Travlopp på Gävle, banan för Dagens dubbel lördag 22 maj 2021. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 22 maj 2021 Gävle

lördag 22 maj 2021Gävle, lopp 10 och 11Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Gävle

Lopp 10 · H.K.H. Prins Daniels lopp - Vägen till Elitloppet - STL Gulddivisionen, Final (Meeting 3, Gr.II Int.) · 1609 m · Autostart · Planerad start kl 18:20

Vinnare

9Gareth Boko Magnus A Djuse

Segermarginal: 1 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
19Gareth BokoMagnus A Djuse1.09,63,60
25Floris BaldwinErik Adielsson1.09,718,29
310Racing MangeJoakim Lövgren1.09,89,62
42Milligan's SchoolUlf Eriksson1.09,910,43
51Disco VolanteUlf Ohlsson1.09,92,90
68On Track PiratenEmilia Leo1.10,029,29
77ClassichapÅsbjörn Tengsareid1.10,468,09
86Västerbo GrosboisRauno Pöllänen1.11,097,78
Opl.3Diana Zet (galopp)Örjan Kihlströmu12,28
Diskv.4Harran Boko (galopp)Conrad Lugaueru6,20

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Gävle

Lopp 11 · WH-el/Gävle Alltransport - STL Bronsdivisionen, Försök 1 i meeting 4 (Final Färjestad 3 juli) · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 18:43

Vinnare

7Admiral As Örjan Kihlström

Segermarginal: 2 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
17Admiral AsÖrjan Kihlström1.13,71,64
23Minnestads EcuadorRebecca Dahlén1.13,853,12
312Indy LaneJorma Kontio1.13,916,82
49OxidizerUlf Ohlsson1.14,05,44
511Go West Young ManErik Adielsson1.14,020,61
61Morotai DegatoOskar Kylin Blom1.14,16,33
72G.R.J.'s WolverineMicael Stjernström1.14,279,20
84Vulcano O.P.Per Lennartsson1.14,372,34
Opl.6Axel Ruda (galopp)Magnus A Djuseu29,91
Diskv.5Twinkle Face (galopp)Carl Johan Jepson923,17
Struken8Xanthis CoktailRikard N Skoglund––
Struken10Oracle TileÅsbjörn Tengsareid––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Gävle lopp 10

H.K.H. Prins Daniels lopp - Vägen till Elitloppet - STL Gulddivisionen, Final (Meeting 3, Gr.II Int.) · 1609 m · Autostart · Planerad start kl 18:20

Startlista DD-1, Gävle lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Disco VolanteUlf Ohlsson1Startar
2Milligan's SchoolUlf Eriksson2Startar
3Diana ZetÖrjan Kihlström3Startar
4Harran BokoConrad Lugauer4Startar
5Floris BaldwinErik Adielsson5Startar
6Västerbo GrosboisRauno Pöllänen6Startar
7ClassichapÅsbjörn Tengsareid7Startar
8On Track PiratenEmilia Leo8Startar
9Gareth BokoMagnus A Djuse9Startar
10Racing MangeJoakim Lövgren10Startar

Startlista DD-2 · Gävle lopp 11

WH-el/Gävle Alltransport - STL Bronsdivisionen, Försök 1 i meeting 4 (Final Färjestad 3 juli) · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 18:43

Startlista DD-2, Gävle lopp 11
NrHästKuskStartspårStatus
1Morotai DegatoOskar Kylin Blom1Startar
2G.R.J.'s WolverineMicael Stjernström2Startar
3Minnestads EcuadorRebecca Dahlén3Startar
4Vulcano O.P.Per Lennartsson4Startar
5Twinkle FaceCarl Johan Jepson5Startar
6Axel RudaMagnus A Djuse6Startar
7Admiral AsÖrjan Kihlström7Startar
8Xanthis CoktailRikard N Skoglund8Struken
9OxidizerUlf Ohlsson9Startar
10Oracle TileÅsbjörn Tengsareid10Struken
11Go West Young ManErik Adielsson10Startar
12Indy LaneJorma Kontio11Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 22 maj 2021 kl 18:49.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    121,64305,69203,50206,75111,44107,565,53–15,59–66,5156,09
    261,57672,43560,46737,45350,31342,8616,64–60,66–249,68172,52
    372,911009,58431,33542,69323,96345,9121,39–47,79–228,33143,19
    437,03691,82406,57274,19171,43169,138,85–27,60–155,17113,51
    5111,85940,33644,48557,82254,19358,7828,31–92,69–254,79300,46
    6547,861274,041431,73970,531064,69640,57186,02–478,84–1431,991081,58
    7512,581742,221500,021227,751125,511446,78144,38–434,74–1168,171031,20
    8265,612165,301322,371342,18771,41893,1372,66–213,57–760,75571,22
    925,98699,32306,89417,16115,27114,615,75–18,53–116,9790,26
    1074,241281,46740,78908,72420,57385,7419,33–50,63–209,93151,97

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.