Travlopp på Romme & Umåker, banan för Dagens dubbel fredag 15 december 2023. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 15 december 2023 Romme & Umåker

fredag 15 december 2023Romme lopp 8 & Umåker lopp 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Romme

Lopp 8 · Spårtrappa · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:16

Vinnare

6Delon Grif Andreas Lövdal

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
16Delon GrifAndreas Lövdal1.14,73,19
23PennywiseOskar J Andersson1.14,76,85
315One Chance MoreClaes Sjöström1.14,89,42
49With WingsMagnus A Djuse1.14,94,21
512Yavapai PointNathalie Blom1.15,016,83
65Gino D.E.Jorma Kontio1.15,06,22
713Dazzling DivaPeter Eriksson1.15,0100,32
82En GardeHans G Eriksson1.15,386,84
Opl.4Lovely ConcordPetter Lundberg1.15,440,11
Opl.7Ajlexes AbraxasJenny A Björk1.15,945,80
Opl.8Vinci LoveLinn Grahn1.15,971,08
Opl.10SognatoreKatrin K Frick1.15,955,60
Opl.1SommarskugganEmilia Leo1.16,432,07
Opl.14A Girl Has No NamePaw Mahony1.16,793,53
Diskv.11Kocu Boko (galopp)Billy Svedlund1479,56

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Umåker

Lopp 9 · Varma Hästägarekannan · 2640 m · Voltstart · Planerad start kl 21:27

Vinnare

2Boke Palema Ingvar Nyberg

Segermarginal: många längder

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
12Boke PalemaIngvar Nyberg1.16,36,18
24Itso SisuMats E Djuse1.17,22,22
310WaffleLeif Eriksson1.16,722,97
41Speedy K.Christian Månsson1.17,918,47
53Polar OperationJens Eriksson1.17,45,64
69Cemonroc de CoeurMalin Viklund1.16,971,73
78InspectorTilde Eriksson1.17,672,43
86Conrads Gregor (galopp)Sandra V Eriksson1.20,571,70
Opl.11Young King (galopp)Ricky Eklund1.20,147,14
Opl.12Harley K. (galopp)Krister Söderholmu31,63
Diskv.5Above GroundStefan Johanssonvänd26,04
Diskv.7Muscle Man Boko (galopp)Ove A Lindqvistu6,28

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Romme lopp 8

Spårtrappa · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:16

Startlista DD-1, Romme lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1SommarskugganEmilia Leo1Startar
2En GardeHans G Eriksson2Startar
3PennywiseOskar J Andersson3Startar
4Lovely ConcordPetter Lundberg4Startar
5Gino D.E.Jorma Kontio5Startar
6Delon GrifAndreas Lövdal6Startar
7Ajlexes AbraxasJenny A Björk7Startar
8Vinci LoveLinn Grahn8Startar
9With WingsMagnus A Djuse9Startar
10SognatoreKatrin K Frick10Startar
11Kocu BokoBilly Svedlund11Startar
12Yavapai PointNathalie Blom12Startar
13Dazzling DivaPeter Eriksson13Startar
14A Girl Has No NamePaw Mahony14Startar
15One Chance MoreClaes Sjöström15Startar

Startlista DD-2 · Umåker lopp 9

Varma Hästägarekannan · 2640 m · Voltstart · Planerad start kl 21:27

Startlista DD-2, Umåker lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Speedy K.Christian Månsson1Startar
2Boke PalemaIngvar Nyberg1Startar
3Polar OperationJens Eriksson2Startar
4Itso SisuMats E Djuse3Startar
5Above GroundStefan Johansson4Startar
6Conrads GregorSandra V Eriksson5Startar
7Muscle Man BokoOve A Lindqvist6Startar
8InspectorTilde Eriksson1Startar
9Cemonroc de CoeurMalin Viklund2Startar
10WaffleLeif Eriksson3Startar
11Young KingRicky Eklund4Startar
12Harley K.Krister Söderholm5Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 15 dec 2023 kl 21:34.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1197,04192,01180,8454,45315,69698,29137,531512,581052,48535,81823,32867,17
    21051,68602,001117,04251,951024,431313,10714,511941,113117,153233,683075,592989,23
    3125,0052,3535,5118,10157,68465,5241,18752,18580,05251,50423,89278,75
    4396,33268,74343,1785,39473,97750,14247,581567,401086,351127,961031,301152,38
    5100,8342,9134,829,2666,01282,2223,97343,08319,41125,29284,95281,24
    667,0025,6220,709,89139,07293,0219,78616,35408,03244,02279,12133,65
    7751,36357,99511,46142,21617,861459,93244,741825,871802,10953,831447,711982,83
    81283,87554,93632,54193,00636,031509,28493,41551,182000,021553,321341,101346,31
    988,8136,5728,997,6794,54372,4422,48512,78247,76137,00271,53245,65
    101438,68738,53881,53191,58734,611548,11639,852498,223055,22766,341960,362109,78
    111488,18701,471005,82244,431469,232883,36614,843417,323833,832631,20978,102268,87
    12283,3199,2987,3536,26207,001007,2876,481141,921150,47267,39646,13400,81
    132217,97746,10651,30315,333434,283138,35586,443887,683823,242302,853075,591292,26
    142314,401630,17957,79367,013477,423425,78876,517361,785448,883075,593876,793451,41
    15245,2685,5264,7028,65295,16960,4560,301553,32917,78413,38621,19460,87

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.