Travlopp på Jägersro & Solvalla, banan för Dagens dubbel onsdag 23 februari 2022. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 23 februari 2022 Jägersro & Solvalla

onsdag 23 februari 2022Jägersro lopp 9 & Solvalla lopp 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Jägersro

Lopp 9 · 2640 m · Voltstart · Planerad start kl 21:40

Vinnare

4Digital Indy Stefan Persson

Segermarginal: 2 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
14Digital IndyStefan Persson1.15,03,66
21Caviar D.K.Jeppe Juel1.15,211,11
311Amorcer LevalloHanna Lähdekorpi1.14,76,64
43StensonThomas Uhrberg1.15,43,12
510AkermannJörgen Sjunnesson1.15,145,84
62Barnacle (galopp)Kevin Oscarsson1.15,769,59
76Isco Boko (galopp)Fredrik Pedersen1.15,313,28
Opl.5Felix D.K.René Jonassen1.15,324,99
Opl.8Conrads MassivJoakim Lövgren1.15,426,83
Opl.12Express A.P.Rene Kjaer1.15,525,21
Opl.7Global WarriorJohan Untersteiner1.15,618,29
Opl.9Borups Racing (galopp)Ken Ecce1.19,016,34

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 10 · Solvalla Hästägarförenings Vårvintervandringspris · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 21:51, faktisk start kl 21:57 (+6 min)

Vinnare

4Dream Creation Claes Sjöström

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
14Dream CreationClaes Sjöström1.13,66,16
210Antonio TrotÖrjan Kihlström1.13,01,86
31Reven DejavuJörgen Westholm1.13,87,23
45Mr Golden QuickRikard N Skoglund1.13,329,99
56Nappa ScarPer Lennartsson1.13,35,01
Opl.3Optimum TerminatorKenneth Haugstad1.14,239,28
Opl.2Jareth BokoMagnus A Djuse1.14,317,75
Opl.9Hard TimesUlf Ohlsson1.13,740,29
Struken7Ferrari SisuMarc Elias––
Struken8Elian WebJorma Kontio––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Jägersro lopp 9

2640 m · Voltstart · Planerad start kl 21:40

Startlista DD-1, Jägersro lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Caviar D.K.Jeppe Juel1Startar
2BarnacleKevin Oscarsson2Startar
3StensonThomas Uhrberg3Startar
4Digital IndyStefan Persson4Startar
5Felix D.K.René Jonassen1Startar
6Isco BokoFredrik Pedersen2Startar
7Global WarriorJohan Untersteiner3Startar
8Conrads MassivJoakim Lövgren4Startar
9Borups RacingKen Ecce5Startar
10AkermannJörgen Sjunnesson6Startar
11Amorcer LevalloHanna Lähdekorpi7Startar
12Express A.P.Rene Kjaer8Startar

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 10

Solvalla Hästägarförenings Vårvintervandringspris · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 21:51, faktisk start kl 21:57 (+6 min)

Startlista DD-2, Solvalla lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Reven DejavuJörgen Westholm1Startar
2Jareth BokoMagnus A Djuse2Startar
3Optimum TerminatorKenneth Haugstad3Startar
4Dream CreationClaes Sjöström4Startar
5Mr Golden QuickRikard N Skoglund1Startar
6Nappa ScarPer Lennartsson2Startar
7Ferrari SisuMarc Elias3Struken
8Elian WebJorma Kontio4Struken
9Hard TimesUlf Ohlsson3Startar
10Antonio TrotÖrjan Kihlström6Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 23 feb 2022 kl 22:04.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →12345678910
    155,54213,23482,5485,70360,6979,06––407,9333,16
    2498,52518,261106,98516,25961,31521,99––947,62198,60
    320,7776,44156,2821,84139,3918,95––185,886,71
    420,2358,81168,9218,71125,1919,48––160,658,27
    5188,63467,15707,09214,66301,75202,37––705,3789,56
    665,60156,08470,8062,84304,4842,36––367,3322,07
    788,36161,72445,44107,34285,3583,82––354,9629,39
    8214,39394,96705,68196,01494,81151,65––663,8666,93
    987,51209,88649,1578,02344,6164,52––302,0028,97
    10451,94751,001036,87462,82839,03272,47––776,2098,41
    1135,49132,56308,7553,01200,0433,22––274,5511,56
    12238,76533,421374,31265,33817,75183,62––865,1875,53

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.