Travlopp på Rättvik, banan för Dagens dubbel måndag 8 juli 2024. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 8 juli 2024 Rättvik

måndag 8 juli 2024Rättvik, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Rättvik

Lopp 8 · Svensk Travsports Unghästserie - Fyraåringslopp Ston - Spårtrappa · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 20:56, faktisk start kl 22:00 (+64 min)

Vinnare

7Mare Mareh Örjan Kihlström

Segermarginal: 2.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
17Mare MarehÖrjan Kihlström1.15,03,37
29KopparmärraNathalie Blom1.15,115,34
36Junie MiracleMarcus Lilius1.15,215,52
48Supernova LyjamMats E Djuse1.15,210,90
51Global EvidenceMagnus A Djuse1.15,32,55
611Global Easy GoingViktor Lyck1.15,37,61
74ArabellaOskar Kylin Blom1.15,427,08
83Espri VendilJorma Kontio1.15,411,70
Opl.10Lyckans Judith (galopp)Linus Lönn1.17,163,09
Struken2Behind HotshotDaniel Wäjersten––
Struken5PrincessupClaes Sjöström––
Struken12Diva LanePeter Eriksson––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Rättvik

Lopp 9 · Dalatravet Rättviks Treåringspris · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15, faktisk start kl 22:21 (+66 min)

Vinnare

2Danville Daniel Wäjersten

Segermarginal: 1 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
12DanvilleDaniel Wäjersten1.14,91,82
210Coolman EvoMats E Djuse1.15,04,56
35Date Night TusseDaniel Redén1.15,06,06
46Mando GowanLinus Lönn1.15,011,85
58Getting Ok to LandClaes Sjöström1.15,118,03
63Thankworthy TileFredrik B Larsson1.15,229,40
74Kept by GlobalViktor Lyck1.15,417,47
89SuperchargedErik Lindegren1.15,459,81
Struken1Iziah ZetÖrjan Kihlström––
Struken7Global ForecastMagnus A Djuse––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Rättvik lopp 8

Svensk Travsports Unghästserie - Fyraåringslopp Ston - Spårtrappa · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 20:56, faktisk start kl 22:00 (+64 min)

Startlista DD-1, Rättvik lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Global EvidenceMagnus A Djuse1Startar
2Behind HotshotDaniel Wäjersten2Struken
3Espri VendilJorma Kontio2Startar
4ArabellaOskar Kylin Blom3Startar
5PrincessupClaes Sjöström5Struken
6Junie MiracleMarcus Lilius4Startar
7Mare MarehÖrjan Kihlström5Startar
8Supernova LyjamMats E Djuse6Startar
9KopparmärraNathalie Blom9Startar
10Lyckans JudithLinus Lönn10Startar
11Global Easy GoingViktor Lyck11Startar
12Diva LanePeter Eriksson12Struken

Startlista DD-2 · Rättvik lopp 9

Dalatravet Rättviks Treåringspris · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15, faktisk start kl 22:21 (+66 min)

Startlista DD-2, Rättvik lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Iziah ZetÖrjan Kihlström1Struken
2DanvilleDaniel Wäjersten1Startar
3Thankworthy TileFredrik B Larsson2Startar
4Kept by GlobalViktor Lyck3Startar
5Date Night TusseDaniel Redén4Startar
6Mando GowanLinus Lönn5Startar
7Global ForecastMagnus A Djuse7Struken
8Getting Ok to LandClaes Sjöström6Startar
9SuperchargedErik Lindegren9Startar
10Coolman EvoMats E Djuse10Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 8 jul 2024 kl 22:26.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →12345678910
    1–4,14108,2252,7516,9536,08–81,69208,3713,18
    2––––––––––
    3–27,12133,93132,3651,6092,05–155,38248,8152,34
    4–56,92414,87250,77133,92202,14–343,66692,46151,28
    5––––––––––
    6–60,81550,04331,34166,79161,93–399,50740,01148,14
    7–7,05132,0453,0617,0343,76–101,61298,4514,64
    8–27,18301,38207,6255,8892,59–125,06622,4039,01
    9–33,64347,74244,8578,69126,76–267,52458,3965,68
    10–209,16965,901125,12502,59590,60–1266,261138,52323,20
    11–15,89308,26103,6041,3894,02–234,40643,3631,90
    12––––––––––

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.