Travlopp på Örebro, banan för Dagens dubbel fredag 21 januari 2022. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 21 januari 2022 Örebro

fredag 21 januari 2022Örebro, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Örebro

Lopp 8 · 2100 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

9Bismarck Comery Iikka Nurmonen

Segermarginal: 1 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
19Bismarck ComeryIikka Nurmonen1.16,75,86
22Pacific KingdomRikard N Skoglund1.16,84,25
37DriverlaneJorma Kontio1.16,81,53
411Titan IgiroTorbjörn Jansson1.16,875,40
512Nisse RocMichael Larsson1.17,058,48
Opl.10ColonelloKent P Gustavsson1.17,094,29
Opl.3Global TraderJoakim Sternsjö1.17,128,25
Opl.1Al's Orlando BoyKenneth Gorski1.17,195,26
Opl.8Valnes IsidorJuhani Partanen1.17,231,58
Struken4M.T.Oliwer TwistPetter Karlsson––
Struken5FerrellLinda Sedström––
Struken6Fighter LadyKevin Gondet––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Örebro

Lopp 9 · 2100 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

1Amazing Warrior Iikka Nurmonen

Segermarginal: 1.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
11Amazing WarriorIikka Nurmonen1.14,41,83
26Phoenix PhotoSvante Ericsson1.14,55,09
33Flash TeemerPetter Karlsson1.14,683,16
411Djokovic (galopp)Mika Forss1.14,64,67
55Stud MuffinRikard N Skoglund1.14,841,97
612TzatzikiJorma Kontio1.14,971,39
Opl.4Västerbo HighScorePetter Lundberg1.15,011,53
Opl.2Karat BandÅke Lindblom1.15,021,61
Opl.8Surf'n Turf (galopp)Torbjörn Jansson1.15,467,09
Opl.10Andy Pandy OneDwight Pieters1.15,574,63
Opl.9Give Me TenKlaus Kern1.15,6110,71
Opl.7Cinnamon PrinceKenneth L T Nilsson1.15,6252,77

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Örebro lopp 8

2100 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Örebro lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Al's Orlando BoyKenneth Gorski1Startar
2Pacific KingdomRikard N Skoglund2Startar
3Global TraderJoakim Sternsjö3Startar
4M.T.Oliwer TwistPetter Karlsson4Struken
5FerrellLinda Sedström5Struken
6Fighter LadyKevin Gondet6Struken
7DriverlaneJorma Kontio4Startar
8Valnes IsidorJuhani Partanen5Startar
9Bismarck ComeryIikka Nurmonen9Startar
10ColonelloKent P Gustavsson10Startar
11Titan IgiroTorbjörn Jansson11Startar
12Nisse RocMichael Larsson12Startar

Startlista DD-2 · Örebro lopp 9

2100 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Örebro lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Amazing WarriorIikka Nurmonen1Startar
2Karat BandÅke Lindblom2Startar
3Flash TeemerPetter Karlsson3Startar
4Västerbo HighScorePetter Lundberg4Startar
5Stud MuffinRikard N Skoglund5Startar
6Phoenix PhotoSvante Ericsson6Startar
7Cinnamon PrinceKenneth L T Nilsson7Startar
8Surf'n TurfTorbjörn Jansson8Startar
9Give Me TenKlaus Kern9Startar
10Andy Pandy OneDwight Pieters10Startar
11DjokovicMika Forss11Startar
12TzatzikiJorma Kontio12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 21 jan 2022 kl 21:24.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1189,02852,05741,43736,39745,19627,40999,99999,99999,99999,99721,65999,99
    210,9455,13260,1234,7975,9019,77606,84172,97390,05365,9019,59289,21
    374,70350,07485,59215,64416,36131,13999,99574,62999,99999,99156,10999,99
    4––––––––––––
    5––––––––––––
    6––––––––––––
    73,4929,29118,6217,0342,338,72219,7083,38158,96147,626,2089,35
    897,90264,64772,35240,13396,91172,46999,99365,64999,99999,99197,42773,80
    915,5283,90413,9048,40140,4629,901080,46318,14341,66463,6929,33399,58
    10331,23999,99999,99999,99919,08870,45999,99999,99999,99999,99711,91999,99
    11236,37999,99999,99695,53761,20726,76999,99633,98999,99999,99366,81987,51
    12170,62665,15999,99442,81914,99391,32999,99985,62999,99999,99429,49915,81

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.