Travlopp på Åby & Solvalla, banan för Dagens dubbel onsdag 1 december 2021. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 1 december 2021 Åby & Solvalla

onsdag 1 december 2021Åby lopp 9 & Solvalla lopp 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Åby

Lopp 9 · STL Silverdivisionen, Försök 2 i meeting 8 (Final Solvalla 26 december) · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:40

Vinnare

5Innovation Love Robert Bergh

Segermarginal: 2 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
15Innovation LoveRobert Bergh1.12,14,58
28RotateBjörn Goop1.12,33,64
311ChapuyÅke Lindblom1.12,410,15
44ToniqueCarl-Erik Lindblom1.12,746,44
51Mahma LaneJohan Untersteiner1.12,926,04
610Hank von HålerydJan Henriksson1.13,152,42
73EchelonVictor Rosleff1.15,46,52
Opl.2Zen BiJörgen Sjunnessonu4,36
Diskv.7Vichy Grif (galopp)André Eklundhu7,98
Struken6Gandhi BokoPeter Ingves––
Struken9ToddlerMarkus Waldmüller––
Struken12Betting RebelStefan Persson––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 10 · STL Klass I, Försök 2 i meeting 8 (Final Solvalla 26 december) · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:51

Vinnare

5Kimi di Quattro Ulf Ohlsson

Segermarginal: 1.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
15Kimi di QuattroUlf Ohlsson1.12,17,63
24Your DreamloveJörgen Westholm1.12,39,51
36Madame af DjupmyraTomas Pettersson1.12,310,04
410Bandit FrontlineKim Eriksson1.12,423,36
511Mojo ExpressMagnus A Djuse1.12,613,36
69Casanova MajoMats E Djuse1.12,654,73
77Holy GroundJorma Kontio1.12,647,54
88Heloise AmMika Forss1.12,738,47
Opl.3S.G.ShermanAnders Erikssonu32,91
Diskv.2Powerbank (galopp)Per Lennartsson93,34
Diskv.1Twigs Honor (galopp)Carl Johan Jepsonu3,03
Struken12Himalaya SisuErik Adielsson––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Åby lopp 9

STL Silverdivisionen, Försök 2 i meeting 8 (Final Solvalla 26 december) · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:40

Startlista DD-1, Åby lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Mahma LaneJohan Untersteiner1Startar
2Zen BiJörgen Sjunnesson2Startar
3EchelonVictor Rosleff3Startar
4ToniqueCarl-Erik Lindblom4Startar
5Innovation LoveRobert Bergh5Startar
6Gandhi BokoPeter Ingves6Struken
7Vichy GrifAndré Eklundh6Startar
8RotateBjörn Goop7Startar
9ToddlerMarkus Waldmüller9Struken
10Hank von HålerydJan Henriksson9Startar
11ChapuyÅke Lindblom10Startar
12Betting RebelStefan Persson12Struken

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 10

STL Klass I, Försök 2 i meeting 8 (Final Solvalla 26 december) · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:51

Startlista DD-2, Solvalla lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Twigs HonorCarl Johan Jepson1Startar
2PowerbankPer Lennartsson2Startar
3S.G.ShermanAnders Eriksson3Startar
4Your DreamloveJörgen Westholm4Startar
5Kimi di QuattroUlf Ohlsson5Startar
6Madame af DjupmyraTomas Pettersson6Startar
7Holy GroundJorma Kontio7Startar
8Heloise AmMika Forss8Startar
9Casanova MajoMats E Djuse9Startar
10Bandit FrontlineKim Eriksson10Startar
11Mojo ExpressMagnus A Djuse11Startar
12Himalaya SisuErik Adielsson12Struken

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 1 dec 2021 kl 22:00.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    188,01114,88627,25236,59179,01232,05573,42661,71627,49521,80268,91–
    212,4411,42196,3242,1131,0642,60205,66204,26219,46141,11114,83–
    320,9822,81225,1561,5548,1461,73357,97335,23378,37227,10119,87–
    4160,15141,48851,16234,13268,46362,17691,35999,99855,66980,74631,04–
    510,5715,90190,4336,4531,4434,14245,90192,76269,54155,9658,25–
    6––––––––––––
    724,7830,61388,0287,0663,0083,05265,14335,86492,83391,96140,31–
    810,9515,87156,5843,5133,4451,16198,99139,37254,94169,6896,93–
    9––––––––––––
    10414,74331,32999,99871,30719,12795,97999,99999,99999,99838,17981,04–
    1140,8341,16375,26101,3883,4690,93509,65366,64524,42228,61132,35–
    12––––––––––––

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.