Travlopp på Gävle, banan för Dagens dubbel söndag 18 januari 2026. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 18 januari 2026 Gävle

söndag 18 januari 2026Gävle, lopp 9 och 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Gävle

Lopp 9 · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 16:48, faktisk start kl 17:03 (+15 min)

Vinnare

4Chill of Mine Oskar J Andersson

Segermarginal: 7 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
14Chill of MineOskar J Andersson1.16,72,77
21Persos NovaRikard N Skoglund1.17,426,53
210Isabelline AmKatrin K Frick1.16,755,91
411Tex Mex (galopp)Magnus A Djuse1.17,316,26
52Nando BokoOlle Alsén1.18,14,55
65Cash NumberRobert Wilhelmsson1.17,768,01
Opl.3Fashion JetJorma Kontio1.18,69,34
Opl.7Nagai Ashi (galopp)Frida Asplund1.19,590,61
Diskv.8Infinity of Joy (galopp)Oskar Kylin Blom93,22
Diskv.6Lux W. (galopp)Fredrik Plassenu26,40
Struken9Bonnie B.Claes Sjöström––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Gävle

Lopp 10 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 17:08, faktisk start kl 17:21 (+13 min)

Vinnare

9Express Cash Magnus A Djuse

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
19Express CashMagnus A Djuse1.15,52,72
25Gordon BroddePetter Lundberg1.15,622,92
311SpaderHans R Strömberg1.15,710,04
48Global EmbargoRikard N Skoglund1.15,73,85
54O.M.HazebrouckOskar J Andersson1.15,87,10
612Double FormulaLukas L Svedlund1.16,1153,73
Opl.10Jaguar C.BokoOlle Alsén1.16,447,60
Opl.2Blue Star CantabFredrik Plassen1.16,781,44
Opl.6MercenaryJörgen Westholm1.17,221,08
Opl.7PerpetuateKevin Svedlund1.18,293,97
Opl.1Diamant Vendil (galopp)Oskar Kylin Blomu7,99
Diskv.3Mellby Kaliber (galopp)Jorma Kontio1122,58

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Gävle lopp 9

2140 m · Voltstart · Planerad start kl 16:48, faktisk start kl 17:03 (+15 min)

Startlista DD-1, Gävle lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Persos NovaRikard N Skoglund1Startar
2Nando BokoOlle Alsén2Startar
3Fashion JetJorma Kontio3Startar
4Chill of MineOskar J Andersson4Startar
5Cash NumberRobert Wilhelmsson1Startar
6Lux W.Fredrik Plassen2Startar
7Nagai AshiFrida Asplund3Startar
8Infinity of JoyOskar Kylin Blom4Startar
9Bonnie B.Claes Sjöström5Struken
10Isabelline AmKatrin K Frick6Startar
11Tex MexMagnus A Djuse7Startar

Startlista DD-2 · Gävle lopp 10

2140 m · Autostart · Planerad start kl 17:08, faktisk start kl 17:21 (+13 min)

Startlista DD-2, Gävle lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Diamant VendilOskar Kylin Blom1Startar
2Blue Star CantabFredrik Plassen2Startar
3Mellby KaliberJorma Kontio3Startar
4O.M.HazebrouckOskar J Andersson4Startar
5Gordon BroddePetter Lundberg5Startar
6MercenaryJörgen Westholm6Startar
7PerpetuateKevin Svedlund7Startar
8Global EmbargoRikard N Skoglund8Startar
9Express CashMagnus A Djuse9Startar
10Jaguar C.BokoOlle Alsén10Startar
11SpaderHans R Strömberg11Startar
12Double FormulaLukas L Svedlund12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 18 jan 2026 kl 17:41.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1147,71868,09283,26216,00390,73389,26852,64115,21111,31727,53269,772265,08
    236,68343,88107,0832,2186,1194,36464,9223,6316,38253,8448,631093,77
    363,75476,3363,7965,92184,54148,22474,3733,5429,80448,8778,351048,64
    426,96288,4489,4520,7879,2768,99368,3912,819,15330,0235,72822,17
    5401,33983,99460,80384,55278,45509,98536,14258,13207,751233,27595,812315,04
    6191,36506,28292,67201,80296,42223,13977,83138,21108,88836,10282,102307,22
    7523,891356,43633,00603,46902,541050,38555,72456,40313,661753,85704,361790,87
    827,63345,7674,1720,7579,8552,70370,189,7511,17238,9235,41712,90
    9––––––––––––
    10462,541970,18604,73590,54731,25818,751805,78331,28219,90965,93493,261742,20
    1181,09712,45136,7291,42236,74217,39787,7760,7639,43420,0474,321050,11

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.