Travlopp på Åby & Solvalla, banan för Dagens dubbel onsdag 3 januari 2024. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 3 januari 2024 Åby & Solvalla

onsdag 3 januari 2024Åby lopp 9 & Solvalla lopp 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Åby

Lopp 9 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:40, faktisk start kl 21:46 (+6 min)

Vinnare

5Moses Boko Rick Ebbinge

Segermarginal: 6 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
15Moses BokoRick Ebbinge1.13,71,53
21DakarCarl Johan Jepson1.14,414,77
34Kadabra DreamChristian Cracchiolo1.14,520,61
49Demir K.M.E.Hanna Lähdekorpi1.14,636,09
48Denco's GallianoJohan Untersteiner1.14,66,49
63King Only the OneDwight Pieters1.14,618,19
712BeachcomberTyler Mifsud1.14,813,90
Opl.11CastilloKen Ecce1.15,220,22
Opl.2ZinfandelStefan Persson1.15,724,65
Diskv.10Suarez (galopp)André Eklundhu74,34
Struken6Precious LordKevin Oscarsson––
Struken7Mysterious LuciferRobert Bergh––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 10 · Hummeltorp Solvallaserien 150, Final Meeting 6 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:51

Vinnare

5Ebullient Mats E Djuse

Segermarginal: 1.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
15EbullientMats E Djuse1.14,06,97
23Nectar OccagnesBjörn Goop1.14,13,70
32AndiamoÖrjan Kihlström1.14,46,12
47Little RichardOskar J Andersson1.14,511,15
56Billionaire FaceClaes Sjöström1.14,73,11
611ApomorfinPeter G Norman1.14,942,26
71Noir de NoirEmilia Leo1.15,618,68
Opl.10Global DaretowinErik Adielsson1.22,321,52
Opl.4Nonstop KällJoakim Eskilsson1.22,984,11
Diskv.9Pret a Porter (galopp)Rikard N Skoglund824,48
Diskv.12Flys Popcorn (galopp)Petter Lundberg1073,76
Struken8Express CashAndreas Lövdal––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Åby lopp 9

2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:40, faktisk start kl 21:46 (+6 min)

Startlista DD-1, Åby lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1DakarCarl Johan Jepson1Startar
2ZinfandelStefan Persson2Startar
3King Only the OneDwight Pieters3Startar
4Kadabra DreamChristian Cracchiolo4Startar
5Moses BokoRick Ebbinge5Startar
6Precious LordKevin Oscarsson6Struken
7Mysterious LuciferRobert Bergh7Struken
8Denco's GallianoJohan Untersteiner6Startar
9Demir K.M.E.Hanna Lähdekorpi9Startar
10SuarezAndré Eklundh10Startar
11CastilloKen Ecce11Startar
12BeachcomberTyler Mifsud12Startar

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 10

Hummeltorp Solvallaserien 150, Final Meeting 6 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:51

Startlista DD-2, Solvalla lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Noir de NoirEmilia Leo1Startar
2AndiamoÖrjan Kihlström2Startar
3Nectar OccagnesBjörn Goop3Startar
4Nonstop KällJoakim Eskilsson4Startar
5EbullientMats E Djuse5Startar
6Billionaire FaceClaes Sjöström6Startar
7Little RichardOskar J Andersson7Startar
8Express CashAndreas Lövdal8Struken
9Pret a PorterRikard N Skoglund9Startar
10Global DaretowinErik Adielsson10Startar
11ApomorfinPeter G Norman11Startar
12Flys PopcornPetter Lundberg12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 3 jan 2024 kl 22:01.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1114,6149,8045,20945,3267,9741,13152,44–236,01291,97545,001307,25
    2304,1493,2089,411036,97118,0282,11251,03–397,53446,92874,741411,13
    3293,4695,5152,491008,4588,6459,50191,42–380,90379,06797,871688,80
    4240,8068,5059,07401,3781,1950,49158,54–281,83315,17623,321537,95
    538,9510,396,76185,7710,265,2425,49–52,7750,59105,48185,89
    6––––––––––––
    7––––––––––––
    8137,6129,2522,21650,3132,0718,5264,49–152,77148,45350,02727,18
    9493,99267,44157,361934,02206,78205,34430,96–421,69654,231354,281542,99
    101984,31958,80582,202661,33752,78592,461924,79–2064,09952,652284,522481,26
    11538,97163,63138,841550,61199,8087,80358,28–478,83385,85469,041128,56
    12431,35112,5883,261858,90134,4861,35157,07–360,57243,69606,72597,22

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.