Travlopp på Axevalla, banan för Dagens dubbel lördag 28 februari 2026. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 28 februari 2026 Axevalla

lördag 28 februari 2026Axevalla, lopp 11 och 12Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Axevalla

Lopp 11 · STL Stodivisionen - Spårtrappa (Försök 6 i Meeting 2 - Final Solvalla 28/3) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 18:25

Vinnare

8Joelynn Andreas Lövdal

Segermarginal: 2 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
18JoelynnAndreas Lövdal1.16,120,79
212Global GaietyJohan Untersteiner1.16,36,37
311Mellby LovelyJorma Kontio1.16,433,04
49AbbaglianteAndré Eklundh1.16,59,16
514SatsumaPeter Untersteiner1.16,717,13
615Navy ZonMikael J Andersson1.16,843,37
73Xanthis KimberlyMagnus A Djuse1.16,84,79
81Noblesse BroddaKevin Oscarsson1.17,015,92
Opl.7Budets HildurAnders Svanstedt1.17,14,19
Opl.6Green PeaksÖrjan Kihlström1.17,511,59
Opl.4First for Me M.H.Valentin Prevost1.17,745,04
Opl.10Colombe Blanche (galopp)Petter Karlsson1.20,231,05
Opl.13Anna Mae (galopp)Micael Stjernström1.21,752,63
Opl.2Ken's QueenCarl Johan Jepsonu26,64
Opl.5Ici Teemer (galopp)Stefan Perssonu22,54

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Axevalla

Lopp 12 · STL Klass I (Försök 4 i Meeting 2 - Final Solvalla 28/3) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 18:45

Vinnare

2Indy Boy Örjan Kihlström

Segermarginal: 2.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
12Indy BoyÖrjan Kihlström1.16,12,99
21Parish Crooks V.S.Björn Goop1.16,316,09
33IncomparableEmilia Leo1.16,523,44
410Nordic InJohan Untersteiner1.16,716,18
59TiberiusCarl Johan Jepson1.16,77,48
65Simb RooneyAndré Eklundh1.16,829,35
712Makian DegatoJulian Cordeau1.17,053,96
86Deadly MapMika Forss1.17,64,15
Opl.7WinsalotAlexandra Wisén1.17,725,07
Diskv.4Ninepoints King (galopp)Magnus A Djuse47,72
Diskv.11Kalule Simoni (galopp)Victor Rosleffu12,43
Struken8TangeloOskar J Andersson––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Axevalla lopp 11

STL Stodivisionen - Spårtrappa (Försök 6 i Meeting 2 - Final Solvalla 28/3) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 18:25

Startlista DD-1, Axevalla lopp 11
NrHästKuskStartspårStatus
1Noblesse BroddaKevin Oscarsson1Startar
2Ken's QueenCarl Johan Jepson2Startar
3Xanthis KimberlyMagnus A Djuse3Startar
4First for Me M.H.Valentin Prevost4Startar
5Ici TeemerStefan Persson5Startar
6Green PeaksÖrjan Kihlström6Startar
7Budets HildurAnders Svanstedt7Startar
8JoelynnAndreas Lövdal8Startar
9AbbaglianteAndré Eklundh9Startar
10Colombe BlanchePetter Karlsson10Startar
11Mellby LovelyJorma Kontio11Startar
12Global GaietyJohan Untersteiner12Startar
13Anna MaeMicael Stjernström13Startar
14SatsumaPeter Untersteiner14Startar
15Navy ZonMikael J Andersson15Startar

Startlista DD-2 · Axevalla lopp 12

STL Klass I (Försök 4 i Meeting 2 - Final Solvalla 28/3) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 18:45

Startlista DD-2, Axevalla lopp 12
NrHästKuskStartspårStatus
1Parish Crooks V.S.Björn Goop1Startar
2Indy BoyÖrjan Kihlström2Startar
3IncomparableEmilia Leo3Startar
4Ninepoints KingMagnus A Djuse4Startar
5Simb RooneyAndré Eklundh5Startar
6Deadly MapMika Forss6Startar
7WinsalotAlexandra Wisén7Startar
8TangeloOskar J Andersson8Struken
9TiberiusCarl Johan Jepson9Startar
10Nordic InJohan Untersteiner10Startar
11Kalule SimoniVictor Rosleff11Startar
12Makian DegatoJulian Cordeau12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 28 feb 2026 kl 19:05.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1157,2052,68423,96118,16489,9978,87449,49–135,06302,20236,051873,71
    2218,7061,10411,05134,68616,47135,85560,71–159,08425,72504,661384,54
    361,3110,60115,1426,92128,4120,91196,64–48,47108,72105,04556,81
    4413,10129,43677,25206,86629,51217,88733,06–405,08877,12712,871715,35
    5244,3469,91420,51164,55270,38104,00420,55–225,42431,16432,001434,51
    697,8623,87244,4855,18307,2741,90287,43–86,49165,92201,88920,93
    773,4813,53177,2032,69181,5316,64131,66–44,62109,2761,12739,17
    8492,8198,74774,43227,09648,79141,29825,83–265,90595,47284,282313,73
    9133,0028,34282,3062,61324,8435,29308,19–58,29149,4994,381052,03
    10607,31159,901150,21387,311189,88231,061190,48–356,48494,52494,462191,57
    11455,14130,64731,42290,071179,09212,051025,44–298,25545,28333,631541,33
    1287,9816,82205,8339,18321,3129,51246,46–61,0797,86129,50499,51
    13985,97198,301410,31653,261343,42388,58794,79–555,861094,71582,611656,81
    14290,3764,49622,75141,66908,2485,74571,01–138,15203,17185,781605,50
    15784,06236,781734,62563,781740,30391,791805,73–482,351185,22805,172541,44

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.