Travlopp på Östersund & Romme, banan för Dagens dubbel fredag 19 april 2024. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 19 april 2024 Östersund & Romme

fredag 19 april 2024Östersund lopp 8 & Romme lopp 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Östersund

Lopp 8 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:16, faktisk start kl 21:25 (+9 min)

Vinnare

5Belfort Rags Noralf Braekken

Segermarginal: 3 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
15Belfort RagsNoralf Braekken1.14,85,95
22Invisible SunPer Linderoth1.15,12,70
39Timeless SunsetRobert Dunder1.15,111,05
88Topnotch LissTomas B Nilsson1.16,483,92
510Isla Nga HariPeter Eriksson1.15,345,82
66Big Cactus ZetSusanne H Osterling1.15,362,05
77Axl BrownStefan Arvidsson1.16,341,75
43Take This SocietyOskar Florhed1.15,22,61
Opl.1Unique Findings (galopp)Arild Eggen1.17,387,51
Diskv.4Sally MacLennane (galopp)Jan-Olof Johansson1012,10

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Romme

Lopp 9 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:27

Vinnare

10PolePosition Magnus A Djuse

Segermarginal: 2 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
110PolePositionMagnus A Djuse1.13,01,25
24Pandroklus EckJorma Kontio1.13,27,72
311Holy GroundMika Forss1.13,625,74
48Ninja's KissRikard N Skoglund1.13,853,14
512Global DestinationClaes Sjöström1.13,970,00
69Blue Star CantabFredrik Palm1.14,2181,89
Opl.1PowerbankLars-Åke Söderholm1.14,432,16
Opl.6B.G.Pastor JonteZeb Jonasson1.14,420,23
Opl.7Heavenly MayLinus Lönn1.14,657,81
Opl.3ClawKim Eriksson1.16,423,98
Diskv.5M.T.Montpelier (galopp)Mats E Djuse1125,49
Struken2Fade to Black ÅsSimon Helm––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Östersund lopp 8

2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:16, faktisk start kl 21:25 (+9 min)

Startlista DD-1, Östersund lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Unique FindingsArild Eggen1Startar
2Invisible SunPer Linderoth2Startar
3Take This SocietyOskar Florhed3Startar
4Sally MacLennaneJan-Olof Johansson4Startar
5Belfort RagsNoralf Braekken5Startar
6Big Cactus ZetSusanne H Osterling6Startar
7Axl BrownStefan Arvidsson7Startar
8Topnotch LissTomas B Nilsson8Startar
9Timeless SunsetRobert Dunder9Startar
10Isla Nga HariPeter Eriksson10Startar

Startlista DD-2 · Romme lopp 9

2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:27

Startlista DD-2, Romme lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1PowerbankLars-Åke Söderholm1Startar
2Fade to Black ÅsSimon Helm2Struken
3ClawKim Eriksson2Startar
4Pandroklus EckJorma Kontio3Startar
5M.T.MontpelierMats E Djuse4Startar
6B.G.Pastor JonteZeb Jonasson5Startar
7Heavenly MayLinus Lönn6Startar
8Ninja's KissRikard N Skoglund7Startar
9Blue Star CantabFredrik Palm9Startar
10PolePositionMagnus A Djuse10Startar
11Holy GroundMika Forss11Startar
12Global DestinationClaes Sjöström12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 19 apr 2024 kl 21:35.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1573,62–1718,86589,19874,271047,172023,541911,882184,71199,071262,772435,23
    2172,30–117,3625,6758,1053,75358,43236,80756,983,0181,29245,91
    3198,57–111,8733,3664,9346,93377,76236,35985,513,33107,79254,67
    4387,40–412,1467,82163,16178,97530,05525,671308,7918,60262,97721,32
    5310,17–235,3962,6084,66111,70481,96347,381079,2910,83169,77513,84
    6979,16–815,76287,22408,22312,891234,36772,381673,7183,69655,921784,08
    7728,50–747,81261,10451,32494,61430,091357,372219,0776,38599,021915,59
    81740,06–1205,72513,11764,60900,171886,32692,242797,41176,161420,842182,29
    9325,20–281,8153,08105,8793,86824,96508,75798,6113,53118,25540,94
    101386,92–1340,78540,05817,111043,302478,011849,233820,0778,62987,981573,68

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.