Travlopp på Åby, banan för Dagens dubbel torsdag 9 januari 2025. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 9 januari 2025 Åby

torsdag 9 januari 2025Åby, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Åby

Lopp 8 · Fördel Ston · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 20:56, faktisk start kl 21:03 (+7 min)

Vinnare

4Run Queen Run Johan Untersteiner

Segermarginal: 1 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
14Run Queen RunJohan Untersteiner1.15,62,12
211Yantra Slave CalChristian Fiore1.15,78,95
33Hugo Boss ShadowKevin Oscarsson1.15,716,21
46Victory PoseidonBjörn Goop1.15,85,80
51TenoutoftenThomas Uhrberg1.15,833,92
69Victory H.H.Tommy Karlstedt1.15,856,50
Opl.7NordetiaHanna Lähdekorpi1.15,819,11
Opl.2Uberty FaceVictor Rosleff1.16,111,44
Opl.12Frodo de CastellaCarl Johan Jepson1.16,37,60
Opl.5Liza BoreAnton Knutsson1.17,189,29
Opl.10Careful DreamGustav Johansson1.17,244,02
Opl.8CourageStig-Christer Westrum1.17,8103,81

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Åby

Lopp 9 · Spårtrappa · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15, faktisk start kl 21:23 (+8 min)

Vinnare

2Petho Erlend Rennesvik

Segermarginal: 2.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
12PethoErlend Rennesvik1.14,34,39
23Denco's GallianoPeter Untersteiner1.14,54,01
31Dynamite SensationCarl Johan Jepson1.14,612,69
412RotateThomas Uhrberg1.14,841,46
57Corazon BarMarkus Waldmüller1.14,814,10
55Lucifer SamJoakim Lövgren1.14,811,30
Opl.9Demolition Man F.Bengt A Nilsson1.14,989,93
Opl.11Bransbys Juke BoxHans Crebas1.15,363,14
Opl.8Mr PerfectionKevin Oscarsson1.15,849,69
Diskv.6Lorenzo Boko (galopp)Julian Cordeau1123,35
Diskv.4Real Scotch (galopp)Johan Untersteiner102,87
Struken10Laredo BokoRobert Bergh––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Åby lopp 8

Fördel Ston · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 20:56, faktisk start kl 21:03 (+7 min)

Startlista DD-1, Åby lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1TenoutoftenThomas Uhrberg1Startar
2Uberty FaceVictor Rosleff2Startar
3Hugo Boss ShadowKevin Oscarsson3Startar
4Run Queen RunJohan Untersteiner4Startar
5Liza BoreAnton Knutsson5Startar
6Victory PoseidonBjörn Goop6Startar
7NordetiaHanna Lähdekorpi7Startar
8CourageStig-Christer Westrum8Startar
9Victory H.H.Tommy Karlstedt9Startar
10Careful DreamGustav Johansson10Startar
11Yantra Slave CalChristian Fiore11Startar
12Frodo de CastellaCarl Johan Jepson12Startar

Startlista DD-2 · Åby lopp 9

Spårtrappa · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15, faktisk start kl 21:23 (+8 min)

Startlista DD-2, Åby lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Dynamite SensationCarl Johan Jepson1Startar
2PethoErlend Rennesvik2Startar
3Denco's GallianoPeter Untersteiner3Startar
4Real ScotchJohan Untersteiner4Startar
5Lucifer SamJoakim Lövgren5Startar
6Lorenzo BokoJulian Cordeau6Startar
7Corazon BarMarkus Waldmüller7Startar
8Mr PerfectionKevin Oscarsson8Startar
9Demolition Man F.Bengt A Nilsson9Startar
10Laredo BokoRobert Bergh10Struken
11Bransbys Juke BoxHans Crebas10Startar
12RotateThomas Uhrberg11Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 9 jan 2025 kl 21:29.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1213,63245,06181,85158,54395,49779,95416,361186,491327,48–913,95606,37
    2104,5937,7837,6537,83146,99252,92135,04914,521172,13–871,18732,36
    3171,2353,3645,3253,70151,94340,03153,67867,021125,79–912,80686,32
    438,3811,189,025,9148,4984,3552,22265,82354,32–272,57240,59
    5595,92601,60318,06317,15264,67630,59449,48859,841077,35–1655,952190,45
    651,7820,8015,5815,1866,47101,7766,97394,74415,76–392,82302,36
    7142,3657,1251,9746,51164,69278,63105,26755,60916,25–772,07708,42
    81423,791411,34662,53721,081554,891786,311412,71843,362154,70–2847,592933,88
    9685,68430,04361,35295,35630,051216,30717,871309,53703,61–1269,461671,19
    10658,92422,17336,87259,10665,561056,96613,292138,832117,01–1538,421250,87
    11154,9928,7454,3537,20155,92235,52161,221376,561322,65–592,28604,60
    1267,6535,4034,8830,25104,44231,21112,83945,481037,33–686,32308,01

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.