Travlopp på Bollnäs, banan för Dagens dubbel fredag 10 april 2026. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 10 april 2026 Bollnäs

fredag 10 april 2026Bollnäs, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Bollnäs

Lopp 8 · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 20:56, faktisk start kl 21:01 (+5 min)

Vinnare

5From the Hip Tomas Pettersson

Segermarginal: 1 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
15From the HipTomas Pettersson1.13,112,52
28Olli BokoMats E Djuse1.13,11,51
36Mr BirkenstockJimmy H Andersson1.13,6123,42
47Sighni BurgeLinus Lönn1.13,758,36
52Alberto RayKajsa Frick1.13,7126,01
64PineappleUlf Ohlsson1.14,521,46
Opl.3Danceinthedark F.Katrin K Frick1.15,0133,92
Opl.10Yankee BlueVilma Villi1.15,3221,61
Diskv.9Punchboard (galopp)Daniel Wäjersten63,14
Diskv.1Cassiopeja af Teda (galopp)Marcus Liliusu35,14

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Bollnäs

Lopp 9 · Spårtrappa - Sleipner Bollnäs Månadstäcke - DubbelCupen, Försök 3 i Meeting 2 (Final Gävle 23/5) · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

8Hulte Adam Marcus Lilius

Segermarginal: 5 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
18Hulte AdamMarcus Lilius1.23,72,90
27KrusonMats E Djuse1.24,18,04
310Komnes OmerTomas Pettersson1.24,55,99
49ÄngspumaRobert Skoglund1.24,713,21
56Harry VäxusFredrik Plassen1.24,872,93
611Haga ModdeHåkan Persson1.24,995,76
Opl.2Klack VidarOskar Kylin Blom1.24,914,25
Opl.3TeknologenUlf Ohlsson1.24,93,25
Opl.4Tåga Ryker (galopp)Ingvar Nyberg1.25,421,04
Opl.5Minea (galopp)Linus Lönn1.25,9146,26
Diskv.1Fosshaug Frasse (galopp)Michaela B Fransson990,92

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Bollnäs lopp 8

2140 m · Voltstart · Planerad start kl 20:56, faktisk start kl 21:01 (+5 min)

Startlista DD-1, Bollnäs lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Cassiopeja af TedaMarcus Lilius1Startar
2Alberto RayKajsa Frick1Startar
3Danceinthedark F.Katrin K Frick2Startar
4PineappleUlf Ohlsson3Startar
5From the HipTomas Pettersson4Startar
6Mr BirkenstockJimmy H Andersson5Startar
7Sighni BurgeLinus Lönn6Startar
8Olli BokoMats E Djuse7Startar
9PunchboardDaniel Wäjersten8Startar
10Yankee BlueVilma Villi9Startar

Startlista DD-2 · Bollnäs lopp 9

Spårtrappa - Sleipner Bollnäs Månadstäcke - DubbelCupen, Försök 3 i Meeting 2 (Final Gävle 23/5) · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Bollnäs lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Fosshaug FrasseMichaela B Fransson1Startar
2Klack VidarOskar Kylin Blom2Startar
3TeknologenUlf Ohlsson3Startar
4Tåga RykerIngvar Nyberg4Startar
5MineaLinus Lönn5Startar
6Harry VäxusFredrik Plassen6Startar
7KrusonMats E Djuse7Startar
8Hulte AdamMarcus Lilius8Startar
9ÄngspumaRobert Skoglund9Startar
10Komnes OmerTomas Pettersson10Startar
11Haga ModdeHåkan Persson11Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 10 apr 2026 kl 21:39.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →1234567891011
    1499,57369,07129,36573,62820,20940,00229,33145,78315,81385,78830,24
    21230,62621,12287,29940,351601,611364,19458,36422,81703,231005,962160,55
    31285,20812,65214,45990,971243,441197,25388,65366,90485,751165,372555,51
    4526,19152,2840,45163,86537,76455,3066,0458,97111,47147,54688,14
    5437,00164,8045,02238,07311,38509,3365,1233,47116,9099,80727,60
    61351,93744,21310,31822,521043,03604,82484,91454,29715,751134,112002,59
    7901,16468,65162,19450,47874,211115,87209,35250,44408,78442,561462,52
    8162,6335,004,5557,65159,63132,8914,144,2626,2616,36204,33
    9361,9168,6114,18105,22403,82254,3226,258,4742,1629,82437,68
    102440,691587,39580,911400,442459,501940,10778,98807,941150,841183,091883,35

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.