Travlopp på Örebro, banan för Dagens dubbel torsdag 10 augusti 2023. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 10 augusti 2023 Örebro

torsdag 10 augusti 2023Örebro, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Örebro

Lopp 8 · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

1X.Tour Carl Johan Jepson

Segermarginal: 3.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
11X.TourCarl Johan Jepson1.13,82,17
210AmerindienneÖrjan Kihlström1.13,57,63
37Paramount TilePetter Karlsson1.14,277,89
43Lincoln Abe BokoHans Crebas1.14,28,04
511OxidizerUlf Ohlsson1.13,617,73
66M.T.ReedLinda Sedström1.14,335,56
74Bat MarkeBjörn Goop1.14,440,78
812Tom n'JerryDiamant (galopp)Marc Elias1.13,828,41
Opl.8Fade to Black ÅsMarkus B Svedberg1.14,55,27
Opl.9Linares (galopp)Anders Svanstedt1.14,634,41
Opl.5All in Face (galopp)Jorma Kontiou16,09
Diskv.2Prince Will (galopp)Magnus Jakobssonu41,21

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Örebro

Lopp 9 · Spårtrappa · 2609 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

15Portofino Ulf Ohlsson

Segermarginal: 1.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
115PortofinoUlf Ohlsson1.15,42,44
29HaradiTobias Modig1.15,548,57
311DouanierMats E Djuse1.15,55,79
45ForcebewithyouJorma Kontio1.15,54,62
57Timotejs JackpotDwight Pieters1.15,633,08
61Judge Dredd SisuMika Forss1.15,724,59
73Merci CharlyMagnus Jakobsson1.15,770,75
814Livi PoldarkMarcus Hultman1.15,7200,41
Opl.10Navy ZonKent P Gustavsson1.15,740,35
Opl.13M.H.HarderthancashKaj Widell1.15,9104,45
Opl.4MatadoreRoy Atle Ruud Nilsen1.16,039,29
Opl.6Balzano da QuattroRolf Odén1.16,035,14
Opl.2Haxo d'Avignere (galopp)Björn Goop1.17,36,44
Opl.12Hollywood Trick (galopp)Petter Karlsson1.18,468,41
Opl.8Vikens AleCarl Johan Jepsonu83,93

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Örebro lopp 8

2140 m · Voltstart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Örebro lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1X.TourCarl Johan Jepson1Startar
2Prince WillMagnus Jakobsson2Startar
3Lincoln Abe BokoHans Crebas3Startar
4Bat MarkeBjörn Goop4Startar
5All in FaceJorma Kontio5Startar
6M.T.ReedLinda Sedström6Startar
7Paramount TilePetter Karlsson7Startar
8Fade to Black ÅsMarkus B Svedberg8Startar
9LinaresAnders Svanstedt9Startar
10AmerindienneÖrjan Kihlström1Startar
11OxidizerUlf Ohlsson2Startar
12Tom n'JerryDiamantMarc Elias3Startar

Startlista DD-2 · Örebro lopp 9

Spårtrappa · 2609 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Örebro lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Judge Dredd SisuMika Forss1Startar
2Haxo d'AvignereBjörn Goop2Startar
3Merci CharlyMagnus Jakobsson3Startar
4MatadoreRoy Atle Ruud Nilsen4Startar
5ForcebewithyouJorma Kontio5Startar
6Balzano da QuattroRolf Odén6Startar
7Timotejs JackpotDwight Pieters7Startar
8Vikens AleCarl Johan Jepson8Startar
9HaradiTobias Modig9Startar
10Navy ZonKent P Gustavsson10Startar
11DouanierMats E Djuse11Startar
12Hollywood TrickPetter Karlsson12Startar
13M.H.HarderthancashKaj Widell13Startar
14Livi PoldarkMarcus Hultman14Startar
15PortofinoUlf Ohlsson15Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 10 aug 2023 kl 21:23.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112131415
    146,8512,45158,85132,3710,11105,0784,10183,43160,15163,7411,15241,00398,56575,475,51
    2662,27226,531027,36944,09395,121486,131292,281867,721457,232411,06387,653302,513315,217007,78279,71
    3186,6142,95290,80363,3835,55225,96257,26806,69421,28445,5741,43808,211249,212268,3022,12
    4454,97137,46995,33436,98192,70973,41906,84797,00955,071609,63230,222652,173360,452431,47229,61
    5223,59114,02514,14458,0060,33469,73394,75650,53637,07624,8391,481958,992054,722789,5076,05
    6590,78288,32967,94729,54232,27559,16812,781615,66969,581269,45299,962753,852157,583367,01181,10
    71007,54599,831403,831349,97590,382165,72807,452491,202168,442849,44577,133935,873258,814856,09556,46
    8182,5736,42530,59305,0625,98280,63235,02431,73325,69378,2129,62569,131060,211943,5313,92
    9938,43355,591465,911384,66341,091324,051513,531708,53851,731999,90301,432358,294477,694723,05182,86
    10186,4637,01524,62418,7337,99384,88264,07509,12444,30330,1230,60838,881160,881441,3921,88
    11272,5583,901008,13653,7490,06684,63426,181002,27851,31801,8258,901457,231634,043035,0641,36
    12778,99236,671786,431255,58277,021056,96719,792262,351512,20810,11237,971820,391683,501659,20120,24

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.