Travlopp på Charlottenlund, banan för Dagens dubbel söndag 17 maj 2026. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 17 maj 2026 Charlottenlund

söndag 17 maj 2026Charlottenlund, lopp 11 och 12Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Charlottenlund

Lopp 11 · Menhammar Copenhagen Cup 2026 - Gr.I, Int. · 2011 m · Autostart · Planerad start kl 17:23

Vinnare

4Kuiper Daniel Wäjersten

Segermarginal: 4 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
14KuiperDaniel Wäjersten1.10,03,14
23Eldorado JetAlessandro Gocciadoro1.10,45,86
39Get A WishRobert Bergh1.10,83,32
45SchampusRoberto Vecchione1.10,829,34
52Hustle RainFlemming Jensen1.11,14,83
610Macahan (galopp)Dwight Pieters1.11,912,35
71Charmy Charly AsMichael Nimczyk1.11,914,98

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Charlottenlund

Lopp 12 · STL Klass I Försök 10 (Final Solvalla 30 maj) · 2000 m · Autostart · Planerad start kl 17:45, faktisk start kl 17:53 (+8 min)

Vinnare

3Ingmar Banker Flemming Jensen

Segermarginal: 1 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
13Ingmar BankerFlemming Jensen1.12,23,18
22Blixt LaneJohan Untersteiner1.12,33,90
39Koogoo GaagaaKnud Mønster1.12,432,52
45Kit Kat MearasStefan Persson1.12,424,48
510JustgivemeareasonMorten Friis1.12,513,08
61Sefyr Lane (galopp)Peter Untersteiner1.12,66,73
78Kalule SimoniVictor Rosleff1.12,726,18
812JustlikejessejamesJeppe Juel1.12,740,48
Opl.6Hej BorkCasper M. Nielsen1.12,9116,11
Opl.11Gladys R.Fredrik Persson1.12,979,90
Diskv.4Don Quijote Face (galopp)Adrian Kolgjiniu4,73
Diskv.7Bekir H T V (galopp)Ken Ecceu60,91

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Charlottenlund lopp 11

Menhammar Copenhagen Cup 2026 - Gr.I, Int. · 2011 m · Autostart · Planerad start kl 17:23

Startlista DD-1, Charlottenlund lopp 11
NrHästKuskStartspårStatus
1Charmy Charly AsMichael Nimczyk1Startar
2Hustle RainFlemming Jensen2Startar
3Eldorado JetAlessandro Gocciadoro3Startar
4KuiperDaniel Wäjersten4Startar
5SchampusRoberto Vecchione5Startar
6JikkenJohan Untersteiner–Struken
7Power DocMarkus B Svedberg–Struken
8Icebreaker D.K.Magnus A Djuse–Struken
9Get A WishRobert Bergh9Startar
10MacahanDwight Pieters10Startar

Startlista DD-2 · Charlottenlund lopp 12

STL Klass I Försök 10 (Final Solvalla 30 maj) · 2000 m · Autostart · Planerad start kl 17:45, faktisk start kl 17:53 (+8 min)

Startlista DD-2, Charlottenlund lopp 12
NrHästKuskStartspårStatus
1Sefyr LanePeter Untersteiner1Startar
2Blixt LaneJohan Untersteiner2Startar
3Ingmar BankerFlemming Jensen3Startar
4Don Quijote FaceAdrian Kolgjini4Startar
5Kit Kat MearasStefan Persson5Startar
6Hej BorkCasper M. Nielsen6Startar
7Bekir H T VKen Ecce7Startar
8Kalule SimoniVictor Rosleff8Startar
9Koogoo GaagaaKnud Mønster9Startar
10JustgivemeareasonMorten Friis10Startar
11Gladys R.Fredrik Persson11Startar
12JustlikejessejamesJeppe Juel12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 17 maj 2026 kl 18:18.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1144,59203,36134,65186,22514,311182,29729,69555,35634,77487,34857,58711,06
    231,7022,3115,9822,82145,57550,01270,13145,68171,55126,33385,58178,80
    338,3325,4816,6824,22133,31600,84308,10162,07178,90133,69585,78222,03
    430,4612,0410,0014,7694,18362,57200,79107,75124,5457,71393,33202,26
    5248,34216,98141,67210,72262,59718,04571,12479,13533,62445,081219,98751,10
    6––––––––––––
    7––––––––––––
    8––––––––––––
    921,9114,017,8114,0878,06358,12177,9080,0780,2154,07318,79133,99
    1097,5342,3753,6262,36218,00930,77458,93207,01320,02114,71826,16320,12

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.