Travlopp på Åby, banan för Dagens dubbel torsdag 21 november 2024. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 21 november 2024 Åby

torsdag 21 november 2024Åby, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Åby

Lopp 8 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 20:56, faktisk start kl 21:05 (+9 min)

Vinnare

4Bring Me Money Ken Ecce

Segermarginal: 3.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
14Bring Me MoneyKen Ecce1.14,07,73
210Ad AstraBjörn Goop1.14,314,85
36CastilloLee Nimåker1.14,49,64
41ProseccoAndré Eklundh1.14,95,95
57ZivaHans Crebas1.14,912,65
62Golden StoneMorten Friis1.14,925,64
Opl.8JolicoeurJonathan Carre1.15,352,20
Opl.5Staro QuantasRobert Bergh1.15,66,20
Opl.9Eclisse RocJulian Cordeau1.17,18,38
Opl.11Godfather (galopp)Flemming Jensen1.19,23,43
Struken3Uncle SilvioDwight Pieters––
Struken12TuppenJohan Untersteiner––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Åby

Lopp 9 · Stolopp · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:15, faktisk start kl 21:25 (+10 min)

Vinnare

8Panthere d'Inverne André Eklundh

Segermarginal: 3.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
18Panthere d'InverneAndré Eklundh1.13,27,77
211F.B.I.Carl Johan Jepson1.13,728,56
31SatsumaJohan Untersteiner1.13,89,01
44EdienneFlemming Jensen1.13,82,77
510Wilma ExpressVictor Rosleff1.13,847,34
612OrisKen Ecce1.13,941,85
Opl.9Henessi BourbonBjörn Goop1.14,423,40
Opl.6NovaRobert Bergh1.14,537,28
Opl.7Ko SamuiTyler Mifsud1.15,142,85
Opl.3Nepenthe BokoGustav Johansson1.17,017,17
Opl.5Lovely Ratzeputz (galopp)Dwight Pietersu24,98
Opl.2Mindyourlove W.F. (galopp)Thomas Dalborgu3,26

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Åby lopp 8

2140 m · Autostart · Planerad start kl 20:56, faktisk start kl 21:05 (+9 min)

Startlista DD-1, Åby lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1ProseccoAndré Eklundh1Startar
2Golden StoneMorten Friis2Startar
3Uncle SilvioDwight Pieters3Struken
4Bring Me MoneyKen Ecce3Startar
5Staro QuantasRobert Bergh4Startar
6CastilloLee Nimåker5Startar
7ZivaHans Crebas6Startar
8JolicoeurJonathan Carre7Startar
9Eclisse RocJulian Cordeau9Startar
10Ad AstraBjörn Goop10Startar
11GodfatherFlemming Jensen11Startar
12TuppenJohan Untersteiner12Struken

Startlista DD-2 · Åby lopp 9

Stolopp · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:15, faktisk start kl 21:25 (+10 min)

Startlista DD-2, Åby lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1SatsumaJohan Untersteiner1Startar
2Mindyourlove W.F.Thomas Dalborg2Startar
3Nepenthe BokoGustav Johansson3Startar
4EdienneFlemming Jensen4Startar
5Lovely RatzeputzDwight Pieters5Startar
6NovaRobert Bergh6Startar
7Ko SamuiTyler Mifsud7Startar
8Panthere d'InverneAndré Eklundh8Startar
9Henessi BourbonBjörn Goop9Startar
10Wilma ExpressVictor Rosleff10Startar
11F.B.I.Carl Johan Jepson11Startar
12OrisKen Ecce12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 21 nov 2024 kl 21:30.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    147,2420,05122,9515,23302,30192,85295,4260,03148,02371,45161,85335,16
    2308,30151,13559,8291,661228,39630,27902,35328,23761,081118,81960,421105,55
    3––––––––––––
    461,6319,26119,8511,62256,51146,44263,0573,98142,63215,23175,59380,92
    563,3730,1299,0914,86177,72124,26291,6164,04135,07356,37216,77388,87
    6123,3242,10204,6734,90345,96247,92379,0998,20289,86382,78311,97418,53
    7197,3181,68266,3254,41391,93454,33280,49151,33370,25420,06458,38781,00
    8388,46190,70532,08115,02788,84735,58846,56315,87752,641242,701040,791596,25
    9107,7223,27147,9425,58448,06259,47373,4956,87155,37223,99281,65592,72
    10167,3188,91255,7345,15571,61383,87581,64167,15150,08389,07299,45643,59
    1143,7514,5073,277,04231,17128,41186,2335,40101,65217,7591,01272,05
    12––––––––––––

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.