Travlopp på Åby, banan för Dagens dubbel lördag 11 februari 2023. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 11 februari 2023 Åby

lördag 11 februari 2023Åby, lopp 10 och 11Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Åby

Lopp 10 · STL Champions - Stolopp · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 18:20

Vinnare

12Sanibel Örjan Kihlström

Segermarginal: 1 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
112SanibelÖrjan Kihlström1.14,49,24
22Raya MayaPer Lennartsson1.15,241,40
314Nina GintoStefan Persson1.13,97,34
411Dolly DreamAdrian Kolgjini1.14,679,84
515OrlandoMagnus A Djuse1.13,96,54
67Lazy BreezeCarl Johan Jepson1.15,529,01
710Nymke BrigadoonBjörn Goop1.14,824,14
84Ess MahatmaRikard N Skoglund1.15,626,93
Opl.9Precious LaneJohan Untersteiner1.14,926,18
Opl.3Chic BiJoakim Lövgren1.17,341,46
Opl.5Attention Please (galopp)Ulf Ohlssonu29,77
Diskv.1Lilo Love (galopp)Jörgen Westholmkub07,45
Diskv.6Zola Love (galopp)Erik Adielsson72,49
Struken8Juni RapidMats E Djuse––
Struken13Ies ElisabetClaes Sjöström––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Åby

Lopp 11 · STL Champions · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 18:43

Vinnare

3King of Everything Magnus A Djuse

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
13King of EverythingMagnus A Djuse1.13,65,15
26IndigoPer Lennartsson1.13,62,53
31Princess KlosterClaes Sjöström1.13,910,66
48Muscle LaneBjörn Goop1.14,016,00
59Without a DoubtAdrian Kolgjini1.14,128,79
65Starbec's A.to Z. (galopp)Mats E Djuse1.14,110,18
710Strong HeartbeatJörgen Westholm1.14,328,30
811GerbenUlf Ohlsson1.14,418,48
Opl.13Call Me BroddaÖrjan Kihlström1.13,822,27
Opl.7Jank SummerlandJohan Untersteiner1.14,424,04
Opl.14Hennessy AmErik Adielsson1.13,840,89
Opl.2Herakles (galopp)Joakim Lövgren1.14,543,69
Opl.12Ninja ZonRikard N Skoglund1.15,062,61
Opl.4Pere UbuStefan Persson1.15,020,77
Diskv.15Vagabond Bi (galopp)Carl Johan Jepson1586,67

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Åby lopp 10

STL Champions - Stolopp · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 18:20

Startlista DD-1, Åby lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Lilo LoveJörgen Westholm1Startar
2Raya MayaPer Lennartsson2Startar
3Chic BiJoakim Lövgren3Startar
4Ess MahatmaRikard N Skoglund4Startar
5Attention PleaseUlf Ohlsson5Startar
6Zola LoveErik Adielsson6Startar
7Lazy BreezeCarl Johan Jepson7Startar
8Juni RapidMats E Djuse1Struken
9Precious LaneJohan Untersteiner1Startar
10Nymke BrigadoonBjörn Goop3Startar
11Dolly DreamAdrian Kolgjini4Startar
12SanibelÖrjan Kihlström5Startar
13Ies ElisabetClaes Sjöström1Struken
14Nina GintoStefan Persson1Startar
15OrlandoMagnus A Djuse3Startar

Startlista DD-2 · Åby lopp 11

STL Champions · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 18:43

Startlista DD-2, Åby lopp 11
NrHästKuskStartspårStatus
1Princess KlosterClaes Sjöström1Startar
2HeraklesJoakim Lövgren2Startar
3King of EverythingMagnus A Djuse3Startar
4Pere UbuStefan Persson4Startar
5Starbec's A.to Z.Mats E Djuse5Startar
6IndigoPer Lennartsson6Startar
7Jank SummerlandJohan Untersteiner7Startar
8Muscle LaneBjörn Goop8Startar
9Without a DoubtAdrian Kolgjini9Startar
10Strong HeartbeatJörgen Westholm10Startar
11GerbenUlf Ohlsson11Startar
12Ninja ZonRikard N Skoglund12Startar
13Call Me BroddaÖrjan Kihlström1Startar
14Hennessy AmErik Adielsson2Startar
15Vagabond BiCarl Johan Jepson3Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 11 feb 2023 kl 18:51.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112131415
    151,73353,3932,22154,1070,9917,84154,09106,37235,11242,72216,811171,55370,66382,811413,94
    2490,46660,35321,72820,08398,02163,79834,14511,431511,291435,111579,003462,401598,752039,955186,72
    3658,221107,66240,42786,45418,11146,99629,68546,17977,461199,571388,642837,121483,771691,232376,85
    4315,77679,63165,52255,53171,9886,80300,94321,45677,37753,54521,282012,25950,251292,824072,27
    5378,65904,25209,39513,03174,43108,58431,54398,75804,00973,38787,303038,071243,031437,953213,26
    633,19131,8013,3859,7019,806,3257,6929,0290,0276,5779,13243,1477,35143,52509,23
    7317,70807,59184,63442,55256,31105,06302,30399,49815,67927,94835,963301,111235,261135,642313,59
    8–––––––––––––––
    9473,641276,87208,55677,93298,60102,91548,42353,10623,53993,25814,652163,86742,391340,953598,07
    10272,261034,21138,14449,88249,1375,83530,61205,20599,89441,89475,441620,60584,41536,551723,42
    111348,442115,41750,252235,071026,07355,291596,401125,051512,692972,96954,704007,192268,512308,673413,46
    12128,78620,6652,30230,0891,7225,67210,38136,30300,45316,33201,18878,21196,81451,451537,59
    13–––––––––––––––
    1482,01557,3838,71166,2581,8420,36206,22131,16259,47271,90219,35757,04320,80281,651034,38
    1569,92419,0022,75144,5543,2116,54129,4378,35246,95206,52176,40784,56210,90241,48564,91

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.