Travlopp på Boden, banan för Dagens dubbel torsdag 2 september 2021. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 2 september 2021 Boden

torsdag 2 september 2021Boden, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Boden

Lopp 8 · Treåringsfinal - Spårtrappa (Högst 12 startande) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

8Devils Tongue Sandra Eriksson

Segermarginal: 3 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
18Devils TongueSandra Eriksson1.14,92,26
26Henessi WalkMauri Jaara1.15,239,38
37Magic Caviar (galopp)Hanna Olofsson1.15,624,85
410Luka ModricStefan Johansson1.15,730,04
51Miss L.A.Jaakko Alamäki1.15,898,74
65The Oak L.A.John Östman1.15,917,12
Opl.4Maybach W.F. (galopp)Ove A Lindqvist1.16,02,47
Opl.2VictoriasbelfaveurJenny Engfors1.16,08,50
Opl.3Grappelli (galopp)Jorma Särkiniva1.16,190,70
Opl.9Backwood's BentleyMika Forss1.16,227,63

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Boden

Lopp 9 · Spårtrappa · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

3Nehemiah John Östman

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
13NehemiahJohn Östman1.16,214,10
27Merrimac S.G.Roger Nilsson1.16,32,92
310Bring Me BajernOve A Lindqvist1.16,310,18
41Soleil d'InverneKrister Söderholm1.16,46,93
54Erase the LawJaakko Alamäki1.16,49,74
66B.W.T.DaenerysHanna Olofsson1.16,77,30
711Just in Time L.A.Maria Bodin1.17,017,26
Opl.2Love in VainJorma Särkiniva1.17,131,16
Opl.8Incognito ToomaMatti Tuomi1.17,384,81
Opl.5Zodiac Kronos (galopp)Stefan Johansson1.18,85,52
Struken9HivesJens Eriksson––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Boden lopp 8

Treåringsfinal - Spårtrappa (Högst 12 startande) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Boden lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Miss L.A.Jaakko Alamäki1Startar
2VictoriasbelfaveurJenny Engfors2Startar
3GrappelliJorma Särkiniva3Startar
4Maybach W.F.Ove A Lindqvist4Startar
5The Oak L.A.John Östman5Startar
6Henessi WalkMauri Jaara6Startar
7Magic CaviarHanna Olofsson7Startar
8Devils TongueSandra Eriksson8Startar
9Backwood's BentleyMika Forss9Startar
10Luka ModricStefan Johansson10Startar

Startlista DD-2 · Boden lopp 9

Spårtrappa · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Boden lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Soleil d'InverneKrister Söderholm1Startar
2Love in VainJorma Särkiniva2Startar
3NehemiahJohn Östman3Startar
4Erase the LawJaakko Alamäki4Startar
5Zodiac KronosStefan Johansson5Startar
6B.W.T.DaenerysHanna Olofsson6Startar
7Merrimac S.G.Roger Nilsson7Startar
8Incognito ToomaMatti Tuomi8Startar
9HivesJens Eriksson9Struken
10Bring Me BajernOve A Lindqvist9Startar
11Just in Time L.A.Maria Bodin10Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 2 sep 2021 kl 21:22.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →1234567891011
    1321,87838,35825,71612,44676,48570,74356,82999,99–999,99921,06
    259,70185,2599,8361,6565,6674,6033,43829,05–105,50192,54
    3634,18917,46411,10742,51730,62598,60305,59999,99–999,99999,99
    423,29140,4040,6427,8418,8619,6812,76483,43–35,4878,59
    570,01291,6088,5175,0670,9084,9036,29531,08–180,52267,27
    6213,42471,63245,50188,07220,53166,60124,23772,53–484,85554,19
    7206,92490,35243,72226,92236,46140,9895,64969,42–346,07391,98
    812,6964,2627,0014,6012,4110,896,85146,96–25,5844,84
    9257,87625,49319,99280,74349,61239,67145,73999,99–404,72686,66
    10227,43509,98274,82322,69244,04307,30108,87999,99–236,97434,24

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.