Travlopp på Axevalla, banan för Dagens dubbel tisdag 10 december 2024. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 10 december 2024 Axevalla

tisdag 10 december 2024Axevalla, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Axevalla

Lopp 8 · Silverstoet 2024 · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

6Precious Steel Johan Untersteiner

Segermarginal: 2.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
16Precious SteelJohan Untersteiner1.14,22,61
211Global Got it AllBjörn Goop1.14,53,09
310Alba TöllOskar Kylin Blom1.14,910,17
47Sunshine ToomaThomas Dalborg1.14,968,49
55Love Story HelvinKevin Oscarsson1.15,07,15
62Jalichia R.D.Pierre Nyström1.15,022,89
73Peak of Cake (galopp)Joakim Lövgren1.15,87,81
88Sanctuaire (galopp)Erlend Rennesvik1.22,920,94
Struken1Loaded T.G.Stefan Persson––
Struken4AgaritaPer Nordström––
Struken9ClaustrophobicAndré Eklundh––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Axevalla

Lopp 9 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

1Global Education André Eklundh

Segermarginal: 3 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
11Global EducationAndré Eklundh1.14,22,04
25Parfait A.F.Niclas Stenquist1.14,439,46
36The EngineMikael Å Linderoth1.14,6113,55
410Bull LockThomas Dalborg1.14,810,53
511Golden CresentBjörn Goop1.14,94,47
62Jaxon SchermerOskar Kylin Blom1.15,113,98
Opl.9Balanced Rudder (galopp)Mikael J Andersson1.15,164,20
Opl.7Mellby JupiterLinus Friberg1.15,2111,04
Opl.12Anice CakeMarc Elias1.15,2165,13
Opl.4Dionysos L.I.Dwight Pieters1.15,485,37
Opl.8Explosivelove A.FKevin Oscarsson1.15,976,46
Diskv.3Henry Palema (galopp)Hans Crebaskubu4,78

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Axevalla lopp 8

Silverstoet 2024 · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Axevalla lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Loaded T.G.Stefan Persson1Struken
2Jalichia R.D.Pierre Nyström1Startar
3Peak of CakeJoakim Lövgren2Startar
4AgaritaPer Nordström4Struken
5Love Story HelvinKevin Oscarsson3Startar
6Precious SteelJohan Untersteiner4Startar
7Sunshine ToomaThomas Dalborg5Startar
8SanctuaireErlend Rennesvik6Startar
9ClaustrophobicAndré Eklundh9Struken
10Alba TöllOskar Kylin Blom9Startar
11Global Got it AllBjörn Goop10Startar

Startlista DD-2 · Axevalla lopp 9

2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Axevalla lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Global EducationAndré Eklundh1Startar
2Jaxon SchermerOskar Kylin Blom2Startar
3Henry PalemaHans Crebas3Startar
4Dionysos L.I.Dwight Pieters4Startar
5Parfait A.F.Niclas Stenquist5Startar
6The EngineMikael Å Linderoth6Startar
7Mellby JupiterLinus Friberg7Startar
8Explosivelove A.FKevin Oscarsson8Startar
9Balanced RudderMikael J Andersson9Startar
10Bull LockThomas Dalborg10Startar
11Golden CresentBjörn Goop11Startar
12Anice CakeMarc Elias12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 10 dec 2024 kl 21:20.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1––––––––––––
    240,48114,89108,15488,58335,22695,90790,80850,77708,64118,7892,231371,93
    315,2566,0030,20299,28206,29389,62442,64463,49389,3760,9228,43995,39
    4––––––––––––
    517,1473,4939,30266,46140,10399,74464,38308,35435,8959,4636,611206,47
    65,0033,9217,80133,02102,32191,65251,11224,42195,9834,2411,84506,58
    7129,51383,52291,15662,13687,93939,31434,311092,30985,58378,68251,772444,89
    862,46285,88141,52589,60594,57869,251199,24533,761180,37307,41132,881556,99
    9––––––––––––
    1038,6896,6984,11445,26352,96889,87827,32623,60654,5495,3961,92770,50
    117,5753,5819,28248,02178,85445,76449,26335,78391,0247,2714,52553,71

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.