RocksCarl Johan Jepson2Startar
3Furies RainPeter Untersteiner3Startar
4Jacoby KeeperTorbjörn Jansson4Startar
5HemisphereClaes Sjöström5Startar
6Comes with AgeMats E Djuse6Startar
7Manny MuscleErik Adielsson7Startar
8Southwind HillrazrÖrjan Kihlström8Startar
9EpimetheusUlf Ohlsson9Startar
10Hennessy AmBjörn Goop10Startar

Startlista DD-2 · Åby lopp 9

Uttagningslopp Drottning Silvias Pokal · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Åby lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Helluva AmJorma Kontio1Startar
2Bank Wise AsErik Adielsson2Startar
3Chablis RibbUlf Ohlsson3Startar
4Joy AlissaClaes Sjöström4Startar
5Honey MearasÖrjan Kihlström5Startar
6HazyshadeofwinterAndré Eklundh6Startar
7GlobalizerStefan Persson7Startar
8A Cash MachineKevin Oscarsson8Startar
9Hall of AmMagnus A Djuse9Startar
10La SassicaiaPeter Untersteiner10Startar
11GeneratorBjörn Goop11Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 23 apr 2021 kl 21:22.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →1234567891011
    155,1544,71135,11388,9528,46892,33225,44999,99110,87552,77244,58
    2294,68171,31431,32609,50113,88999,99686,80999,99413,95999,99757,47
    3150,8460,84187,41254,1032,10928,98298,38999,99152,19639,86467,17
    450,0329,34119,97167,8218,99355,15109,26921,5761,18292,24241,09
    571,2831,5899,10111,1317,18548,91164,14866,6184,07505,88242,05
    6358,42320,03505,34641,45167,85555,49999,99999,99382,32999,99952,14
    717,497,8126,2670,643,84163,6739,40329,9723,62112,5461,45
    8306,40149,39462,29466,4869,63999,99888,40925,03281,53918,72580,35
    9263,99295,48352,52748,45139,16999,99999,99999,99496,38974,79557,57
    1070,0239,18114,22275,8424,58535,09145,72999,9984,32371,42134,82

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.