Travlopp på Solvalla, banan för Dagens dubbel lördag 24 maj 2025. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 24 maj 2025 Solvalla

lördag 24 maj 2025Solvalla, lopp 11 och 12Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Solvalla

Lopp 11 · RS Mustang - STL Bronsdivisionen, Final i Meeting 3 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 17:43

Vinnare

7Savastano Adrian Kolgjini

Segermarginal: 5 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
17SavastanoAdrian Kolgjini1.10,17,11
210Jackpot MearasCarl Johan Jepson1.10,63,68
38Maroon DayOscar Ginman1.11,222,47
412JobspostMats E Djuse1.11,33,15
54Make Or Break ZazDaniel Wäjersten1.12,333,42
66Star PhotoJukka Torvinen1.12,429,07
71Micke Sting (galopp)Claes Sjöström1.13,540,63
Opl.9Maserati Hall (galopp)Magnus A Djusedist32,04
Opl.3Florence Ima (galopp)Anders Erikssonu47,66
Diskv.2Chimi (galopp)Björn Goop55,30
Diskv.5Tuppen (galopp)Johan Untersteiner1015,25
Diskv.11Vincent C.D. (galopp)Rikard N Skoglundu111,46

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 12 · SVEA - Harper Hanovers lopp (Gr I, Int) · 3140 m · Voltstart · Planerad start kl 18:10

Vinnare

14Inmarosa Leo Abrivard

Segermarginal: 1 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
114InmarosaLeo Abrivard1.11,54,59
29Kentucky RiverÖrjan Kihlström1.11,63,89
311Immortal DocRikard N Skoglund1.11,747,69
48High on PepperJorma Kontio1.12,111,13
510It's a DollarmakerGabriele Gelormini1.12,43,30
64CaughtredhandedUlf Ohlsson1.13,094,63
71BelgiqueBjörn Goop1.13,658,27
87TearsinheavenJohan Untersteiner1.13,282,78
Opl.15Goeland d'HauforSanttu Raitala1.12,840,97
Opl.5PantocratorPaul Philippe Ploquin1.13,434,65
Opl.6Börtas AnkarePer Lennartsson1.13,437,21
Opl.3Jos Maza (galopp)Michel F Rothengatter1.14,252,99
Opl.2Napoleon CashCarl Johan Jepsonu9,29
Opl.12Oscar L.A. (galopp)Magnus A Djuseu22,95
Struken13Ibiki de HouelleEric Raffin––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Solvalla lopp 11

RS Mustang - STL Bronsdivisionen, Final i Meeting 3 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 17:43

Startlista DD-1, Solvalla lopp 11
NrHästKuskStartspårStatus
1Micke StingClaes Sjöström1Startar
2ChimiBjörn Goop2Startar
3Florence ImaAnders Eriksson3Startar
4Make Or Break ZazDaniel Wäjersten4Startar
5TuppenJohan Untersteiner5Startar
6Star PhotoJukka Torvinen6Startar
7SavastanoAdrian Kolgjini7Startar
8Maroon DayOscar Ginman8Startar
9Maserati HallMagnus A Djuse9Startar
10Jackpot MearasCarl Johan Jepson10Startar
11Vincent C.D.Rikard N Skoglund11Startar
12JobspostMats E Djuse12Startar

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 12

SVEA - Harper Hanovers lopp (Gr I, Int) · 3140 m · Voltstart · Planerad start kl 18:10

Startlista DD-2, Solvalla lopp 12
NrHästKuskStartspårStatus
1BelgiqueBjörn Goop1Startar
2Napoleon CashCarl Johan Jepson2Startar
3Jos MazaMichel F Rothengatter1Startar
4CaughtredhandedUlf Ohlsson2Startar
5PantocratorPaul Philippe Ploquin3Startar
6Börtas AnkarePer Lennartsson4Startar
7TearsinheavenJohan Untersteiner5Startar
8High on PepperJorma Kontio1Startar
9Kentucky RiverÖrjan Kihlström2Startar
10It's a DollarmakerGabriele Gelormini3Startar
11Immortal DocRikard N Skoglund4Startar
12Oscar L.A.Magnus A Djuse5Startar
13Ibiki de HouelleEric Raffin6Struken
14InmarosaLeo Abrivard6Startar
15Goeland d'HauforSanttu Raitala8Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 24 maj 2025 kl 18:20.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112131415
    1493,30387,791148,501184,72793,73694,431432,71382,80156,48200,72801,26616,07–226,741625,12
    2147,3152,47327,22394,33246,97173,45453,3559,1817,0616,30166,9785,06–27,16333,48
    31377,83565,88854,221541,711134,88932,301558,01624,69229,27301,751008,04719,57–442,442489,56
    4702,90307,121023,72528,47629,73671,081043,64349,36127,52156,71593,53442,54–216,021444,52
    5395,76150,54556,18527,39263,56244,73477,79118,5149,1159,67355,08193,58–89,42626,21
    61221,68502,871146,801367,07966,98629,141587,59578,33225,91308,411921,151027,35–426,261677,40
    7314,0765,16394,35579,82236,36233,02399,8390,2627,6622,26166,13129,13–36,75462,56
    81035,25282,24852,721281,21759,62536,071333,10205,61106,77106,89896,55452,97–154,161203,77
    9893,70418,441529,511340,031058,39821,191263,76410,50125,27127,83745,70363,48–248,431436,92
    10198,1845,62232,35387,24183,39123,43360,1345,1412,2912,49115,6563,84–18,79233,38
    112038,901989,093774,342423,893342,133523,572507,721696,72577,211108,051130,731832,03–1552,283377,40
    12235,8436,15246,21425,69153,48150,20489,9755,2713,9110,18141,2864,02–18,67268,23

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.