Travlopp på Färjestad, banan för Dagens dubbel måndag 23 augusti 2021. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 23 augusti 2021 Färjestad

måndag 23 augusti 2021Färjestad, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Färjestad

Lopp 8 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

5Nappa Scar Per Lennartsson

Segermarginal: hals

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
15Nappa ScarPer Lennartsson1.12,31,62
21Test DriveErik Berglöf1.12,312,81
34Cash OkayBjörn Goop1.12,37,87
42Sahara PeyoteHenna Halme1.12,512,41
510Rapido Va BeneMikael J Andersson1.12,685,27
Opl.8Benjamin EvoStefan Persson1.12,729,43
Opl.7MontdoreTom Horpestad1.12,727,42
Opl.3Candor HallKaj Widell1.12,86,69
Opl.6MonfalconePeter Strömberg1.12,921,70
Struken9Pacific FaceGiuseppe Lubrano––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Färjestad

Lopp 9 · KMAB:s Stoserie - Spårtrappa · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

4Marble Arch Björn Goop

Segermarginal: 1.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
14Marble ArchBjörn Goop1.13,61,99
23EndwithastarJan Silvén1.13,87,87
310Del Ray PelliniCarl Johan Jepson1.13,85,98
46She Follow MeMarkus B Svedberg1.13,88,27
511Briljant SensationStefan Persson1.13,929,12
61IsanHans Crebas1.14,19,70
Opl.5KitsunePer Nilsson1.14,149,07
Opl.8WittyErik Berglöf1.14,118,25
Opl.2Pippi PagadiPer Lennartsson1.14,237,31
Opl.7EstaAndré Eklundh1.14,3103,98
Diskv.9Listas Tinge Ling (galopp)Ole Johan Östreu70,99

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Färjestad lopp 8

2140 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Färjestad lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Test DriveErik Berglöf1Startar
2Sahara PeyoteHenna Halme2Startar
3Candor HallKaj Widell3Startar
4Cash OkayBjörn Goop4Startar
5Nappa ScarPer Lennartsson5Startar
6MonfalconePeter Strömberg6Startar
7MontdoreTom Horpestad7Startar
8Benjamin EvoStefan Persson8Startar
9Pacific FaceGiuseppe Lubrano9Struken
10Rapido Va BeneMikael J Andersson9Startar

Startlista DD-2 · Färjestad lopp 9

KMAB:s Stoserie - Spårtrappa · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Färjestad lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1IsanHans Crebas1Startar
2Pippi PagadiPer Lennartsson2Startar
3EndwithastarJan Silvén3Startar
4Marble ArchBjörn Goop4Startar
5KitsunePer Nilsson5Startar
6She Follow MeMarkus B Svedberg6Startar
7EstaAndré Eklundh7Startar
8WittyErik Berglöf8Startar
9Listas Tinge LingOle Johan Östre9Startar
10Del Ray PelliniCarl Johan Jepson10Startar
11Briljant SensationStefan Persson11Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 23 aug 2021 kl 21:21.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →1234567891011
    152,84349,8492,8025,01352,6776,22770,1096,26646,3555,13218,60
    2107,04300,46131,5027,69536,49103,00805,28199,83749,1465,17355,15
    343,87267,9755,9315,97315,5064,46538,1499,42571,6843,92296,76
    448,33158,3165,8511,04221,9149,66442,5188,92299,3133,68185,29
    517,14106,0019,424,14103,7115,33265,5837,51208,7410,5559,98
    6156,01475,07202,6752,27532,30113,061116,51249,23937,09151,46715,32
    7211,44428,13284,7564,73665,55197,22628,23289,101104,71142,70542,61
    8310,69716,62409,4786,20737,17249,071027,30266,01746,64249,15548,30
    9–––––––––––
    10584,021120,50790,67205,62979,82778,121302,90981,661590,97338,00863,34

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.