Travlopp på Örebro, banan för Dagens dubbel torsdag 20 maj 2021. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 20 maj 2021 Örebro

torsdag 20 maj 2021Örebro, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Örebro

Lopp 8 · 1609 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

5Break Through Ulf Ohlsson

Segermarginal: 2.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
15Break ThroughUlf Ohlsson1.12,53,31
24Fille AmFredrik B Larsson1.12,94,91
32RomanticoHannah Gustavsson1.12,97,25
43Brandy FlameMagnus Jakobsson1.12,911,31
511Dear MatrixKaj Widell1.13,167,32
69Greta JourneyClaes Sjöström1.13,29,25
77Bottnas ExplosiveJorma Kontio1.13,229,29
Opl.6Alert KronosÖrjan Kihlström1.13,25,31
Opl.8Roc Star JoliAndré Eklundh1.13,564,81
Opl.10Merci BråtenStefan Persson1.13,787,81
Opl.12Mr JulianMartin Vigholm1.14,1268,18
Opl.1Take it Easy Tour (galopp)Björn Goopu14,20

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Örebro

Lopp 9 · TeleBolagets Grand Prix - Fyraåringslopp · 2100 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

4Selected News Hans-Owe Sundberg

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
14Selected NewsHans-Owe Sundberg1.12,81,98
22Sidney CeleberPer Lennartsson1.12,825,10
38Hell Patrol (galopp)Björn Goop1.12,918,82
43Take the CreditÖrjan Kihlström1.13,07,77
51MaesteraemonUlf Ohlsson1.13,03,21
Opl.6Maestro ZonMichael Larsson1.13,144,38
Opl.5Southwind HillrazrMika Forss1.13,455,95
Opl.7Bandido Gar (galopp)Jorma Kontio1.16,910,08

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Örebro lopp 8

1609 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Örebro lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Take it Easy TourBjörn Goop1Startar
2RomanticoHannah Gustavsson2Startar
3Brandy FlameMagnus Jakobsson3Startar
4Fille AmFredrik B Larsson4Startar
5Break ThroughUlf Ohlsson5Startar
6Alert KronosÖrjan Kihlström6Startar
7Bottnas ExplosiveJorma Kontio7Startar
8Roc Star JoliAndré Eklundh8Startar
9Greta JourneyClaes Sjöström9Startar
10Merci BråtenStefan Persson10Startar
11Dear MatrixKaj Widell11Startar
12Mr JulianMartin Vigholm12Startar

Startlista DD-2 · Örebro lopp 9

TeleBolagets Grand Prix - Fyraåringslopp · 2100 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Örebro lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1MaesteraemonUlf Ohlsson1Startar
2Sidney CeleberPer Lennartsson2Startar
3Take the CreditÖrjan Kihlström3Startar
4Selected NewsHans-Owe Sundberg4Startar
5Southwind HillrazrMika Forss5Startar
6Maestro ZonMichael Larsson6Startar
7Bandido GarJorma Kontio7Startar
8Hell PatrolBjörn Goop8Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 20 maj 2021 kl 21:20.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →12345678
    138,57234,2587,7028,55396,53401,72120,0388,14
    228,77148,1368,1514,34604,14380,02101,85121,27
    333,23188,58118,5222,20609,96474,6574,08267,67
    414,24130,9738,7010,08242,78251,8754,0577,71
    512,75109,5040,196,65166,01227,1944,1871,56
    617,04119,5828,3111,47202,63187,1855,4356,08
    7101,43409,18196,6773,53647,38734,43151,85251,09
    8340,44999,99625,21173,50999,99999,99605,22551,97
    938,70246,18129,9626,00676,56533,23108,58212,62
    10362,22999,99868,54226,35999,99999,99939,84704,06
    11255,23999,99585,80189,39999,99999,99579,93783,87
    12999,99999,99999,99723,16999,99999,99999,99999,99

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.