Travlopp på Östersund, banan för Dagens dubbel lördag 10 juni 2023. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 10 juni 2023 Östersund

lördag 10 juni 2023Östersund, lopp 10 och 11Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Östersund

Lopp 10 · Jämtlands Stora Pris (Gr II, Int) - STL Gulddivisionen, Försök 4 i Meeting 5 (Final Bergsåker 26 augusti) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 18:20

Vinnare

3Hail Mary Örjan Kihlström

Segermarginal: 2.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
13Hail MaryÖrjan Kihlström1.10,41,81
22Click BaitPer Lennartsson1.10,79,40
38Just BelieveGreg Ross Sugars1.10,824,48
410PowerRobert Bergh1.10,911,62
56RackhamChristoffer Eriksson1.11,110,13
64Iceland FallsBjörn Goop1.11,210,36
77Jaguar DreamClaes Sjöström1.11,537,99
Opl.1Iznogoud Am (galopp)Erik Adielssonu10,70
Diskv.9Always Ek (galopp)Alessandro Gocciadoro812,60
Struken5Brother BillMagnus A Djuse––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Östersund

Lopp 11 · Autotjänst-Laitis i Östersund - Storsjöpokalen - STL Silverdivisionen, Försök 4 i Meeting 4 (Final Bergsåker 1 juli) - Fördel Ston · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 18:43

Vinnare

2L.L.Royal Rikard N Skoglund

Segermarginal: 1.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
12L.L.RoyalRikard N Skoglund1.11,610,82
28KaganRobert Bergh1.11,813,31
31HuddlestoneHenrik Svensson1.11,820,70
45Barbro KronosClaes Sjöström1.12,05,83
510Glamorous RainÖrjan Kihlström1.12,03,27
69CondiorPer Lennartsson1.12,349,62
77Frodo S.Björn Goop1.12,611,37
84Hoboken Am (galopp)Ulf Ohlsson1.13,89,75
Opl.12Hipster Am (galopp)Erik Adielsson1.16,317,25
Diskv.3L.A.Boko (galopp)Daniel Wäjerstenu4,91
Diskv.6Merritt (galopp)Ulf Eriksson978,11
Struken11Hannibal FaceMagnus A Djuse––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Östersund lopp 10

Jämtlands Stora Pris (Gr II, Int) - STL Gulddivisionen, Försök 4 i Meeting 5 (Final Bergsåker 26 augusti) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 18:20

Startlista DD-1, Östersund lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Iznogoud AmErik Adielsson1Startar
2Click BaitPer Lennartsson2Startar
3Hail MaryÖrjan Kihlström3Startar
4Iceland FallsBjörn Goop4Startar
5Brother BillMagnus A Djuse5Struken
6RackhamChristoffer Eriksson5Startar
7Jaguar DreamClaes Sjöström6Startar
8Just BelieveGreg Ross Sugars7Startar
9Always EkAlessandro Gocciadoro9Startar
10PowerRobert Bergh10Startar

Startlista DD-2 · Östersund lopp 11

Autotjänst-Laitis i Östersund - Storsjöpokalen - STL Silverdivisionen, Försök 4 i Meeting 4 (Final Bergsåker 1 juli) - Fördel Ston · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 18:43

Startlista DD-2, Östersund lopp 11
NrHästKuskStartspårStatus
1HuddlestoneHenrik Svensson1Startar
2L.L.RoyalRikard N Skoglund2Startar
3L.A.BokoDaniel Wäjersten3Startar
4Hoboken AmUlf Ohlsson4Startar
5Barbro KronosClaes Sjöström5Startar
6MerrittUlf Eriksson6Startar
7Frodo S.Björn Goop7Startar
8KaganRobert Bergh8Startar
9CondiorPer Lennartsson9Startar
10Glamorous RainÖrjan Kihlström10Startar
11Hannibal FaceMagnus A Djuse11Struken
12Hipster AmErik Adielsson11Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 10 jun 2023 kl 18:49.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1148,75133,5370,96118,4055,03676,80129,78212,28562,5442,48–153,65
    2130,6976,6243,0893,4937,49685,5076,28159,00499,7931,47–190,31
    345,3323,129,2324,3010,02207,2023,0833,65156,766,92–44,79
    4178,28100,5549,7081,1338,51538,8364,40173,26468,7032,97–193,15
    5––––––––––––
    6171,32115,5545,6885,6940,66417,07104,50133,53551,1938,73–191,33
    7566,11462,68327,65472,76200,11969,40247,26692,37758,92171,58–515,26
    8442,64328,44198,09281,60147,551251,46296,43289,49985,76119,95–395,11
    9222,28168,0369,54123,0361,601061,45125,25203,78560,2144,77–254,09
    10248,42138,8561,82122,7952,82979,21124,59140,93638,4136,05–184,48

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.