Travlopp på Åby, banan för Dagens dubbel torsdag 9 november 2023. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 9 november 2023 Åby

torsdag 9 november 2023Åby, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Åby

Lopp 8 · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

8Wingait Henke André Eklundh

Segermarginal: huvud

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
18Wingait HenkeAndré Eklundh1.13,813,34
29Head RunGustav Johansson1.13,84,19
33King Only the One (galopp)Dwight Pieters1.14,86,87
412Let it be V.P.Claes Svensson1.14,115,66
56Heart of CourageLinda Sedström1.14,823,50
62Velocius Crowd One (galopp)Björn Goop1.14,917,96
711DraupnerJesper Rydberg1.14,317,07
Opl.13ZenatoJohan Untersteiner1.14,46,51
Opl.1Peach (galopp)Stefan Persson1.15,23,83
Opl.10FedererLarson Mifsud1.14,535,41
Opl.14Prima KaiserMarkus Linryd1.15,1143,19
Opl.15Sahara PeyoteVeikko Haapakangas1.15,2131,30
Diskv.5Milles Goofy (galopp)Joakim Lövgren1336,83
Diskv.7Majors Amore (galopp)Conny Gustafsson1472,46
Struken4Best Time EverRobert Bergh––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Åby

Lopp 9 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

5Global Bodyguard Gustav Johansson

Segermarginal: 2 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
15Global BodyguardGustav Johansson1.13,44,14
24TheycallmesixtenAndré Eklundh1.13,62,63
310Staro PeanutJoakim Lövgren1.13,618,24
47Mellby IndigoRobert Bergh1.13,66,47
59Denco's GallianoJohan Untersteiner1.13,98,18
62Come AlongVictor Rosleff1.13,954,68
Opl.6That's itClaes Svensson1.14,014,02
Opl.3Viento (galopp)Björn Goop1.14,113,97
Opl.8Mysterious LuciferKevin Oscarsson1.14,352,39
Opl.11ZinfandelStefan Persson1.15,122,33
Struken1Mc BurneyKai Johansen––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Åby lopp 8

2140 m · Voltstart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Åby lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1PeachStefan Persson1Startar
2Velocius Crowd OneBjörn Goop2Startar
3King Only the OneDwight Pieters3Startar
4Best Time EverRobert Bergh4Struken
5Milles GoofyJoakim Lövgren4Startar
6Heart of CourageLinda Sedström6Startar
7Majors AmoreConny Gustafsson7Startar
8Wingait HenkeAndré Eklundh1Startar
9Head RunGustav Johansson2Startar
10FedererLarson Mifsud3Startar
11DraupnerJesper Rydberg4Startar
12Let it be V.P.Claes Svensson5Startar
13ZenatoJohan Untersteiner6Startar
14Prima KaiserMarkus Linryd7Startar
15Sahara PeyoteVeikko Haapakangas1Startar

Startlista DD-2 · Åby lopp 9

2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Åby lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Mc BurneyKai Johansen1Struken
2Come AlongVictor Rosleff1Startar
3VientoBjörn Goop2Startar
4TheycallmesixtenAndré Eklundh3Startar
5Global BodyguardGustav Johansson4Startar
6That's itClaes Svensson5Startar
7Mellby IndigoRobert Bergh6Startar
8Mysterious LuciferKevin Oscarsson7Startar
9Denco's GallianoJohan Untersteiner9Startar
10Staro PeanutJoakim Lövgren10Startar
11ZinfandelStefan Persson11Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 9 nov 2023 kl 21:21.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →1234567891011
    1–292,4158,128,9329,1083,3632,81412,4233,92116,01122,01
    2–458,62111,9456,75217,78458,76180,14818,02171,20460,90475,99
    3–523,9599,9618,6745,36135,1061,49633,1760,19171,39278,72
    4–––––––––––
    5–657,90181,0761,14124,25385,20153,92558,50196,37308,54456,64
    6–851,38368,9056,28129,70211,87192,15762,08228,95701,82678,38
    7–1172,67757,80225,95511,301113,64389,861228,05841,232047,321469,03
    8–501,3384,4321,0863,07185,1875,13342,0572,05197,95203,94
    9–390,9970,509,6924,8688,3738,68398,6731,45129,13150,86
    10–1814,27853,34167,90446,061028,63610,731458,91467,59587,49835,07
    11–1148,14341,7756,60178,71372,42168,301215,96176,31269,06345,75
    12–849,43281,9539,2993,24162,67118,29881,24105,90277,73323,56
    13–280,9448,989,9233,88109,3933,45336,5728,96108,31128,15
    14–4060,982724,74529,942228,964424,652030,493810,432390,744875,853463,22
    15–3025,021832,21436,721068,682027,711284,452259,541473,422719,742760,26

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.