Travlopp på Östersund, banan för Dagens dubbel lördag 21 januari 2023. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 21 januari 2023 Östersund

lördag 21 januari 2023Östersund, lopp 10 och 11Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Östersund

Lopp 10 · Sven O Perssons Minne - STL Kallblodsdivisionen, Försök 2 i Meeting 1 (Final Solänget 12 juli) · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 18:20

Vinnare

6Soldhöjdens Drake Torbjörn Jansson

Segermarginal: 1.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
16Soldhöjdens DrakeTorbjörn Jansson1.24,67,92
23Pave SokkenRobert Bergh1.25,514,49
313Alma PrinsJomar Blekkan1.24,16,24
41Tekno VikingPer Linderoth1.25,77,53
58KalmarHenrik Svensson1.25,031,67
610Tekno Jerven (galopp)Kenth Åkerlund1.25,22,94
79Bonaldo (galopp)Tomas Pettersson1.25,494,32
82BackegubbenBjörn Karlsson1.26,374,00
Opl.4Valle Storm (galopp)Marcus Lilius1.26,4120,24
Opl.7Kavaleren (galopp)Mats E Djuse1.25,96,18
Opl.5MoesesRikard N Skoglundu93,14
Opl.12Brenne Banker (galopp)Ulf Ohlssonu15,45
Diskv.11Bokli Rapp N.O. (galopp)Daniel Wäjerstenu20,34

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Östersund

Lopp 11 · STL Bronsdivisionen, Försök 5 i Meeting 1 (Final Solvalla 4 februari) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 18:43

Vinnare

1Borups Victory Daniel Wäjersten

Segermarginal: 2.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
11Borups VictoryDaniel Wäjersten1.14,01,62
29L.L.LaberoRobert Bergh1.14,314,77
310Power BlasterUlf Ohlsson1.14,527,48
43Conch on InnMika Forss1.14,56,80
56Mellby GalangaRikard N Skoglund1.14,728,97
62Rocket ManJomar Blekkan1.14,852,04
712Marlon BokoPer Linderoth1.14,819,43
87Axl BrownPer Lennartsson1.14,916,88
Opl.5Graces CandyTomas Pettersson1.15,18,29
Opl.11Happy ConfessTorbjörn Jansson1.15,382,74
Opl.8Mission Beach (galopp)Marcus Liliusu77,74
Struken4Reven DejavuMats E Djuse––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Östersund lopp 10

Sven O Perssons Minne - STL Kallblodsdivisionen, Försök 2 i Meeting 1 (Final Solänget 12 juli) · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 18:20

Startlista DD-1, Östersund lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Tekno VikingPer Linderoth1Startar
2BackegubbenBjörn Karlsson2Startar
3Pave SokkenRobert Bergh3Startar
4Valle StormMarcus Lilius4Startar
5MoesesRikard N Skoglund1Startar
6Soldhöjdens DrakeTorbjörn Jansson2Startar
7KavalerenMats E Djuse3Startar
8KalmarHenrik Svensson4Startar
9BonaldoTomas Pettersson5Startar
10Tekno JervenKenth Åkerlund6Startar
11Bokli Rapp N.O.Daniel Wäjersten7Startar
12Brenne BankerUlf Ohlsson1Startar
13Alma PrinsJomar Blekkan2Startar

Startlista DD-2 · Östersund lopp 11

STL Bronsdivisionen, Försök 5 i Meeting 1 (Final Solvalla 4 februari) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 18:43

Startlista DD-2, Östersund lopp 11
NrHästKuskStartspårStatus
1Borups VictoryDaniel Wäjersten1Startar
2Rocket ManJomar Blekkan2Startar
3Conch on InnMika Forss3Startar
4Reven DejavuMats E Djuse4Struken
5Graces CandyTomas Pettersson4Startar
6Mellby GalangaRikard N Skoglund5Startar
7Axl BrownPer Lennartsson6Startar
8Mission BeachMarcus Lilius7Startar
9L.L.LaberoRobert Bergh9Startar
10Power BlasterUlf Ohlsson10Startar
11Happy ConfessTorbjörn Jansson11Startar
12Marlon BokoPer Linderoth12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 21 jan 2023 kl 18:49.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    112,51477,7140,79–50,60232,21187,95915,64102,88197,96762,67174,73
    2174,45787,23564,80–537,481513,831319,412059,59880,811767,742961,661595,63
    324,11741,8567,12–83,60401,50305,751271,39151,06346,821143,44350,24
    4233,201347,63763,53–536,681119,981190,661643,68899,082527,021980,192151,66
    5174,701156,64543,55–279,99791,41844,901221,10729,721519,101634,451941,82
    612,27482,1141,73–38,75181,19164,47679,0696,59243,27715,32188,97
    79,85315,7135,84–25,12176,72111,04498,0366,53190,80515,50182,57
    874,961300,05246,09–242,95736,93563,60989,13427,20802,952311,10638,55
    9264,232349,29943,92–763,342187,851910,273329,45766,122684,613261,932179,27
    104,87445,2824,14–27,3095,20108,39541,1558,53102,59485,3070,12
    1141,161294,82129,44–131,31650,51377,802065,15303,54417,80657,72427,92
    1237,121035,90120,86–189,30524,71445,281360,22277,59350,041319,70300,85
    1313,60549,1745,21–46,38277,27198,041077,53101,92232,281151,20147,65

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.