Travlopp på Solvalla, banan för Dagens dubbel lördag 30 maj 2026. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 30 maj 2026 Solvalla

lördag 30 maj 2026Solvalla, lopp 12 och 13Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Solvalla

Lopp 12 · SVEA - Harper Hanovers lopp (Gr I, Int) · 3140 m · Voltstart · Planerad start kl 18:15, faktisk start kl 18:20 (+5 min)

Vinnare

4Gaining Experience Björn Goop

Segermarginal: 7 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
14Gaining ExperienceBjörn Goop1.12,43,69
29Baron TillyCarl Johan Jepson1.12,46,76
38Erik the PhantomMagnus A Djuse1.12,523,17
411Inmarosa (galopp)Leo Abrivard1.12,15,61
512Igrec de CellandAlexandre Abrivard1.12,24,78
63Olli Boko (galopp)Mats E Djuse1.13,237,11
714High on PepperRikard N Skoglund1.12,323,17
82EmirreKevin Oscarsson1.13,4199,41
Opl.10Eminent KronosJohan Untersteiner1.12,928,42
Opl.5Global FighterOskar Kylin Blom1.13,6176,91
Opl.1Valla d'GaagaaRobert Bergh1.13,657,63
Opl.15Harley Gema (galopp)Gabriele Gelormini1.12,97,24
Diskv.13Imperator d'Ela (galopp)Paul Philippe Ploquin1359,46
Diskv.7Call Me Gleipner (galopp)Örjan Kihlströmkubu24,48
Struken6VilleneufRobbin Bot––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 13 · RS Mustang - STL Bronsdivisionen, Final i Meeting 3 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 18:42

Vinnare

8Donatello Face Oskar Kylin Blom

Segermarginal: huvud

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
18Donatello FaceOskar Kylin Blom1.11,0104,44
21Daniel HazelaarJeppe Juel1.11,111,73
32Indy BoyÖrjan Kihlström1.11,15,36
44MarseilleMagnus A Djuse1.11,220,34
512Orosei BokoCarl Johan Jepson1.11,347,86
65J.Kagan BrickDexter Dunn1.11,324,80
710Lifelong JourneyMats E Djuse1.11,424,36
83Golden SunriseAdrian Kolgjini1.11,511,78
Opl.6MiyagiBjörn Goop1.12,364,26
Diskv.7Bold Eagle Sun (galopp)Magnus Teien Gundersen102,38
Diskv.9Gaudi Laksmy (galopp)Alessandro Gocciadorou4,68
Diskv.11Ace Wibb (galopp)Robert Berghu78,88

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Solvalla lopp 12

SVEA - Harper Hanovers lopp (Gr I, Int) · 3140 m · Voltstart · Planerad start kl 18:15, faktisk start kl 18:20 (+5 min)

Startlista DD-1, Solvalla lopp 12
NrHästKuskStartspårStatus
1Valla d'GaagaaRobert Bergh1Startar
2EmirreKevin Oscarsson2Startar
3Olli BokoMats E Djuse3Startar
4Gaining ExperienceBjörn Goop4Startar
5Global FighterOskar Kylin Blom5Startar
6VilleneufRobbin Bot6Struken
7Call Me GleipnerÖrjan Kihlström1Startar
8Erik the PhantomMagnus A Djuse2Startar
9Baron TillyCarl Johan Jepson3Startar
10Eminent KronosJohan Untersteiner4Startar
11InmarosaLeo Abrivard1Startar
12Igrec de CellandAlexandre Abrivard2Startar
13Imperator d'ElaPaul Philippe Ploquin3Startar
14High on PepperRikard N Skoglund4Startar
15Harley GemaGabriele Gelormini5Startar

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 13

RS Mustang - STL Bronsdivisionen, Final i Meeting 3 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 18:42

Startlista DD-2, Solvalla lopp 13
NrHästKuskStartspårStatus
1Daniel HazelaarJeppe Juel1Startar
2Indy BoyÖrjan Kihlström2Startar
3Golden SunriseAdrian Kolgjini3Startar
4MarseilleMagnus A Djuse4Startar
5J.Kagan BrickDexter Dunn5Startar
6MiyagiBjörn Goop6Startar
7Bold Eagle SunMagnus Teien Gundersen7Startar
8Donatello FaceOskar Kylin Blom8Startar
9Gaudi LaksmyAlessandro Gocciadoro9Startar
10Lifelong JourneyMats E Djuse10Startar
11Ace WibbRobert Bergh11Startar
12Orosei BokoCarl Johan Jepson12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 30 maj 2026 kl 19:07.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1504,65300,06597,38797,84653,191142,55151,072079,07424,541237,511033,941613,07
    21753,94655,361486,911490,951739,831970,61500,363155,481381,873327,403925,013762,26
    3476,74148,00227,57388,56503,51983,8181,121770,11186,01419,681218,78669,19
    474,2718,9549,9469,05108,37296,268,58513,2121,19104,48346,07167,25
    51149,37578,87988,74928,93540,571213,66307,711552,67821,522123,932403,922732,85
    6––––––––––––
    7285,2584,30236,38307,56342,99774,6751,141467,39115,60491,961070,25721,45
    8259,8791,12217,10251,54339,33920,5145,52934,20106,49306,601149,27600,64
    997,3628,0561,5689,44155,55421,1914,211015,5830,14142,18562,67270,28
    10448,28160,50361,79545,73576,581505,1477,032254,02181,04462,141266,77820,81
    11115,8729,9578,26131,52172,50949,6015,001173,1634,69143,92458,45320,37
    1293,0528,7058,93103,78158,11817,1912,621104,6527,51119,77555,58247,52
    131644,95552,281113,051523,951709,514356,04201,803781,94443,781565,743265,452242,34
    14587,41169,53410,38580,58659,361553,9083,512298,08217,75621,221293,701043,04
    15140,9440,1176,15143,72228,071102,1518,611233,2436,95148,48683,84381,93

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.