Travlopp på Bollnäs, banan för Dagens dubbel torsdag 20 april 2023. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 20 april 2023 Bollnäs

torsdag 20 april 2023Bollnäs, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Bollnäs

Lopp 8 · Sleipner Cup, Försök 9 (Final Romme 19 maj) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

12Komnes Eira Örjan Kihlström

Segermarginal: 1 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
112Komnes EiraÖrjan Kihlström1.28,215,02
23Lannem StellaMats E Djuse1.28,31,42
32Åse MonaOle Johan Östre1.28,410,23
46Suså Ö.K.Åsbjörn Tengsareid1.28,45,10
51Dhyana S.Mika Forss1.29,037,73
68Bork TeklaWilliam Ekberg1.29,966,13
75Kattelbo Kajsa (galopp)Oskar Kylin Blom1.30,047,99
89Ängsfanny (galopp)Jan Ove Olsen1.30,060,84
Opl.7Järvsö KarinUlf Ohlsson1.30,665,71
Opl.11Järvsökalla (galopp)Marcus Lilius1.32,838,87
Struken4TeknopumaOskar J Andersson––
Struken10Ensam HemmaTomas Pettersson––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Bollnäs

Lopp 9 · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

8Global Dash Daniel Wäjersten

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
18Global DashDaniel Wäjersten1.13,01,47
24Vichel J.C.Jenny A Björk1.13,011,13
35Icicle AmRikard N Skoglund1.13,214,13
41Indine KeeperMarcus Lilius1.13,477,24
59Grand Canyon SisuOskar J Andersson1.13,711,31
66Irma SisuMika Forss1.13,913,62
Opl.10Remember Me B.J.Erik Lindegren1.14,181,26
Opl.2Lewicki ZonTomas Pettersson1.14,6123,16
Diskv.7Freckless (galopp)Mats E Djuse868,23
Diskv.3Ceboruco (galopp)Ulf Ohlssonu7,59

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Bollnäs lopp 8

Sleipner Cup, Försök 9 (Final Romme 19 maj) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Bollnäs lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Dhyana S.Mika Forss1Startar
2Åse MonaOle Johan Östre2Startar
3Lannem StellaMats E Djuse3Startar
4TeknopumaOskar J Andersson4Struken
5Kattelbo KajsaOskar Kylin Blom4Startar
6Suså Ö.K.Åsbjörn Tengsareid5Startar
7Järvsö KarinUlf Ohlsson6Startar
8Bork TeklaWilliam Ekberg7Startar
9ÄngsfannyJan Ove Olsen9Startar
10Ensam HemmaTomas Pettersson10Struken
11JärvsökallaMarcus Lilius10Startar
12Komnes EiraÖrjan Kihlström11Startar

Startlista DD-2 · Bollnäs lopp 9

1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Bollnäs lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Indine KeeperMarcus Lilius1Startar
2Lewicki ZonTomas Pettersson2Startar
3CeborucoUlf Ohlsson3Startar
4Vichel J.C.Jenny A Björk4Startar
5Icicle AmRikard N Skoglund5Startar
6Irma SisuMika Forss6Startar
7FrecklessMats E Djuse7Startar
8Global DashDaniel Wäjersten8Startar
9Grand Canyon SisuOskar J Andersson9Startar
10Remember Me B.J.Erik Lindegren10Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 20 apr 2023 kl 21:20.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →12345678910
    1463,171177,46281,26430,84420,67251,54694,75127,87384,771657,93
    2439,45498,8760,0888,6870,2182,61379,0420,1481,93641,69
    3106,63174,9311,0416,3720,0623,0476,782,4816,36169,27
    4––––––––––
    5712,33906,71277,99387,37205,93358,71510,13112,11363,831349,77
    6413,41419,6831,2047,1667,4059,76364,669,2752,07465,45
    7733,82966,21170,31356,79258,26360,81358,95104,36364,001729,40
    81657,931637,63524,64890,61871,27692,351385,91202,61814,242060,18
    92329,292329,29702,66853,66863,301035,401971,60160,60499,491069,20
    10––––––––––
    11739,911579,61177,06260,99262,66276,75741,2884,35176,431087,31
    12721,74945,9185,25161,47127,56120,06414,0427,56117,35706,05

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.