Travlopp på Åmål, banan för Dagens dubbel söndag 9 oktober 2022. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 9 oktober 2022 Åmål

söndag 9 oktober 2022Åmål, lopp 9 och 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Åmål

Lopp 9 · Solnells Minneslopp · 2080 m · Voltstart · Planerad start kl 16:48

Vinnare

6Lättis Ove Bakkevold Reime

Segermarginal: 1.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
16LättisOve Bakkevold Reime1.27,75,89
21Tarragon TabacPetter Karlsson1.27,96,00
33Justus N.A. (galopp)Jan Silvén1.28,274,06
48Klocksve SprintenRoy Atle Ruud Nilsen1.27,424,00
514VollanfaksPer Ludvig Nilsen1.26,68,10
610Alonso O.R.Espen A Schem1.27,611,95
79Fina BoelitoDagfinn Aarum1.27,658,95
813Alm NaganoTom Horpestad1.27,14,72
Opl.5Sagoprins JeviMarcus Hultman1.28,872,32
Opl.2Öygard PålEmma Rattfält1.28,9100,58
Opl.11Garli KongenJan Roar Mjölneröd1.28,15,16
Opl.7Faste JervaMagnus Jakobsson1.28,244,93
Opl.12Tangen ToreCarl Johan Jepson1.28,29,01
Struken4Stilig KarlMikael J Andersson––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Åmål

Lopp 10 · 2480 m · Autostart · Planerad start kl 17:08

Vinnare

10Bontoni Degato Carl Johan Jepson

Segermarginal: 1 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
110Bontoni DegatoCarl Johan Jepson1.15,88,84
26Hurricane GilbertMarcus Hultman1.16,023,51
37GrimfrostPetter Karlsson1.16,023,46
412Kemas FrasseJohn Ö Jensen1.16,152,30
51Valrhona FaceJan Silvén1.16,157,12
64Kong AmokMikael J Andersson1.16,234,58
711Explosivelove A.FThomas Dalborg1.16,210,54
85ZolatinMagnus Jakobsson1.16,34,43
Opl.3Il Frate Am (galopp)Roger Anderberg1.17,77,89
Diskv.2Omega LaMa (galopp)André Eklundhu2,14
Struken8Oz AllegrettoPaw Mahony––
Struken9Job AmericanTom Horpestad––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Åmål lopp 9

Solnells Minneslopp · 2080 m · Voltstart · Planerad start kl 16:48

Startlista DD-1, Åmål lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Tarragon TabacPetter Karlsson1Startar
2Öygard PålEmma Rattfält2Startar
3Justus N.A.Jan Silvén3Startar
4Stilig KarlMikael J Andersson4Struken
5Sagoprins JeviMarcus Hultman4Startar
6LättisOve Bakkevold Reime6Startar
7Faste JervaMagnus Jakobsson1Startar
8Klocksve SprintenRoy Atle Ruud Nilsen2Startar
9Fina BoelitoDagfinn Aarum3Startar
10Alonso O.R.Espen A Schem4Startar
11Garli KongenJan Roar Mjölneröd5Startar
12Tangen ToreCarl Johan Jepson6Startar
13Alm NaganoTom Horpestad1Startar
14VollanfaksPer Ludvig Nilsen2Startar

Startlista DD-2 · Åmål lopp 10

2480 m · Autostart · Planerad start kl 17:08

Startlista DD-2, Åmål lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Valrhona FaceJan Silvén1Startar
2Omega LaMaAndré Eklundh2Startar
3Il Frate AmRoger Anderberg3Startar
4Kong AmokMikael J Andersson4Startar
5ZolatinMagnus Jakobsson5Startar
6Hurricane GilbertMarcus Hultman6Startar
7GrimfrostPetter Karlsson7Startar
8Oz AllegrettoPaw Mahony8Struken
9Job AmericanTom Horpestad9Struken
10Bontoni DegatoCarl Johan Jepson9Startar
11Explosivelove A.FThomas Dalborg10Startar
12Kemas FrasseJohn Ö Jensen11Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 9 okt 2022 kl 17:17.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1230,2213,5353,98251,0332,43179,40214,91––64,5266,18421,75
    2775,56256,04838,28859,16430,751433,891341,61––1005,851138,681967,88
    31406,25312,93511,881213,71395,71983,431224,68––1014,461070,562713,93
    4––––––––––––
    5645,03229,00470,84567,80159,42665,62684,85––501,06573,991908,49
    6392,5015,1766,70271,0533,33140,10202,27––78,9775,76269,64
    7963,45154,11536,79621,77171,29685,34472,48––434,80572,43910,28
    81049,2492,66249,93675,34117,22350,91473,43––263,80268,62523,32
    91959,75251,93743,35947,09271,621311,921164,54––493,37849,922683,22
    101131,8827,0190,06541,3945,22296,59373,72––72,56104,95733,01
    11318,4510,2951,74209,7118,33160,88161,65––44,8441,33361,61
    12511,8817,8173,92284,2827,20199,60256,53––43,2681,98396,95
    13356,0510,2647,79214,1614,84160,08147,17––37,8553,27259,83
    14722,6823,7479,68413,0246,67313,40299,26––85,22100,12568,65

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.