Travlopp på Bergsåker, banan för Dagens dubbel torsdag 21 mars 2024. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 21 mars 2024 Bergsåker

torsdag 21 mars 2024Bergsåker, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Bergsåker

Lopp 8 · JASAB Lärlingsserie - U35/K150 - Omgång 3 (Final Bergsåker 18 juli) - Spårtrappa · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

6Global Easy Rider Olle Wäjersten

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
16Global Easy RiderOlle Wäjersten1.15,91,85
24Västerbo PentaxValentin Prevost1.16,07,12
31CompetivoOskar Florhed1.16,14,19
49MareaFredrik Plassen1.17,047,55
52Cash NumberMadelene Johansson1.17,198,12
611HypnotizeLisa Gilljam1.17,321,95
Opl.12SouthridgeclaybornÖyvind Wagnild1.17,493,44
Opl.8Battleship ChainsHenrik Kihle1.17,5147,19
Opl.5Nemesia BokoLudwig Wickman1.17,79,48
Opl.3Born to LiveErik von Essen1.17,996,63
Opl.7Conrads BallerinaFilip Lindholm1.18,037,29
Diskv.10Gas n'GoldVincent Eliassonvänd43,68

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Bergsåker

Lopp 9 · Sleipner Bergsåkers Månadstäcke · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

12Sohlbusan Peter Eriksson

Segermarginal: 2.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
112SohlbusanPeter Eriksson1.27,432,58
21Deviljas KlokerMarcus Lilius1.27,78,01
36SkjalgJorma Kontio1.27,99,12
410Lome SiljeIngvar Nyberg1.28,150,73
57Mjölner HeraklesMartin Lundahl1.28,131,40
64Backes FionaJan-Olof Johansson1.28,333,73
711Orr KideMats E Djuse1.28,48,76
83UrkraftFredrik Fransson1.28,716,37
Opl.5Hallsta RemixMagnus O Jonsson1.30,479,25
Opl.9Vännfors GullHanz Johansson1.30,588,29
Diskv.8Wilda Eric (galopp)Filip Lindholm34,74
Diskv.2Ellbert (galopp)Henrik Svensson72,37

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Bergsåker lopp 8

JASAB Lärlingsserie - U35/K150 - Omgång 3 (Final Bergsåker 18 juli) - Spårtrappa · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Bergsåker lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1CompetivoOskar Florhed1Startar
2Cash NumberMadelene Johansson2Startar
3Born to LiveErik von Essen3Startar
4Västerbo PentaxValentin Prevost4Startar
5Nemesia BokoLudwig Wickman5Startar
6Global Easy RiderOlle Wäjersten6Startar
7Conrads BallerinaFilip Lindholm7Startar
8Battleship ChainsHenrik Kihle8Startar
9MareaFredrik Plassen9Startar
10Gas n'GoldVincent Eliasson10Startar
11HypnotizeLisa Gilljam11Startar
12SouthridgeclaybornÖyvind Wagnild12Startar

Startlista DD-2 · Bergsåker lopp 9

Sleipner Bergsåkers Månadstäcke · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Bergsåker lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Deviljas KlokerMarcus Lilius1Startar
2EllbertHenrik Svensson2Startar
3UrkraftFredrik Fransson3Startar
4Backes FionaJan-Olof Johansson4Startar
5Hallsta RemixMagnus O Jonsson5Startar
6SkjalgJorma Kontio6Startar
7Mjölner HeraklesMartin Lundahl7Startar
8Wilda EricFilip Lindholm8Startar
9Vännfors GullHanz Johansson9Startar
10Lome SiljeIngvar Nyberg10Startar
11Orr KideMats E Djuse11Startar
12SohlbusanPeter Eriksson12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 21 mar 2024 kl 21:22.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    141,5711,2761,71205,61457,3130,51209,0019,09733,09358,8025,45153,45
    2718,86219,18829,521435,591491,94561,721274,67803,222348,302694,41531,152375,33
    3910,02310,64351,471635,561245,00650,54973,18702,432031,233851,21729,022208,26
    480,9228,08116,08249,00779,8082,48297,7140,831521,81738,72100,58263,63
    586,4522,96101,94378,75244,4956,85245,4840,39698,02562,3863,27314,57
    620,744,8033,03117,43164,9913,6077,209,11226,17157,5212,1752,58
    7343,28110,30273,31888,74794,39238,35182,18200,161273,541389,99232,821178,94
    81080,99390,741110,921851,541269,07982,451467,68501,282034,094138,121006,413066,25
    9698,02186,32764,531981,071807,51487,571332,29430,07985,801619,06473,041986,52
    10731,61202,83662,172314,432929,42515,971402,14583,753722,17826,67361,141146,19
    11177,7059,02172,831118,671055,70119,54585,88109,211807,51953,2781,25563,48
    121970,26610,142569,755663,543008,761513,843015,041236,474912,263209,341180,87834,31

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.