Travlopp på Solänget, banan för Dagens dubbel tisdag 21 september 2021. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 21 september 2021 Solänget

tisdag 21 september 2021Solänget, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Solänget

Lopp 8 · Breeders' Crown Treåriga H/V - CQUENCE Management och Certain Stable AB · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

4Global Concept Jörgen Westholm

Segermarginal: hals

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
14Global ConceptJörgen Westholm1.14,01,75
210Borups VictoryErik Adielsson1.14,010,54
37Immanuel K.Daniel Wäjersten1.14,23,88
48Mellby JokerRobert Bergh1.14,310,72
53Kron Vici StarPer Linderoth1.14,420,01
65The Oak L.A.Sandra Eriksson1.14,875,82
Opl.12AmbrosiusCarl Johan Jepson1.14,984,77
Opl.1HerecomestheboomEmil Cedergren1.15,044,01
Opl.2DoldisOlle Alsén1.15,1164,27
Opl.9Simb Zacky (galopp)Mats E Djuse1.15,9147,88
Opl.11Tailwind (galopp)Kenneth Haugstad1.16,774,61
Opl.6Whothehillareyou (galopp)Ulf Ohlsson1.23,026,24

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solänget

Lopp 9 · Breeders' Crown Fyraåriga H/V - Beijer · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

2Amalencius B.B. Per Lennartsson

Segermarginal: 4 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
12Amalencius B.B.Per Lennartsson1.12,24,61
27Readly LavecOskar J Andersson1.12,63,28
39Rome Pays OffRobert Bergh1.12,74,74
41The EngineJörgen Westholm1.12,830,22
511CertainlyMarkus B Svedberg1.12,838,40
66PewdiepieCarl Johan Jepson1.12,935,65
Opl.8Money SmilePer Linderoth1.13,05,86
Opl.12Hennessy AmErlend Rennesvik1.13,236,64
Opl.10No DoubtEmilia Leou12,99
Diskv.4Axel Ruda (galopp)Magnus A Djuse1026,13
Diskv.5Hector Sisu (galopp)Ulf Ohlsson922,03
Struken3Henry Flyer SisuErik Adielsson––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Solänget lopp 8

Breeders' Crown Treåriga H/V - CQUENCE Management och Certain Stable AB · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Solänget lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1HerecomestheboomEmil Cedergren1Startar
2DoldisOlle Alsén2Startar
3Kron Vici StarPer Linderoth3Startar
4Global ConceptJörgen Westholm4Startar
5The Oak L.A.Sandra Eriksson5Startar
6WhothehillareyouUlf Ohlsson6Startar
7Immanuel K.Daniel Wäjersten7Startar
8Mellby JokerRobert Bergh8Startar
9Simb ZackyMats E Djuse9Startar
10Borups VictoryErik Adielsson10Startar
11TailwindKenneth Haugstad11Startar
12AmbrosiusCarl Johan Jepson12Startar

Startlista DD-2 · Solänget lopp 9

Breeders' Crown Fyraåriga H/V - Beijer · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Solänget lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1The EngineJörgen Westholm1Startar
2Amalencius B.B.Per Lennartsson2Startar
3Henry Flyer SisuErik Adielsson3Struken
4Axel RudaMagnus A Djuse3Startar
5Hector SisuUlf Ohlsson4Startar
6PewdiepieCarl Johan Jepson5Startar
7Readly LavecOskar J Andersson6Startar
8Money SmilePer Linderoth7Startar
9Rome Pays OffRobert Bergh9Startar
10No DoubtEmilia Leo10Startar
11CertainlyMarkus B Svedberg11Startar
12Hennessy AmErlend Rennesvik12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 21 sep 2021 kl 21:23.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1427,90192,17–617,68583,19819,62199,47507,21190,98630,52999,99999,99
    2999,99561,76–999,99999,99999,99608,48999,99742,29999,99999,99999,99
    3300,3064,92–302,23195,87409,8156,3799,5672,40159,01770,58762,46
    474,549,50–58,3950,14104,497,3715,168,1831,6799,2278,13
    5594,63272,37–340,18227,13526,23206,91385,21247,13424,04999,99999,99
    6395,83105,57–219,88159,20224,2184,23131,9494,74213,75828,29638,66
    7143,2320,19–189,78137,55242,7317,2322,0318,1268,19174,43143,97
    8222,9847,56–180,98128,87230,1935,2447,0636,00119,39331,61253,94
    9999,99762,15–572,54948,65999,99522,57878,61330,61999,99999,99999,99
    10325,8638,96–210,81119,09361,3735,2766,7831,4471,64506,25503,00
    11684,96571,67–999,99999,99999,99394,59576,22450,78834,17999,99999,99
    12999,99405,48–999,99908,76738,79322,28529,04294,66594,63999,99999,99

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.