Travlopp på Gävle, banan för Dagens dubbel lördag 20 maj 2023. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 20 maj 2023 Gävle

lördag 20 maj 2023Gävle, lopp 10 och 11Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Gävle

Lopp 10 · H.K.H. Prins Daniels lopp - Vägen till Elitloppet - STL Gulddivisionen, Final i Meeting 3 - (Gr II, Int.) · 1609 m · Autostart · Planerad start kl 18:20

Vinnare

7Mister Hercules Örjan Kihlström

Segermarginal: nos

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
17Mister HerculesÖrjan Kihlström1.09,75,42
29Click BaitPer Lennartsson1.09,716,32
33Imhatra AmMats E Djuse1.09,75,48
48RackhamChristoffer Eriksson1.10,021,66
510Mister F.DaagBjörn Goop1.10,29,35
66EmojiFlemming Jensen1.10,48,32
72MilliondollarrhymeFredrik B Larsson1.10,48,73
84Hard TimesRikard N Skoglund1.10,7133,56
Opl.1Kia OraOskar Kylin Blom1.12,521,85
Diskv.5Usain Töll (galopp)Magnus A Djuse13,23

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Gävle

Lopp 11 · Activateds Stolopp - STL Diamantstoet, Försök 1 i Meeting 4 (Final Bergsåker 1 juli) · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 18:43

Vinnare

12Queen Tresher Ulf Ohlsson

Segermarginal: huvud

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
112Queen TresherUlf Ohlsson1.13,250,70
24Mitzy GoldClaes Sjöström1.13,216,43
37Young MistressPer Linderoth1.13,525,31
41M.T.RavishingOskar Kylin Blom1.13,69,53
513Wilda KnightFelicia Molin1.13,077,98
611You to EzmeMarkus B Svedberg1.14,120,69
76Golden OpportunityÖrjan Kihlström1.14,28,10
810Bellatrix ClubMika Forss1.14,226,89
Opl.15Ies JuvelBjörn Goop1.13,910,55
Opl.5CelineJonas Bergdahl1.15,225,25
Opl.2Cataleya Wise AsMats E Djuse1.15,24,27
Opl.14Listas Thaitanic (galopp)Erik Adielsson1.15,257,98
Opl.8Raya Maya (galopp)Per Lennartsson1.16,430,37
Opl.9Jest (galopp)Magnus A Djuseu3,66
Diskv.3Conrads Anette (galopp)Kim Erikssonu25,58

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Gävle lopp 10

H.K.H. Prins Daniels lopp - Vägen till Elitloppet - STL Gulddivisionen, Final i Meeting 3 - (Gr II, Int.) · 1609 m · Autostart · Planerad start kl 18:20

Startlista DD-1, Gävle lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Kia OraOskar Kylin Blom1Startar
2MilliondollarrhymeFredrik B Larsson2Startar
3Imhatra AmMats E Djuse3Startar
4Hard TimesRikard N Skoglund4Startar
5Usain TöllMagnus A Djuse5Startar
6EmojiFlemming Jensen6Startar
7Mister HerculesÖrjan Kihlström7Startar
8RackhamChristoffer Eriksson8Startar
9Click BaitPer Lennartsson9Startar
10Mister F.DaagBjörn Goop10Startar

Startlista DD-2 · Gävle lopp 11

Activateds Stolopp - STL Diamantstoet, Försök 1 i Meeting 4 (Final Bergsåker 1 juli) · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 18:43

Startlista DD-2, Gävle lopp 11
NrHästKuskStartspårStatus
1M.T.RavishingOskar Kylin Blom1Startar
2Cataleya Wise AsMats E Djuse2Startar
3Conrads AnetteKim Eriksson3Startar
4Mitzy GoldClaes Sjöström4Startar
5CelineJonas Bergdahl5Startar
6Golden OpportunityÖrjan Kihlström6Startar
7Young MistressPer Linderoth7Startar
8Raya MayaPer Lennartsson8Startar
9JestMagnus A Djuse9Startar
10Bellatrix ClubMika Forss10Startar
11You to EzmeMarkus B Svedberg11Startar
12Queen TresherUlf Ohlsson12Startar
13Wilda KnightFelicia Molin1Startar
14Listas ThaitanicErik Adielsson2Startar
15Ies JuvelBjörn Goop3Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 20 maj 2023 kl 18:51.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112131415
    1134,14112,97530,79307,21458,85214,53587,92733,3199,25695,13533,891019,601967,132238,53272,67
    274,7125,23231,74116,53240,8368,05268,97338,8829,45313,51255,93528,581096,59673,66111,27
    354,7223,62152,7891,55168,1746,08213,21229,0718,55307,09153,99466,65887,40968,0589,03
    4806,95305,34975,34404,87917,77565,531235,881801,66373,551242,851878,981329,725260,161659,10663,15
    529,8510,5996,7547,5682,5325,95113,06130,049,56155,5795,74223,31509,01447,7747,03
    688,1734,65238,35102,17229,2667,14252,77271,3833,57358,66238,54537,07963,98912,56115,78
    764,3823,24202,1294,12191,3246,18183,92226,6220,91315,20178,18402,15877,25745,3093,87
    8253,95117,80545,13388,34647,79220,23517,24436,10100,721012,84574,091200,022853,142145,76316,66
    9225,89102,90475,44278,87398,08181,35491,25504,8770,46624,68451,981035,381854,411573,18249,01
    1088,3536,92291,41115,15285,5882,43315,07294,2030,68231,57190,34467,05997,23867,4977,96

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.