Travlopp på Åby & Solvalla, banan för Dagens dubbel onsdag 12 januari 2022. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 12 januari 2022 Åby & Solvalla

onsdag 12 januari 2022Åby lopp 9 & Solvalla lopp 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Åby

Lopp 9 · Stayerlopp · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 21:40

Vinnare

3Joker of Steel Johan Untersteiner

Segermarginal: huvud

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
13Joker of SteelJohan Untersteiner1.17,08,16
26Ninja ZonMarkus Niklasson1.17,14,44
32Protector TileChristoffer Eriksson1.17,13,94
45TresextonNiclas Stenquist1.17,39,01
59Fighter SimoniCarl Johan Jepson1.17,53,21
Opl.4Inspector GadgetKim Eriksson1.17,832,58
Opl.10Merci BråtenAnn-Charlotte Larsson1.17,811,39
Opl.8Gilmore TrotSvend Dyhrberg1.18,170,34
Diskv.7Major Tallmadge (galopp)Kevin Oscarsson945,54
Struken1Hero BandThomas Jonsson––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 10 · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 21:51

Vinnare

1Le Crack Sox Fredrik B Larsson

Segermarginal: 3.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
11Le Crack SoxFredrik B Larsson1.15,85,90
29Prince WillClaes Sjöström1.16,18,50
34M.T.Oliwer TwistPetter Karlsson1.16,284,86
410Llama ToomaMika Forss1.16,218,36
52Xerxes MillpondUlf Ohlsson1.16,44,66
611Break ThroughÖrjan Kihlström1.16,411,55
78Commander VictoryMaxime Marais1.16,525,80
Opl.5Solkattens Ferrari (galopp)Rikard N Skoglund1.16,62,97
Opl.7Ritchie ÅsErik Adielsson1.17,136,66
Diskv.6Matamoros (galopp)Mats E Djuse108,24
Struken3Hacker AmDwight Pieters––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Åby lopp 9

Stayerlopp · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 21:40

Startlista DD-1, Åby lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Hero BandThomas Jonsson1Struken
2Protector TileChristoffer Eriksson1Startar
3Joker of SteelJohan Untersteiner2Startar
4Inspector GadgetKim Eriksson3Startar
5TresextonNiclas Stenquist4Startar
6Ninja ZonMarkus Niklasson5Startar
7Major TallmadgeKevin Oscarsson6Startar
8Gilmore TrotSvend Dyhrberg7Startar
9Fighter SimoniCarl Johan Jepson9Startar
10Merci BråtenAnn-Charlotte Larsson10Startar

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 10

2140 m · Voltstart · Planerad start kl 21:51

Startlista DD-2, Solvalla lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Le Crack SoxFredrik B Larsson1Startar
2Xerxes MillpondUlf Ohlsson2Startar
3Hacker AmDwight Pieters3Struken
4M.T.Oliwer TwistPetter Karlsson3Startar
5Solkattens FerrariRikard N Skoglund4Startar
6MatamorosMats E Djuse6Startar
7Ritchie ÅsErik Adielsson7Startar
8Commander VictoryMaxime Marais8Startar
9Prince WillClaes Sjöström9Startar
10Llama ToomaMika Forss10Startar
11Break ThroughÖrjan Kihlström11Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 12 jan 2022 kl 21:58.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →1234567891011
    1–––––––––––
    228,1716,53–298,8111,6635,40202,36162,1533,94116,1570,88
    353,9430,25–488,1325,0746,64193,84327,1749,77162,4175,01
    4229,12173,61–399,70127,94230,02583,44711,81291,82643,47295,48
    546,2150,01–452,1027,0163,27302,47246,2189,12172,88128,86
    624,6425,77–436,8312,9040,81184,85135,2643,8494,4082,66
    7313,15275,60–1039,25191,92376,67490,78775,83483,40825,53455,46
    8567,62391,44–1373,86298,89575,52958,23682,66704,72946,26636,65
    921,6714,31–305,758,5925,14156,26130,9522,5283,7146,70
    1086,7080,32–814,7542,06136,63548,36318,77129,92249,35174,76

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.