Travlopp på Eskilstuna, banan för Dagens dubbel måndag 6 november 2023. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 6 november 2023 Eskilstuna

måndag 6 november 2023Eskilstuna, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Eskilstuna

Lopp 8 · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 20:56, faktisk start kl 21:02 (+6 min)

Vinnare

8Weather Chart Mika Forss

Segermarginal: nos

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
18Weather ChartMika Forss1.13,756,97
21Sun's AmbitiousJörgen S Eriksson1.14,310,85
314Ninepoints LasseWilliam Ekberg1.14,014,63
43Solkattens LucasCarl Johan Jepson1.14,721,43
55Like a MonsterPer Lennartsson1.14,241,92
612TritonMats Gunnarsson1.14,214,71
710Håna AmKaj Widell1.14,310,43
Opl.11The Lucky OneDick S Jansson1.14,4122,45
Opl.6PowerbankLars-Åke Söderholm1.14,518,90
Opl.13ColonelloKent P Gustavsson1.18,7237,62
Opl.9Black MissionAnders Svanstedtdist5,70
Opl.4Turenne (galopp)Troels Andersenu4,13
Opl.7Rally Inge (galopp)Peter G Normanu67,81
Diskv.2Lilly Avant (galopp)Erik Adielssonu3,73

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Eskilstuna

Lopp 9 · Sundbyholms Stoserie, Försök 6 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15, faktisk start kl 21:20 (+5 min)

Vinnare

2Be Brighter Zon André Eklundh

Segermarginal: 4 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
12Be Brighter ZonAndré Eklundh1.13,94,40
211Diamond SoxJörgen S Eriksson1.14,319,55
35Gooding B.T.B.Erik Adielsson1.14,34,16
410EclecticSybille Tinter1.14,635,35
512Ilie de TouchyvonJorma Kontio1.14,814,90
68Bonnie Wibb (galopp)Carl Johan Jepson1.14,933,20
Opl.9Valrhona WibbSimon Helm1.15,057,61
Opl.6Country HomeMika Forss1.15,010,14
Opl.4Brilliant FlairPer Lennartsson1.15,321,30
Opl.7Vikens BonjourAndreas Lövdal1.15,346,07
Opl.3SalamancaSven-Åke Eriksson1.15,616,77
Diskv.1Swish Brodda (galopp)Magnus A Djuseu3,45

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Eskilstuna lopp 8

2140 m · Voltstart · Planerad start kl 20:56, faktisk start kl 21:02 (+6 min)

Startlista DD-1, Eskilstuna lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Sun's AmbitiousJörgen S Eriksson1Startar
2Lilly AvantErik Adielsson2Startar
3Solkattens LucasCarl Johan Jepson3Startar
4TurenneTroels Andersen1Startar
5Like a MonsterPer Lennartsson2Startar
6PowerbankLars-Åke Söderholm3Startar
7Rally IngePeter G Norman4Startar
8Weather ChartMika Forss5Startar
9Black MissionAnders Svanstedt6Startar
10Håna AmKaj Widell7Startar
11The Lucky OneDick S Jansson8Startar
12TritonMats Gunnarsson9Startar
13ColonelloKent P Gustavsson10Startar
14Ninepoints LasseWilliam Ekberg11Startar

Startlista DD-2 · Eskilstuna lopp 9

Sundbyholms Stoserie, Försök 6 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15, faktisk start kl 21:20 (+5 min)

Startlista DD-2, Eskilstuna lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Swish BroddaMagnus A Djuse1Startar
2Be Brighter ZonAndré Eklundh2Startar
3SalamancaSven-Åke Eriksson3Startar
4Brilliant FlairPer Lennartsson4Startar
5Gooding B.T.B.Erik Adielsson5Startar
6Country HomeMika Forss6Startar
7Vikens BonjourAndreas Lövdal7Startar
8Bonnie WibbCarl Johan Jepson8Startar
9Valrhona WibbSimon Helm9Startar
10EclecticSybille Tinter10Startar
11Diamond SoxJörgen S Eriksson11Startar
12Ilie de TouchyvonJorma Kontio12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 6 nov 2023 kl 21:25.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    141,4960,77280,80216,1859,98154,611004,14732,281097,36448,11187,57183,65
    29,7518,16131,0166,6321,5955,75372,41227,17590,32174,8480,1854,35
    376,02113,29332,41336,89127,28267,06794,70375,761031,03884,09276,66326,84
    414,6514,2983,2466,4017,1847,88520,34277,94533,28144,8895,2483,47
    5102,24302,23711,46243,69146,61342,89737,32536,521121,96812,77452,57386,90
    682,69124,03417,46234,89114,84166,371079,21614,23880,46553,53245,65306,30
    7165,62445,85990,88529,14367,39783,91673,171190,471496,701516,35683,60680,19
    8179,94282,47637,33913,19337,98481,681343,66552,612709,921714,27973,74691,33
    913,6338,49151,3771,3524,8173,10425,62290,42452,84115,3274,3456,01
    1039,9150,70312,22186,0955,15155,401208,68627,061519,42214,14181,17124,14
    11487,241709,783120,973101,631578,532039,662739,393069,922220,694705,921057,172334,66
    1266,4182,27251,49246,0184,70204,071314,52840,061952,13521,24260,30187,50
    13757,032574,943697,516415,343140,564662,087114,645498,866177,746949,954750,603829,56
    1439,8565,56320,97180,8687,01184,69878,40752,471063,16383,74150,13117,99

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.