Travlopp på Bergsåker & Solvalla, banan för Dagens dubbel onsdag 3 maj 2023. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 3 maj 2023 Bergsåker & Solvalla

onsdag 3 maj 2023Bergsåker lopp 9 & Solvalla lopp 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Bergsåker

Lopp 9 · Åkerlund Va och Planerings AB · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:40

Vinnare

7Rio Alta Wine William Ekberg

Segermarginal: nos

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
17Rio Alta WineWilliam Ekberg1.13,69,04
21ChitchatDaniel Wäjersten1.13,62,10
38GreedPer Linderoth1.13,743,96
43Holy Moses MearasSandra Eriksson1.13,88,63
52West WindRobert Dunder1.13,955,63
610Bastian BoomKjell Svanstedt1.13,998,03
75Global CrusaderHenrik Svensson1.14,13,15
Opl.11Mysterious LuciferTomas Pettersson1.14,1106,13
Opl.4ElsztainUlf Ohlsson1.14,221,72
Opl.12Van GilsMicael Melander1.14,3103,61
Opl.9Take it Easy Tour (galopp)Ove A Lindqvistu45,10
Diskv.6Capone Vox (galopp)Mats E Djuse1144,09

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 10 · Margaretas Tidiga Unghästserie - Fyraåringslopp Hingstar/Valacker · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:51

Vinnare

6Barack Face Adrian Kolgjini

Segermarginal: nos

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
16Barack FaceAdrian Kolgjini1.12,04,20
23Xanthis HiltonMagnus A Djuse1.12,024,25
34King KennedyJörgen Westholm1.12,26,55
47Michigan BroMarkus B Svedberg1.12,514,42
511El Vego KhalifaJorma Kontio1.12,514,05
612Andy GelPeter G Norman1.12,559,55
Opl.10FrazzeJörgen S Eriksson1.12,620,92
Diskv.5Monastery Boko (galopp)Robin Bakker35,53
Diskv.2Greensboro Zet (galopp)Örjan Kihlströmu2,77
Struken1Milan BokoErik Adielsson––
Struken8Jarel BokoBjörn Goop––
Struken9LetsdoitPer Lennartsson––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Bergsåker lopp 9

Åkerlund Va och Planerings AB · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:40

Startlista DD-1, Bergsåker lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1ChitchatDaniel Wäjersten1Startar
2West WindRobert Dunder2Startar
3Holy Moses MearasSandra Eriksson3Startar
4ElsztainUlf Ohlsson4Startar
5Global CrusaderHenrik Svensson5Startar
6Capone VoxMats E Djuse6Startar
7Rio Alta WineWilliam Ekberg7Startar
8GreedPer Linderoth8Startar
9Take it Easy TourOve A Lindqvist9Startar
10Bastian BoomKjell Svanstedt10Startar
11Mysterious LuciferTomas Pettersson11Startar
12Van GilsMicael Melander12Startar

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 10

Margaretas Tidiga Unghästserie - Fyraåringslopp Hingstar/Valacker · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:51

Startlista DD-2, Solvalla lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Milan BokoErik Adielsson1Struken
2Greensboro ZetÖrjan Kihlström1Startar
3Xanthis HiltonMagnus A Djuse2Startar
4King KennedyJörgen Westholm3Startar
5Monastery BokoRobin Bakker4Startar
6Barack FaceAdrian Kolgjini5Startar
7Michigan BroMarkus B Svedberg6Startar
8Jarel BokoBjörn Goop8Struken
9LetsdoitPer Lennartsson9Struken
10FrazzeJörgen S Eriksson9Startar
11El Vego KhalifaJorma Kontio10Startar
12Andy GelPeter G Norman11Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 3 maj 2023 kl 21:58.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1–6,1231,6514,5213,2410,5232,04––60,7728,29209,25
    2–195,92553,70428,74475,30427,38510,50––1131,92584,122524,21
    3–27,8289,5439,9846,0234,1992,81––179,7893,24475,30
    4–72,61216,4896,70129,0399,21222,79––545,41241,111268,83
    5–11,3979,9317,7314,0414,2449,46––121,7966,56544,55
    6–116,85226,25267,52299,46165,13488,19––789,25411,632236,04
    7–29,55119,9443,8744,9740,5174,95––186,8198,85884,38
    8–179,80744,09317,07275,69308,23610,39––873,21553,012124,01
    9–220,79724,24358,67437,78324,56695,74––1021,01507,822244,15
    10–687,551990,141701,311524,47652,472029,30––1191,631633,073125,94
    11–434,821603,46881,42840,03872,971245,84––1767,38569,502227,99
    12–620,552144,611552,771495,01874,201836,60––2463,91989,341191,17

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.