Travlopp på Bollnäs, banan för Dagens dubbel torsdag 23 september 2021. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 23 september 2021 Bollnäs

torsdag 23 september 2021Bollnäs, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Bollnäs

Lopp 8 · John Deeres Pokal · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

4Snowstorm Hanover Per Lennartsson

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
14Snowstorm HanoverPer Lennartsson1.12,013,12
28Queer FishJorma Kontio1.12,137,11
33Jaguar DreamClaes Sjöström1.12,43,05
42Eldorado B.Torbjörn Jansson1.12,519,25
55LawmakerMats E Djuse1.12,57,83
Opl.7Ajlexes CubanoTomas Pettersson1.12,648,13
Diskv.6Heavy Sound (galopp)Kenneth Haugstad31,92
Diskv.1Chestnut Hill (galopp)Stefan Melander738,42

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Bollnäs

Lopp 9 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

12L.L.Labero Oskar Kylin Blom

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
112L.L.LaberoOskar Kylin Blom1.16,42,67
24Robthebank (galopp)Ulf Ohlsson1.16,53,30
33Timeless SunsetRobert Dunder1.17,37,13
47CrispyMats E Djuse1.17,415,53
52No Mare Z.A.R.Arne Ramberg1.17,49,03
610Ken Dryden (galopp)Tomas Pettersson1.18,353,21
Opl.11G.K.Sigill (galopp)Lucas H Vikström1.18,380,90
Opl.1Futureosåfin (galopp)Lars-Göran Söderberg1.19,333,56
Diskv.8Belmondo Gar (galopp)Magnus A Djuseu7,95
Struken5Scaino HorseTorbjörn Jansson––
Struken6FirefootPer Lennartsson––
Struken9BeamerClaes Sjöström––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Bollnäs lopp 8

John Deeres Pokal · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Bollnäs lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Chestnut HillStefan Melander1Startar
2Eldorado B.Torbjörn Jansson2Startar
3Jaguar DreamClaes Sjöström3Startar
4Snowstorm HanoverPer Lennartsson4Startar
5LawmakerMats E Djuse5Startar
6Heavy SoundKenneth Haugstad6Startar
7Ajlexes CubanoTomas Pettersson7Startar
8Queer FishJorma Kontio8Startar

Startlista DD-2 · Bollnäs lopp 9

2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Bollnäs lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1FutureosåfinLars-Göran Söderberg1Startar
2No Mare Z.A.R.Arne Ramberg2Startar
3Timeless SunsetRobert Dunder3Startar
4RobthebankUlf Ohlsson4Startar
5Scaino HorseTorbjörn Jansson5Struken
6FirefootPer Lennartsson6Struken
7CrispyMats E Djuse5Startar
8Belmondo GarMagnus A Djuse6Startar
9BeamerClaes Sjöström9Struken
10Ken DrydenTomas Pettersson9Startar
11G.K.SigillLucas H Vikström10Startar
12L.L.LaberoOskar Kylin Blom11Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 23 sep 2021 kl 21:22.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1311,32282,71151,73118,59––342,51296,40–875,48957,90131,65
    2285,95127,45117,1767,95––193,95203,29–766,58952,6058,13
    3156,7653,8326,5613,16––73,4248,39–337,27394,919,08
    4304,38120,5576,8934,15––153,37106,37–593,48673,3331,84
    5137,7251,4132,9217,68––62,7551,61–368,58562,4618,09
    666,8222,1213,565,56––30,1623,59–149,29200,496,06
    7732,61420,19401,27214,31––392,38529,22–999,99999,99281,46
    8471,33295,74193,0891,29––240,88161,54–643,50999,99109,12

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.