Travlopp på Solänget, banan för Dagens dubbel måndag 1 augusti 2022. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 1 augusti 2022 Solänget

måndag 1 augusti 2022Solänget, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Solänget

Lopp 8 · Coop Trehörningsjö · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56, faktisk start kl 21:12 (+16 min)

Vinnare

3Kissinger Boko Robert Dunder

Segermarginal: 2.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
13Kissinger BokoRobert Dunder1.13,51,53
28Take it Easy TourDaniel Wäjersten1.13,74,44
31KlammerOve A Lindqvist1.13,818,70
42Mellby GloriousSusanne H Osterling1.14,067,60
510Ola IsletUlf Ohlsson1.14,19,20
64Southwind HillrazrHanna Forslin1.14,214,14
Opl.9Santana's UltimateMicael Melander1.14,466,24
Opl.6Ripkin JoeJonas Karlsson1.14,482,34
Opl.7Mogge HallWilliam Strand1.14,570,47
Opl.5Vikens Generate (galopp)Benny Christensen1.19,580,15

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solänget

Lopp 9 · Coop Skorped · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15, faktisk start kl 21:33 (+18 min)

Vinnare

9Mr Mah Can Robert Bergh

Segermarginal: huvud

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
19Mr Mah CanRobert Bergh1.13,64,47
211Even's Cool BoyRobert Dunder1.13,76,29
310Xanthis de RoiDaniel Wäjersten1.13,83,24
45Speedy TillyPer Linderoth1.13,99,24
54Lexington ToomaJens Eriksson1.14,05,78
67Lisa S.E.John Östman1.14,154,96
Opl.6Self Explosive (galopp)Micael Melander1.14,322,56
Opl.8Dizzy RiverUlf Ohlsson1.14,351,45
Opl.3Coogan (galopp)Hanna Forslin1.14,817,47
Opl.2Merritt (galopp)Henrik Svensson1.15,614,96
Struken1Lövdala PrincipitoMarcus Lilius––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Solänget lopp 8

Coop Trehörningsjö · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56, faktisk start kl 21:12 (+16 min)

Startlista DD-1, Solänget lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1KlammerOve A Lindqvist1Startar
2Mellby GloriousSusanne H Osterling2Startar
3Kissinger BokoRobert Dunder3Startar
4Southwind HillrazrHanna Forslin4Startar
5Vikens GenerateBenny Christensen5Startar
6Ripkin JoeJonas Karlsson6Startar
7Mogge HallWilliam Strand7Startar
8Take it Easy TourDaniel Wäjersten8Startar
9Santana's UltimateMicael Melander9Startar
10Ola IsletUlf Ohlsson10Startar

Startlista DD-2 · Solänget lopp 9

Coop Skorped · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15, faktisk start kl 21:33 (+18 min)

Startlista DD-2, Solänget lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Lövdala PrincipitoMarcus Lilius1Struken
2MerrittHenrik Svensson1Startar
3CooganHanna Forslin2Startar
4Lexington ToomaJens Eriksson3Startar
5Speedy TillyPer Linderoth4Startar
6Self ExplosiveMicael Melander5Startar
7Lisa S.E.John Östman6Startar
8Dizzy RiverUlf Ohlsson7Startar
9Mr Mah CanRobert Bergh9Startar
10Xanthis de RoiDaniel Wäjersten10Startar
11Even's Cool BoyRobert Dunder11Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 1 aug 2022 kl 21:38.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →1234567891011
    1–139,95222,0295,9099,64248,75680,62332,5470,2273,04101,30
    2–423,07626,47368,30395,57743,691137,17926,09289,95310,25540,29
    3–32,0637,929,6015,8960,75159,53119,147,736,3911,22
    4–100,19166,2757,4876,32309,67551,04382,5556,2551,2282,91
    5–671,82698,66396,51217,66637,29912,86771,31334,55380,62655,64
    6–844,64958,14434,12615,56480,731386,821014,91465,38499,82843,78
    7–689,38895,15580,91619,93826,16736,111086,60370,60460,48640,23
    8–71,93101,2828,0231,65121,02264,17144,1318,0712,2522,59
    9–1048,21711,52576,08499,97661,391898,76999,04266,59397,37619,46
    10–136,53196,4067,9656,77279,27581,52207,1331,0928,6357,27

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.