Travlopp på Axevalla, banan för Dagens dubbel måndag 14 april 2025. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 14 april 2025 Axevalla

måndag 14 april 2025Axevalla, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Axevalla

Lopp 8 · 2640 m · Voltstart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

2Pac Man Dwight Pieters

Segermarginal: 9 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
12Pac ManDwight Pieters1.16,91,89
29Black EmperorPreben Sövik1.17,016,17
311EmothiAndré Eklundh1.17,015,05
41Xanthis J.R. (galopp)Carl Johan Jepson1.17,63,21
58WaitingashellLinda Sedström1.17,0124,15
67Diamond A.F.Emilia Leo1.17,6115,09
Opl.6MarTimo Sjöhammar (galopp)Ole Johan Östre1.17,79,05
Opl.12All Star Yankee (galopp)Peter Untersteiner1.17,227,81
Opl.3KengilKevin Oscarsson1.18,081,78
Opl.5Noah Schermer (galopp)Robert Berghu62,67
Diskv.10Escama (galopp)Victor Rosleff1068,47
Diskv.4Myrevenge (galopp)Niclas Stenquist11197,15

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Axevalla

Lopp 9 · Fördel Ston · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15, faktisk start kl 21:20 (+5 min)

Vinnare

6Tour de Valley André Eklundh

Segermarginal: 1.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
16Tour de ValleyAndré Eklundh1.13,33,72
21ZebulonDwight Pieters1.13,52,89
39PennywiseOskar J Andersson1.13,515,92
42O.M.HazebrouckPer Lennartsson1.13,810,22
57Tug of WarPeter Untersteiner1.14,09,45
610Current LeaderEmilia Leo1.14,038,34
Opl.5Special ChanceIina Aho1.14,166,06
Opl.4Bull Lock (galopp)Thomas Dalborg1.14,140,36
Opl.8Level Off (galopp)Robert Berghu16,61
Diskv.11Vanity Flair (galopp)Christoffer Eriksson912,55
Diskv.3Deon W. (galopp)Carl Johan Jepsonu10,84

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Axevalla lopp 8

2640 m · Voltstart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Axevalla lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Xanthis J.R.Carl Johan Jepson1Startar
2Pac ManDwight Pieters2Startar
3KengilKevin Oscarsson3Startar
4MyrevengeNiclas Stenquist4Startar
5Noah SchermerRobert Bergh5Startar
6MarTimo SjöhammarOle Johan Östre6Startar
7Diamond A.F.Emilia Leo7Startar
8WaitingashellLinda Sedström1Startar
9Black EmperorPreben Sövik2Startar
10EscamaVictor Rosleff3Startar
11EmothiAndré Eklundh4Startar
12All Star YankeePeter Untersteiner5Startar

Startlista DD-2 · Axevalla lopp 9

Fördel Ston · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15, faktisk start kl 21:20 (+5 min)

Startlista DD-2, Axevalla lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1ZebulonDwight Pieters1Startar
2O.M.HazebrouckPer Lennartsson2Startar
3Deon W.Carl Johan Jepson3Startar
4Bull LockThomas Dalborg4Startar
5Special ChanceIina Aho5Startar
6Tour de ValleyAndré Eklundh6Startar
7Tug of WarPeter Untersteiner7Startar
8Level OffRobert Bergh8Startar
9PennywiseOskar J Andersson9Startar
10Current LeaderEmilia Leo10Startar
11Vanity FlairChristoffer Eriksson11Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 14 apr 2025 kl 21:25.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →1234567891011
    18,7825,8328,50142,98272,4313,1228,6557,7281,69166,4439,29
    26,4517,7633,0288,66244,758,2023,2838,2545,40112,7424,29
    3318,33610,41389,701017,351062,22423,46449,31928,23887,201988,881054,61
    4390,16950,89894,39520,87996,68549,39859,011515,551431,992260,401775,59
    5161,79432,45339,29688,81399,69248,75335,76262,14597,74842,61896,81
    628,6754,0272,06303,31467,0624,9154,62138,81149,25273,62114,14
    7322,20712,91584,031218,571096,51504,22318,942119,351225,34930,841645,45
    8443,751121,58712,911676,701595,89579,69845,30844,762430,442000,891950,80
    9111,01212,17280,87883,651392,84111,91195,88389,12241,97845,30184,87
    10315,98844,76646,772089,262264,26469,54704,191171,171491,661110,30759,51
    1142,7191,1799,75484,31781,4749,1486,03190,53170,21416,53102,89
    12148,79309,91308,111115,911543,81185,67176,00591,60458,02791,27333,73

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.