Travlopp på Halmstad, banan för Dagens dubbel lördag 8 juli 2023. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 8 juli 2023 Halmstad

lördag 8 juli 2023Halmstad, lopp 10 och 11Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Halmstad

Lopp 10 · GuldSprintern - STL Gulddivisionen, Försök 9 i Meeting 5 (Final Bergsåker 26 augusti) · 1609 m · Autostart · Planerad start kl 18:24, faktisk start kl 18:30 (+6 min)

Vinnare

1Hell Bent for Am Erik Adielsson

Segermarginal: 3 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
11Hell Bent for AmErik Adielsson1.09,22,96
23Aetos KronosJohan Untersteiner1.09,56,05
39Unico BrolineÖrjan Kihlström1.09,915,38
48Önas PrincePer Nordström1.10,02,65
57Phoenix PhotoUlf Ohlsson1.10,181,37
65RevelationMagnus A Djuse1.10,211,54
76Dats So CoolDwight Pieters1.10,254,21
810Four Guys DreamStefan Persson1.10,227,48
Diskv.4Ultion Face (galopp)Adrian Kolgjini914,98
Diskv.2Remarkable Feet (galopp)Mats E Djusekubu75,44

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Halmstad

Lopp 11 · Krönleins - STL Klass I, Försök 3 i Meeting 5 (Final Åby 12 augusti) · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 18:45

Vinnare

4Kapten Brodde Magnus A Djuse

Segermarginal: huvud

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
14Kapten BroddeMagnus A Djuse1.13,62,75
27TheycallmesixtenAndré Eklundh1.13,658,63
35Il ForteOscar Ginman1.13,629,08
48Blue Boy FacePeter Untersteiner1.13,713,03
52America DreamJörgen Sjunnesson1.13,713,31
612Franklin ZetHanna Lähdekorpi1.14,032,81
79Luca Vialli BokoUlf Ohlsson1.14,212,59
810D.J.SpritzStefan Persson1.14,524,00
Opl.11Jimbaran ZonConrad Lugauer1.14,510,36
Opl.6Nyras Lars R.Christoffer Eriksson1.15,14,79
Diskv.1Kaxig In (galopp)Johan Untersteineru6,47
Struken3PlatiniumKevin Oscarsson––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Halmstad lopp 10

GuldSprintern - STL Gulddivisionen, Försök 9 i Meeting 5 (Final Bergsåker 26 augusti) · 1609 m · Autostart · Planerad start kl 18:24, faktisk start kl 18:30 (+6 min)

Startlista DD-1, Halmstad lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Hell Bent for AmErik Adielsson1Startar
2Remarkable FeetMats E Djuse2Startar
3Aetos KronosJohan Untersteiner3Startar
4Ultion FaceAdrian Kolgjini4Startar
5RevelationMagnus A Djuse5Startar
6Dats So CoolDwight Pieters6Startar
7Phoenix PhotoUlf Ohlsson7Startar
8Önas PrincePer Nordström8Startar
9Unico BrolineÖrjan Kihlström9Startar
10Four Guys DreamStefan Persson10Startar

Startlista DD-2 · Halmstad lopp 11

Krönleins - STL Klass I, Försök 3 i Meeting 5 (Final Åby 12 augusti) · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 18:45

Startlista DD-2, Halmstad lopp 11
NrHästKuskStartspårStatus
1Kaxig InJohan Untersteiner1Startar
2America DreamJörgen Sjunnesson2Startar
3PlatiniumKevin Oscarsson3Struken
4Kapten BroddeMagnus A Djuse3Startar
5Il ForteOscar Ginman4Startar
6Nyras Lars R.Christoffer Eriksson5Startar
7TheycallmesixtenAndré Eklundh6Startar
8Blue Boy FacePeter Untersteiner7Startar
9Luca Vialli BokoUlf Ohlsson9Startar
10D.J.SpritzStefan Persson10Startar
11Jimbaran ZonConrad Lugauer11Startar
12Franklin ZetHanna Lähdekorpi12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 8 jul 2023 kl 18:55.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    118,5543,85–7,70110,2714,96230,2133,2038,3679,9832,83135,94
    2385,26434,94–161,53907,22565,431102,51590,83788,841221,07661,86900,47
    346,0184,33–20,77226,1236,09519,3687,3882,06196,9577,27321,80
    490,74148,87–32,85289,2377,41640,97132,62161,30341,71130,38446,04
    562,83106,54–26,80161,2247,93381,03101,7797,27220,7095,05348,35
    6388,53487,73–170,03655,21297,851051,95491,84619,741144,55560,971257,09
    7495,76607,20–213,25846,48619,57647,95722,92681,601573,37742,681483,12
    821,0345,34–7,8395,1516,47198,6931,2041,4384,7434,83119,37
    9130,73225,37–52,83446,97127,53804,00212,31140,65368,23206,39458,88
    10170,76226,53–74,83502,58140,441074,54257,15283,54322,93199,50475,54

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.